Háziorvostan
Hány demens beteg él a Földön?
Becslések szerint 2015-ben a demenciában szenvedők száma globális szinten elérte a 46,8 milliót, és számuk 20 évenként előreláthatólag megduplázódik, ami azt jelenti, hogy 2030-ra 74,7 millió, 2050-re pedig 131,5 millió demens ember él majd a Földön.
Létrejöttek a ritka betegségek uniós központjai
Mérföldkő 30 millió európai, és több mint 700 ezer magyar beteg számára!
Enoxaparinnal végzett tromboprofilaxis hatékonysága és biztonságossága császármetszés után
Japánban és a fejlett országokban az anyai halálozás egyik vezető oka a tüdőembólia. Ennek egyik fő rizikótényezője a mélyvénás trombózis, amely a terhesség és a gyermekágy során alakulhat ki, különösen császármetszést követően.
Agyi metasztázisok mellett enoxaparinnal végzett terápiás antikoagulálás során jelentkező intracranialis vérzések
Az agyi metasztázisok jelentkezése esetén a betegek mintegy 20%-ánál fordul elő vénás tromboembolizáció.
Egy különleges házasság: osteoporosis és migrén
Sokan talán még nem is gondolkodtak el azon, hogy az olyan, életminőséget akár súlyos mértékben befolyásoló kórképek, mint a migrén és a csontritkulás között van-e bármiféle kapcsolódási pont?
Napi egy doboz cigaretta 150 mutációt okoz a tüdő minden egyes sejtjében
A brit Wellcome Trust Sanger Kutatóintézet, valamint az amerikai Los Alamos Nemzeti Laboratórium kutatói megállapították, hogy napi egy doboz cigaretta minden évben 150 káros genetikai mutációt okozhat a dohányosok tüdősejtjeiben.
D-vitamin és kalcium
A csontritkulás egyre súlyosabb népegészségügyi probléma, amelynek legrettegettebb szövődménye a csonttörések egyre gyakoribb előfordulása. A csontritkulás és csonttörés megelőzésében alapvető jelentőségű a megfelelő napi kalcium- és D-vitamin-bevitel.
Az inszomnia hatása a szervezetre
A kezeletlen inszomnia számos testi és lelki betegség kockázatát növeli, rontja az életminőséget, a fizikai és szellemi teljesítményt, a munkahelyi és iskolai eredményességet, és általában kedvezőtlenül befolyásolja a morbiditást és a mortalitást.
A migrénterápia jövője
Bár a migrén kezelését már az ókori Egyiptomból származó egyik papiruszon is ábrázolták (agyagból készült krokodilt kötöztek a fejfájós beteg fejére, a krokodil szájába pedig gyógyfüveket tömtek), ill. a migrén leírását – csakúgy mint elnevezését – a több, mint 2000 éve élt Galenusnak köszönhetjük, mind a mai napig nem tekinthetjük a migrén kezelését megoldottnak.
A táplálkozás és fájdalom kapcsolata. Hogyan szabályozhatjuk? 2. rész
Az Amerikai Kardiológiai Társaság és az Amerikai Diabetes Társaság által kidolgozott, a szívbetegségben és diabetesben szenvedő betegek táplálkozási irányelvei után az Amerikai Integratív Fájdalomkezelési Akadémia is elgondolkozott hasonló, célzott irányelvek összeállításán.
A vashiányos anaemia optimális terápiája – előírt adagban legalább négy hónapig
A vashiány azonosítása és kezelése egyaránt kihívást jelentő feladat: az általános tünetek miatt diagnosztizálása nehézkes, kezelését pedig csak akkor tekinthetjük sikeresnek, ha a hematokrit értéke három héten belül megemelkedik, és két-három hónapon belül normálissá válik.
Protonpumpa gátlás és demencia kockázat
A protonpumpa-gátlók, mint a Nexium (ezomeprazol), Prevacid (lansoprazole) és a Prilosec (omeprazole) a leggyakrabban használt gyógyszerek közé tartoznak, ám számos új tanulmány szerint kapcsolatban állnak különböző betegségek kialakulásával.
Kis molekulasúlyú heparin az ismétlődő, placentaeredetű terhességi szövődmények megelőzésében - metaanalízis
Ha van egy 35 éves nőbetegünk, akinek az előző két terhessége során súlyos placentaeredetű szövődmények léptek fel, akkor a következő dilemma előtt állunk: meg tudjuk-e előzni a következő terhesség során a placentaris komplikációkat kis molekulasúlyú heparinnal (LMWH)?