Háziorvostan
A glutation, mint az öngyilkossági kockázat biomarkere?
Az öngyilkossági kockázat kiemelkedő a lakosságot érintő problémák között, főként a széles körű családi, pszichoszociális és gazdasági hatások miatt. Az öngyilkossági kockázatnak kitett egyének többsége valamilyen mentális zavarral küzd. Számos bizonyíték van arra, hogy a pszichiátriai zavarokat a neuroimmun és neurooxidatív útvonalak aktiválódása kíséri.
Fiatalkori stroke és a daganatok?
A stroke lehet egy rejtett daganatos megbetegedés első megnyilvánulása, vagy a későbbi életkorban a megnövekedett daganatok kockázatának indikátora. Az adatok azonban, különösen a fiatalabb felnőttekre vonatkozóan, korlátozottak.
Gyorsabb súlygyarapodás in utero COVID-19 expozícióban?
A 2019. évi koronavírus-betegség (COVID-19) kezdeti kitörése óta az anyai fertőzésnek méhen belül kitett gyermekek egy új populációja alakult ki, amelynek egészségügyi kimenetele nagyrészt ismeretlen.
Háromezer forint. Sok vagy kevés?
Az antihisztaminok méltán tartoznak a legbiztonságosabb gyógyszerek csoportjába. Használatuk évtizedek óta jelent enyhülést az allergiás betegségben szenvedőknek, a fejlesztéseknek köszönhetően pedig az egyre kedvezőbb mellékhatásprofillal rendelkező hatóanyagok is széles körben elérhetővé váltak. Ma már számos termék közül választhatunk, kérdés, hogy az árérzékenység a hatékonyabb kezelés útjába állhat-e?
A nátriumbevitel és az atheroszklerózis kapcsolata
A magas sófogyasztás növeli a vérnyomást és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Korábbi tanulmányok beszámoltak a sófogyasztás és a nyakiverőér-szűkület közötti összefüggésről, de a koszorúér-atheroszklerózissal való összefüggésről nem számoltak be.
Egy új kockázati pontszám megvédheti az elhízott anyák csecsemőit az elhízástól?
A gyermekeknél nagyobb a kockázata annak, hogy túlsúlyosak lesznek, ha anyjuk a terhesség kezdetén elhízott volt. További kockázati tényezők közé tartozik, ha az anya a terhesség alatt sokat hízik, terhességi cukorbetegsége van, és rövid a szoptatási időszaka.
A metabolikus szindróma és a térdfájdalomhoz kapcsolata
Az OARSI 2023 világkongresszuson bemutatott tanulmány szerint a fiatal felnőttek és a középkorúak körében jelentkező metabolikus szindróma összefügg a térdízületi artritisz tüneteivel.
Töréskockázat: miért érdemes foglalkozni vele az alapellátásban? 2. rész
Az elmúlt években egyre több osteoporosis kezelési ajánlás látott napvilágot, amire mondjuk ki bátran, igen nagy szüksége van a magyar társadalomnak is, hiszen a szó szoros értelemben vett „törékeny” idős ember törött csípővel még törékenyebbé válik. Van-e szerepe a háziorvosnak ebben folyamatban? Mit is tehetünk ezekért a betegekért?
Ideje abbahagyni a magas trigliceridek kezelését? Változnak az idők….
A legújabb bizonyítékok nem igazolták a magas trigliceridszint kezelésének kardiovaszkuláris előnyeit. A PROMINENT vizsgálat - amelyben a pemafibrát sikeresen csökkentette a magas szinteket, nem járt együtt a kardiovaszkuláris események alacsonyabb kockázatával - megerősítette ezt az álláspontot. Itt az ideje, hogy felhagyjunk a magas trigliceridszint mérésével és kezelésével?
Egyre több az invazív streptococcus A fertőzés?
A CDC szerint az invazív A csoportú streptococcus (GAS) fertőzések esetei, amelyek 2022. decemberben a COVID járvány nyugalmi állapota után emelkedtek, 2023-ban is magasak maradtak, írja az ABC News.
Egy meglepő eredmény: kinél gyakoribb a stroke: a fiataloknál, vagy az idősebbeknél?
Egyes tanulmányok a stroke előfordulásának növekedéséről számoltak be a fiatalabb korosztályban (<55 év), de gyakran csak adminisztratív adatokra támaszkodtak, és több, az elismert stroke-ot vizsgáló, populáción alapuló tanulmányra van szükség.
Egyetlen bivalens COVID emlékeztető oltás elegendő a CDC szerint
A CDC frissítette a COVID-19 emlékeztető oltásra vonatkozó irányelveit egyértelművé téve, hogy a legújabb bivalens emlékeztető oltásból jelenleg csak egyetlen adag beadása ajánlott.
A rendszeres magnézium-bevitel várandósság és szoptatás alatt is fontos
A várandósság és a szoptatás időszakában a szervezet magnézium-egyensúlya külön odafigyelést igényel. A terhességgel összefüggő, magas mortalitású és morbiditású állapotok, úgymint a gesztációs diabétesz, a koraszülés, a preeclampsia és az intrauterin növekedés visszamaradása esetén vizsgálatok mutatnak rá a várandósság alatti inadekvát magnézium-ellátottsággal való kapcsolatra (1). Emellett, a magnézium-szupplementáció szerepet kaphat a terhesség alatti migrén és a terhesség alatti lábszárgörcsök megelőzésében, kezelésében (1). A várandós nők 30 %-át érintő lábszárgörcsök kezelésére az Egészségügyi Világszervezet (WHO) orális magnézium-pótlást ajánl (2).