Háziorvostan

Kolchicin helye a köszvényes roham megelőzésére és terápiájára - VIDEÓ

A köszvény a reumatológiai gyulladásos kórképek közül az egyik leggyakoribb ízületi betegség, Magyarországon legalább 300 000 beteggel kell számolnunk. Fontos, hogy az orvosok és a betegek megértsék ennek a betegségnek az okait, tüneteit és hatékony kezelési módszereit. Az alábbi fél órás videó bemutatja a köszvény legfontosabb aspektusait, hogy segítse az orvosokat ezen a területen és hasznos információkat nyújtson a kollégák/szakemberek számára.

2023.10.05. Háziorvostan

A CDC által támogatott univerzális monovalens COVID vakcinák

Miután az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal engedélyezte az új monovalens COVID-vakcinákat, a Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) Immunizációs Gyakorlatok Tanácsadó Bizottsága egyhangú szavazással támogatta a döntést az általános XBB-tartalmú oltások mellett. A mutálódó vírusról és az Egyesült Államokban hetente mintegy 17 ezer embert érintő COVID kórházi kezelésről szóló jelentések, az egészségvédelmi hivatal szerint, 13:1 arányú bizottsági szavazáshoz vezettek. Minden eddiginél több eszközünk van arra, hogy megelőzzük a COVID-19 legrosszabb kimenetelét - jegyezte meg a szavazás utáni nyilatkozatában a CDC igazgatója, Dr. Mandy Cohen, MPH. A CDC mostantól a 6 hónapos és annál idősebb korúaknak ajánlja a frissített COVID-19 elleni védőoltást, hogy jobban megvédjük Önt és szeretteit.

2023.10.03. Háziorvostan

Antiamyloid monoklonális antitest terápia az Alzheimer-kórban: a neurológia új kérdései

Mivel a közelmúltbeli adatok azt mutatják, hogy a lecanemab-kezelés lassíthatja a kognitív és funkcionális hanyatlást a korai tüneteket mutató Alzheimer-kórban (AD), széles körben várható, hogy ez a gyógyszer és potenciálisan más, az amiloid-β fehérjét célzó monoklonális antitest-infúziók hamarosan reális lehetőséget jelentenek egyes Alzheimer-kórban szenvedő betegek számára. Mivel ezek az új antiamyloid monoklonális antitestek (mAbs) nem elhanyagolható kockázatokkal és kezelési terhekkel járnak, amelyek gyökeresen eltérnek az Alzheimer-kór kezelésének jelenlegi fő pilléreitől, alkalmazásuk hatékony és méltányos átültetése a valós klinikai ellátásba a meglévő munkafolyamatok és infrastruktúra szisztematikus és gyakorlat-specifikus módosítását teszi szükségessé.

2023.09.21. Háziorvostan

A skizofrénia diagnózisát követő halálozás előrejelzői

A skizofréniával diagnosztizált betegek várható élettartama 10-12 évvel alacsonyabb, mint az általános populációban, és a halálozási szakadék a jelek szerint egyre súlyosbodik. E halálesetek közül sok elkerülhető lenne. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a halálozási arányokat és a halálozási okokat az első pszichózis-epizódot követően, valamint, megvizsgálja, hogy a kiinduláskor vagy a betegség alatt fennálló klinikai jellemzők előre jelezhetik-e a halálozást.

2023.09.13. Háziorvostan

A daganatos megbetegedések előfordulása az 50 évnél fiatalabbak körében az Egyesült Államokban, 2010-2019 között

Ebben a kohorsz vizsgálatban, amely 562.145 személyt vizsgált 2010-2019 között az Egyesült Államokban, a korán kialakuló daganatos megbetegedések előfordulási aránya jelentősen nőtt a vizsgálati időszak alatt. A gyomor-bélrendszeri daganatoknál volt a leggyorsabban növekvő incidencia arány az összes korai stádiumban jelentkező megbetegedés közül.

2023.09.08. Háziorvostan

WHO jelentés a HPV elleni vakcinák biztonságosságáról

Több évtizedes tapasztalat és erős orvosi bizonyítékok támasztják alá, hogy a méhnyakrák megelőzésének leghatékonyabb módja a HPV elleni immunizáció, különösen a szexuális élet megkezdése előtt beadva. A HPV elleni vakcinák engedélyezése óta több mint 500 millió dózis került beadásra. A WHO rendszeres jelentései szerint a vakcinák* megalapozott biztonságossággal és hatékonysággal rendelkeznek. Az alábbiakban a biztonságosságra helyezett fókusszal összegezzük a HPV elleni immunizációban szerzett eddigi tapasztalatokat. (*Kieg.- Magyarországon csak a 9-komponensű HPV elleni védőoltás érhető el patikai forgalomban.)

2023.08.28. Háziorvostan

Az éjszakai illat gazdagítás hatása a kognitív funkciókra

Az idősebb felnőttek kognitív vesztesége egyre nagyobb problémát jelent társadalmunkban, és ezért szükség van olcsó, egyszerű és hatékony otthoni kezelések kifejlesztésére. Egy vizsgálatot azzal a céllal végeztek, hogy feltárják az éjszakai illat gazdagítás alkalmazását a kognitív képességek javítására egészséges idős felnőtteknél.

2023.08.24. Háziorvostan