Háziorvostan

Az USPSTF a vastagbélrák szűrését javasolja

Az amerikai Betegségmegelőzési Szolgálat Munkacsoportja (United States Preventive Services Task Force, USPSTF) szerint meggyőző bizonyíték támasztja alá, hogy a vastagbélrák szűrése jelentősen csökkenti a betegségből adódó halálozást, ugyanakkor a munkacsoport egyik szűrési módszert sem részesíti előnyben. A vastagbélrák-szűrésre vonatkozó végleges javaslatokat a JAMA orvosi szaklap júniusi online kiadásában közölte. A véleményezésre szánt javaslattervezetet októberben tették közzé.

2016.06.29. Háziorvostan

A cukorbetegség a csökkent inkretinhatás oka, vagy épp fordítva? A GLP-1 patofiziológiája

Évek óta ismert, hogy a 2-es típusú diabétesz kialakulásában egyaránt szerepet játszik a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek csökkent inzulintermelése, az inzulinrezisztencia, valamint a máj megnövekedett glükóztermelése, az utóbbi időben pedig az inkretinhormonok, így a glukagonszerű peptid-1 (GLP-1) és a glükózfüggő inzulinotróp polipeptid (GIP) cukorbetegségben játszott szerepe is egyre inkább tisztázódik.

2016.06.28. Háziorvostan

A diabéteszes nefropátia differenciáldiagnózisa

A diabéteszes nefropátia klinikai diagnózisa három fő pilléren nyugszik: a diabetes mellitus, a mikroalbuminuria/proteinuria és a GFR-vesztés kimutatásán. A definícióban meghatározott módon, szövettan hiányában, kizárásos diagnózist állíthatunk fel. Mint a klinikai lefolyás részletezése során kiderül, a mikroalbuminuria/ proteinuria hiánya ma már nem zárja ki a diabéteszes nefropátia diagnózisát. Alátámaszthatja a diagnózist, de hiányában nem zárható ki, ha a cukorbetegnél hiperfiltrációt vagy ultrahangvizsgálattal a vese megnagyobbodását észleljük.

2016.06.23. Háziorvostan

Nigériai potyautas - A hét képe

A 42 éves férfi páciens nigériai vakációt követően, egy hónapja fennálló, a jobb lábát érintő intenzív viszketéssel jelentkezett orvosánál. A vándorló bőrkiütés naponta néhány millimétert/centimétert elmozdult.

2016.06.21. Háziorvostan

Hetente egyszeri adagolású GLP-1 agonisták összehasonlítása

A 2-es típusú diabétesz kezelésére szolgáló újfajta, hetente csak egyszeri szedést igénylő GLP-1 agonisták a hatékonyság és a biztonsági profilok tekintetében is több ponton eltérnek egymástól. A HbA1c szinteket három gyógyszertípus, a dulaglutid, az exenatid és a piacról azóta már visszavont taspoglutid csökkentette a leginkább, és ugyanez volt tapasztalható az éhgyomri glükózszintek és a testsúly esetében is. Ez volt az első olyan átfogó vizsgálat, amelyben a heti egyszeri szedést igénylő GLP-1 agonisták hatásait mérték össze.

2016.06.20. Háziorvostan

Én egy cukorbeteg kisfiú vagyok

A betegség komoly alkalmazkodási feladat minden életkorban, és akár éveken keresztül minden más szempontot felülír, ami egy egészséges gyerek életében fontos: spontaneitás, bátor kezdeményezés, önszabályozás. A cukorbeteg gyerekeket kezelő szakorvosok nagyon fontosnak tartják, hogy a beteg minél előbb magabiztosan kezelni tudja állapotát.

2016.06.18. Háziorvostan

A C difficile-asszociált reaktív arthritis diagnózisa gyermekeknél

Egy többközpontú, beágyazott eset-kontroll kohorsz tanulmány megállapította, hogy a Clostridium difficile fertőzés (CDI) - asszociált reaktív arthritist csupán az érintett gyermekek 35%-ánál diagnosztizálják pontosan, sőt, előfordul, hogy tévesen szeptikus arthritisként diagnosztizálják és ennek megfelelően félre is kezelik, főként súlyos izolált csípőfájdalom esetén.

2016.06.14. Háziorvostan

Makronutriens és kalória szükséglet az egészséges, hosszú életért

Egészségünket és élettartamunkat egyaránt nagymértékben befolyásolja az, hogy milyen tápanyagokat viszünk be szervezetünkbe, milyen az étrendünk, amellett természetesen, hogy a születésünkkor örökölt génkészletünk, az életmódunk, és egyéb egészségkárosító tényezők (dohányzás, környezetszennyezés, stb.) is hatással vannak ránk.

2016.06.09. Háziorvostan

Mennyi időt kell várni ma egy képalkotó vizsgálatra?

A betegek körében a hosszú előjegyzési idő, az előjegyzési listák váltják ki a legnagyobb elégedetlenséget ma Magyarországon. A több hetes, akár több hónapos várakozás már az ellátási folyamat elején nagyon rossz fényben tünteti fel a magyar egészségügyi ellátórendszert. Megoldást kell találni erre a problémára, hogy jobbá tehessük a magyar egészségügyet. Közösen. (x)

2016.06.06. Háziorvostan