Háziorvostan

Fogyókúrás gyógyszerekkel a függőség is kezelhető?

Egy friss tanulmány újabb bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy a cukorbetegség és az elhízás kezelésére használt, glükagonszerű peptid 1 receptor agonisták (GLP-1 RA-k) adott esetben az opioidhasználati zavar (OUD) és az alkoholfogyasztási zavar (AUD) kezelésére is alkalmazhatók.

2024.11.28. Háziorvostan

Egy idős betegben egy mérsékelt hiperglikémia vagy egy hipoglikémia a fontosabb?

Egy régóta diabéteszben szenvedő idős embert nem úgy kell kezelni, mint egy fiatal, frissen felfedezett cukorbeteget. Nála az elsődleges cél, hogy a szövődményeket, illetve a mellékhatásokat lehetőség szerint minimalizáljuk. Az idősek sokszor egyedül élnek otthon és nem veszik észre a hipoglikémiákat, főleg ha ehhez még neuropátia is társul. Gyakran gond, hogy sokadszorra is eszméletvesztést okozó hipoglikémiával kerülnek be a kórházba és mégse változtatnak a terápián. Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy ők mit javasolnának hasonló helyzetben.

2024.11.27. Háziorvostan

Így segíthet kivédeni a reflux káros hatásait

A gastrooesophagealis reflux gyakori probléma a népesség körében, sokan úgy vélik, egyszerű felismerni és kezelni a panaszokat. Bár a reflux betegség enyhítésére több házi módszer is ismert, illetve az életmódváltás is sok esetben hoz eredményeket, a refluxos tüneteket mindig komolyan kell venni, hiszen hosszabb távon súlyos szövődményekhez (fekély, vérzés, oesophagitis, nyelőcső szűkület vagy akár daganatos elváltozás) is vezethethet.1,2 Fontos a mielőbbi konzultáció az orvossal, a helyes diagnózis felállítása és a megfelelő terápia meghatározása.

2024.11.22. Háziorvostan

Hogyan függ össze az autonóm neuropátia, a vércukor-variabilitás és a DPP-4-gátló-kezelés?

A magas vércukorszint gyakori szövődménye az autonóm neuropátia, ami jelentős hatást gyakorolhat a szénhidrát-anyagcserére, így posztpandriális hiperglikémiához illetve hipoglikémiához is vezethet. A hipoglikémia azonban mindenképpen egy kerülendő dolog. Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését egy nagyon tanulságos esetről, ahol a DPP-4-gátló kezelésre történő váltás oldotta meg a beteg gyakori hipoglikémiáját.

2024.11.22. Háziorvostan

Rövid távú szteroid kezelés és a cukorbetegség

Azoknál, akik rövid kórházi tartózkodásuk alatt szisztémás glükokortikoidokat kaptak, több mint kétszer nagyobb valószínűséggel alakult ki újonnan fellépő cukorbetegség, mint azoknál, akik nem kaptak - jelentették egy nagyszabású tanulmány szerzői, ami több mint egy évtizedes betegnyilvántartás adatait elemezte.

2024.11.19. Háziorvostan

Hogyan függ össze a kardiovaszkuláris biztonságosság és a DPP-4-gátló kezelés? A Verify vizsgálat tanulságai

Az utóbbi években a diabetológiában az FDA kívánalmának megfelelően előtérbe kerültek a kardiovaszkuláris biztonságossági vizsgálatok. Egy frissen felfedezett cukorbetegnél a monoterápiának, vagy egy kombinált kezelés elkezdésének nagyobb a kardiovaszkuláris előnye? Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését a Verify vizsgálat tanulságairól.

2024.11.04. Háziorvostan

A hosszú távú demencia kockázata a Parkinson-kór esetén

Széles körben hivatkoznak arra, hogy a Parkinson-kórban szenvedő betegek akár 80%-ánál is előfordul demencia, de az ilyen magas arányokról beszámoló tanulmányok több mint két évtizeddel ezelőtt jelentek meg, viszonylag kevés mintaszámmal, és más korlátokkal is rendelkeztek. Célunk az volt, hogy meghatározzuk a hosszú távú demencia kockázatát Parkinson-kórban szenvedőknél, két nagy, folyamatban lévő, prospektív, megfigyeléses vizsgálat adatainak felhasználásával.

2024.11.01. Háziorvostan

Új kezelési stratégia a krónikus vesebetegségben

A háziorvosi tevékenységet ösztönző új indikátor rendszerben nem szerepel önállóan a vesefunkció labordiagnosztikája és a vizeletben mért fehérjeürítés rendszeres szűrése. A magas vérnyomásban szenvedő betegeknél - a vesebetegség fokozott kockázatára tekintettel – azonban javasolják a szérum kreatinin szint 12 havonkénti vizsgálatát.

2024.10.31. Háziorvostan

Krónikus vesebetegség. Több újdonság a nemzetközi irányelvben!

A krónikus vesebetegség (CKD) egyre nagyobb számban érinti a magyar lakosságot, melynek kialakulása rontja az életminőséget és lerövidíti a várható élettartamot. Az alapellátásban mind a háziorvos, mind a beteg érdeke és felelőssége, hogy aktívan részt vegyen a megelőzésben, és a kórállapot diagnózisának felállítása esetén a gondozásban.

2024.10.24. Háziorvostan