Háziorvostan
Tartanunk kell a felnőttkori RS vírus fertőzéstől?
Az Amerikai Egyesült Államokban a decemberi-januári csúcsfertőzésekkel ellentétben, 2022. novemberben gyors emelkedést mutat a paramyxovírusok családjába tartozó RS vírus fertőzések száma az egyre magasabb számú sürgősségi ellátások statisztikája szerint.
Az új kínai koronavírus: vajon félnünk kell tőle?
2021. vége óta, mióta a COVID omicron variánsa megjelent, igen gyorsan alakulnak ki a subvariánsok. Az egyik közülük a BF.7-es variáns, ami újabban fő variánsként terjed Beijingben és terjed szét Kínában. Mi is ez az új variáns, és vajon aggódjunk miatta?
2023-as ajánlás a diabetes mellitus ellátásában 2. rész
A legújabb, 2023-as gondozási standardok esetében tudatos erőfeszítések történtek a cukorbetegek számára könnyen érthető terminológia használatára.
Kihívások a peptikus fekélybetegség kezelésében
A peptikus fekélybetegség világszerte a lakosság 5-10%-át érinti, a magas jövedelmű országokban a közelmúltban csökkent az életprevalencia. A Helicobacter pylori (H.pylori) fertőzés és a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) használata a gyomorfekélybetegség legfontosabb kiváltó okai.
Ennivaló nikotin?
Egy nemrégiben Dél-Kalifornia középiskoláiban végzett felmérés szerint a 9. és 10. osztályosok több mint 3%-a kipróbálta már a nem terápiás nikotinos rágógumit, gumicukrot, tablettát vagy cukorkát.
Van értelme a HbA1c-szűrésnek?
A szűrőprogramok a nem diagnosztizált cukorbetegség eseteit hamarabb felderíthetik, mint a tüneti vagy véletlen diagnózis. A szűrőprogramok által a rutinszerű klinikai ellátáshoz képest elért időbeni javulás a diagnózis felállítását illetően azonban nem egyértelmű.
Szedhető terhességben az új COVID szer?
A JAMA Network Open című szaklapban közzétett Johns Hopkins Medicine kutatási tanulmány eredményei fontos bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a SARS-CoV-2-vel fertőzött terhesek biztonságosan szedhetik a Paxlovid vírusellenes gyógyszert a súlyos megbetegedés lehetőségének csökkentése érdekében.
Mi van az Alzheimer-kór előtt?
Egy új tanulmány alátámasztja azt a hipotézist, hogy az amiloid és a tau szintjének változásai már évekkel az Alzheimer-kór (AD) klinikai tüneteinek megjelenése előtt bekövetkeznek.
Elektrolit-rendellenességek és evészavar?
Az evészavarok fokozott halálozáshoz és csökkent életminőséghez vezetnek. Bár az evészavarok akut megjelenése gyakran jár elektrolit-rendellenességekkel, továbbra sem ismert, hogy az elektrolit-rendellenességek megelőzhetik-e az evészavar jövőbeli diagnózisát.
Biztonságos a foszfomicin alkalmazása terhesség alatt?
A húgyúti fertőzést (UTI) olyan gyakori bakteriális fertőzésként határozzák meg, amely jelentős morbiditáshoz vezethet, mint például szűkület, fisztula, tályogképződés, vérmérgezés, szepszis, pyelonephritis és vesediszfunkció. A férfiaknál 1%-os, nőknél 3%-os halálozási arányt jelentettek a pyelonephritis kialakulása miatt. A húgyúti fertőzések gyakrabban fordulnak elő nőknél, és 33%-uk 24 éves koráig legalább egy eset miatt antimikrobiális kezelésre szorul.
A skizofrénia a demencia kockázati tényezője?
A pszichotikus zavarokban, például skizofréniában szenvedő embereknél 2,5-szer nagyobb valószínűséggel alakul ki demencia, mint azoknál, akiknek nincs pszichotikus zavaruk - derül ki egy új áttekintésből.
Néhány év alatt drámaian csökkent a fiatalkori recidiváló légúti papillomatosis gyakorisága a HPV elleni oltási program mellett
A HPV-6 és -11 okozta recidiváló légúti papillomatosis (RRP) egy ritka, de veszélyes betegség, ami az újabb HPV elleni oltóanyagok alkalmazása mellett csökkenő előfordulást mutat egy frissen publikált tanulmány alapján.
GLP-1-analóg már tablettában is
A 2-es típusú diabetes mellitusban szenvedő felnőttek kezelésére május óta hazánkban is rendelkezésre áll az első és ezidáig egyetlen tablettás GLP-1-receptor agonista készítmény, a RYBELSUS®. Glükagonszerű peptid-1-analóg (GLP-1-analóg) szer mostanáig csak oldatos injekciós formában létezett.