Háziorvostan
A nyákoldás jelentősége rhinosinusitisben
Az akut rhinosinusitis évről évre milliókat érint, hazánkban is a felnőttek 15-20%-a megbetegszik egy meghűléses időszak alatt, gyermekkorban ez a szám még magasabb (1). Noha a rhinosinusitis alapvetően ártalmatlan betegség, kezelése – különösen gyerekkorban – mégis kiemelt fontosságú. (X)
Az ADHD stimulánsok nem befolyásolják a magasságot
A Pediatrics szakmai folyóirat szeptemberi kiadásában megjelent új tanulmány eredményei alapján úgy tűnik, hogy sem a figyelemhiányos/hiperaktivitás betegség (ADHD), sem a kezelésére használt gyógyszerek nem állnak összefüggésben a gyermek növekedésével vagy felnőttkori testalkatával.
Témaspecifikus továbbképzések alapellátóknak - Várják a házi gyermekorvosok és vegyes praxisú háziorvosok jelentkezését
Koragyermekkori intervenció, korai fejlesztés, koragyermekkori fejlődés-lélektan, családdinamikai ismeretek és sok egyéb, a mindennapi gyakorlat során hasznosítható témát járnak alaposan körbe a Koragyermekkori program keretében meghirdetésre került térítésmentes és akkreditált témaspecifikus továbbképzések, melyekre október 15-ig várják a jelentkezéseket.
Adókedvezmény igénybevétele cukorbetegeknél
A 335/2009. (XII. 29.) kormányrendelet tartalmazza az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket.
Még a fogorvosok sem értenek egyet a fogmosás helyes módjában
Még a fogorvosok is vitatkoznak a fogmosás helyes módjáról, így senki nem tudja megmondani, hogy mi is a helyes fogmosás biztos módja, állítja egy új tanulmány.
Akut bakteriális rhinosinusitis (ABRS) felnőttekben és gyermekekben
Az őszi időszakban elkezdődő vírusos eredetű náthákat fontos elkülöníteni a bakteriális eredetű rhinosinusitisektől. Míg az előző betegség tüneti terápián kívül nem igényel egyéb kezelést, addig a bakteriális rhinosinusitisek (ABRS) kezelése antibiotikumot igényel az esetek jelentős részében.
Itt az ideje a melanoma szűrésre vonatkozó irányelvek módosításának
Az alapellátásban végzett rutin melanoma szűrés költséghatékonyabb lenne, ugyanakkor megfelelőbb visszatérítést és speciális képzést igényelne, ha az alapellátásban dolgozó orvosok hatékonyabban felismernék a pigmentált léziókat. – fejtik ki a chicagói Feinberg Orvosegyetem kutatói, a JAMA Dermatology szakmai folyóirat szeptemberi kiadásában megjelent értekezésükben.
Az alkoholfogyasztás hatása a fibromyalgia tüneteire
A fibromyalgia egy krónikus fájdalom szindróma, melyet diffúz izomfájdalom, valamint meghatározott pontok fokozott nyomásérzékenysége jellemez. Gyakran kíséri fáradékonyság, illetve számos esetben kognitív és szomatikus tünetek is jelentkeznek, többek között fejfájás, irritábilis bél szindróma, húgyhólyag-működési zavarok, vagy depresszió.
„Fókuszban a farmakovigilancia – a háziorvos szemével”
A farmakovigilancia a legtöbb orvos számára ismerősen csengő fogalom. De mit is takar pontosan tevékenység és mitől vált napjainkra olyan fontossá, hogy az orvosok számára is kötelezővé tegyék? Milyen lépések követnek egy gyógyszermellékhatás-bejelentést a hatóságok vagy a gyártó esetében? És mi a háziorvos szerepe a folyamatban? A MAGYOSZ október 11-i akkreditált továbbképzéséből minden kiderül.
A naproxen és az ibuprofén biztonságossági profiljának összehasonlítása
A Women’s Health Initiative (WHI) nem szteroid gyulladáscsökkentőket használó résztvevőivel folytatott analízis eredménye szerint egy sor obszervációs adat, és a szakmában elterjedt közhiedelem ellenére, az ibuprofénnel összehasonlítva a naproxen rendszeres bevitele nagyobb kardiovaszkuláris kockázatot hordoz.
Allergiás reakciót okozhat a gluténmentes termékek egyik összetevője
A gluténmentes termékek egyik gyakori összetevője okozhat allergiás reakciót a Kansas Állami Egyetem egyik élelmiszerbiztonsági szakértője szerint.
A szakorvosok régi vágya teljesült a havi adagolás lehetőségével
Nagy dózisú D-vitamin-pótlás: egy új lehetőség
A D-vitamin-hiány az egész világon tapasztalható, mint jobbára a modern életforma következménye: keveset vagyunk szabad levegőn és napfényen, ami pedig a D-vitamin-képzéshez elengedhetetlen volna. Csupán étkezéssel nem tudjuk bevinni a hiányzó D-vitamin-mennyiséget, tehát gyógyszeresen kell pótolnunk. De hogyan és milyen dózisokkal? – kérdezzük a Semmelweis Egyetem két D-vitamin-szakértőjét, prof. dr. Lakatos Pétert és dr. Takács István egyetemi docenst. (X)
Az agyrázkódás 4 jelének azonosítására vonatkozó új, bizonyíték alapú irányelvek
Az agyrázkódás diagnózisára vonatkozó új, teljes mértékben bizonyíték alapú irányelv első eleme azonosította az agyrázkódás 4 „prevalens indikátorát”.