Háziorvostan

A diabéteszes láb major amputációs arányának javítása

A perifériás artériás betegség (PAD) és a diabéteszes neuropátia a diabéteszes láb és a fekélyek kialakulásának kockázati tényezői. A tanulmány célja a kimeneteli paraméterekben jelentkező különbségek és azok prediktorainak értékelése a diabéteszes lábbal rendelkező betegeknél, a vizsgált alanyok PAD súlyosság szerinti rétegzésével.

2013.10.08. Háziorvostan

Ne az egyes ételek, hanem az étrend legyen egészséges: az Amerikai Táplálkozástudományi Akadémia állásfoglalása, 2013

Az Amerikai Táplálkozástudományi Akadémia állásfoglalása szerint nem az egyes ételek, hanem az étrend egésze meghatározó az egészséges táplálkozásban. A kijelentés, hogy bizonyos ételek „rosszak”, míg mások „jók” leegyszerűsítő és sokszor az egészségtelen táplálkozási szokások kialakulását támogatja.

2013.10.02. Háziorvostan

Tényleg hatásosak a probiotikumok?

A probiotikumok nem előzik meg sem az antibiotikum asszociált hasmenést, sem a Clostridium difficile infekciót, egy, a Lancet augusztus 8-án megjelent számában publikált, nagy betegszámot feldolgozó, placebo-kontrollált, kettős vak vizsgálat eredményei szerint.

2013.09.16. Háziorvostan

A mogyoró allergia járványos méreteket ölt?

A Princeton University kutatói szerint az amerikai óvodákban és iskolákban bevezetett mogyorótilalom fontos betekintést nyújt abba, hogy egy ritka, életveszélyes ételallergia hogyan és miért ösztönözhet messzemenő társadalmi változásokat.

2013.09.12. Háziorvostan

Hogyan tehető biztonságosabbá a hosszú távú antibiotikum használat?

A Harvard Egyetem biológiailag inspirált mérnöki karának kutatói felfedezték, hogy számos gyakori antibiotikum hosszú távú használata miért jár veszélyes mellékhatásokkal, és bemutattak két egyszerű stratégiát, melyek segíthetnek az antibiotikumokra adott veszélyes válaszok megelőzésében. Eredményeikről a Science Translational Medicine számolt be.

2013.09.10. Háziorvostan

A kullancs-encephalitis immunizálás

Az Európában elérhető oltással történő alapimmunizáció során 3 oltás szükséges: a második dózis 1-3 hónap múlva, a harmadik pedig 5-12 (FSME IMMUN) vagy 9-12 (Encepur) hónappal az első után szükséges.

2013.08.30. Háziorvostan

Csecsemő neurológiai vizsgálata

Minden csecsemő fejlődésneurológiai vizsgálata alapvetően fontos. A központi idegrendszer fejlődése a születéssel nem ér véget. Ha valamilyen kóros folyamat fennakasztja a fiziológiás fejlődést, akkor ez kóros irányban indulhat el.

2013.08.27. Háziorvostan

Halálosabb a legutóbbi H7N9, mint a H1N1

A H7N9 influenza vírus súlyosságát felmérő első becslések azt mutatják, hogy a H7N9 infekció miatt hospitalizált betegek mintegy harmada életét veszti a fertőzés miatt. A szakértők figyelmeztetnek, hogy a törzs a következő influenza szezonban jóval virulensebb formában ismét megjelenhet.

2013.08.22. Háziorvostan

Alvászavarok

Alvásigényünk életünk során jelentősen csökken. A kisiskolások 8-10 órás igénye 60 év felett 5-6 órára csökken. Az alvásigényt emellett az aktuális szellemi teljesítmény is befolyásolja. Az alvásban számos olyan folyamat zajlik, melynek hiánya súlyos és tartós kóros következményekkel jár memóriánkban, figyelmünkben, alkalmazkodó képességünkben.

2013.08.14. Háziorvostan