Háziorvostan
A skizofrénia a demencia kockázati tényezője?
A pszichotikus zavarokban, például skizofréniában szenvedő embereknél 2,5-szer nagyobb valószínűséggel alakul ki demencia, mint azoknál, akiknek nincs pszichotikus zavaruk - derül ki egy új áttekintésből.
Néhány év alatt drámaian csökkent a fiatalkori recidiváló légúti papillomatosis gyakorisága a HPV elleni oltási program mellett
A HPV-6 és -11 okozta recidiváló légúti papillomatosis (RRP) egy ritka, de veszélyes betegség, ami az újabb HPV elleni oltóanyagok alkalmazása mellett csökkenő előfordulást mutat egy frissen publikált tanulmány alapján.
GLP-1-analóg már tablettában is
A 2-es típusú diabetes mellitusban szenvedő felnőttek kezelésére május óta hazánkban is rendelkezésre áll az első és ezidáig egyetlen tablettás GLP-1-receptor agonista készítmény, a RYBELSUS®. Glükagonszerű peptid-1-analóg (GLP-1-analóg) szer mostanáig csak oldatos injekciós formában létezett.
A válság közepette hogyan tudja megtartani klienseit a magánegészségügy? - TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben
Novemberben először jelent meg a TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben c. kiadvány, benne a hazai magánegészségügy legbefolyásosabb szereplőit bemutató TOP30-as listával.
Óriási a COVID-19 halálozási arány csökkenésben a világon!
A COVID-19 okozta globális halálozások száma 2022. február óta csaknem 90%-kal csökkent - közölte szerdán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője.
A köszvényt gyakran csak a sürgősségi osztályon kezelik?
Egy egyetemi egészségügyi rendszer sürgősségi osztályán (ED) akut köszvény miatt kezelt három betegből csak körülbelül egynek volt olyan utóvizsgálata, amely ezt az állapotot kezelte, jelentette Dr. Lesley Jackson, a Birminghami Alabama Egyetemről a köszvény, a hiperurikémia és a kristályokkal kapcsolatos betegségek hálózatának (G-CAN) éves kutatási szimpóziumán.
Konzervatív kezelés vagy dialízis?
Egyes előrehaladott vesebetegségben szenvedő egyének számára a dialízis nem biztos, hogy az állapotuk optimális kezelési stratégiája, és ezek a betegek jobban járhatnak konzervatív, nem dialitikus kezeléssel, amely az életminőségre és a tünetek ellenőrzésére összpontosít.
A pitvarfibrilláció kérdései az alapellátásban
A Framingham Szív Tanulmány 50 évet elemzett a pitvarfibrillációban (PF) szenvedő betegek mortalitását vizsgálva és összehasonlítva a ritmuszavarral nem szenvedő populációval.
10 éves a vizsgálat, ami megváltoztatta a kismamák életét
Tíz évvel ezelőtt vehették először igénybe a kismamák a kockázatmentes, non-invazív magzati genetikai tesztet a fogantatáskor kialakuló genetikai rendellenességek kimutatására. 2012-ben még csak a Down-szindróma kimutatására volt alkalmas a prenatális genetikai teszt, ma már a vizsgálatok köre kiterjed a leggyakoribb kromoszóma-rendellenességekre és a magzat teljes kromoszóma-állományának vizsgálatára is.
Befolyásolta-e a COVID járvány a csecsemők agyának fejlődését?
Összességében jó híreket tartalmaz egy nagyszabású elemzés, amely azt vizsgálta, hogy az anya COVID-19 fertőzése vagy a világjárvány idején történő szülése befolyásolhatja-e a baba agyának fejlődését.
Stressz és szagprofil: a kutyák megérzik, ha stresszesek vagyunk
Az akut pszichológiai stresszreakcióval járó fiziológiai folyamatok olyan változásokat okoznak az emberi légzésben és verejtékben, amelyeket a kutyák 93,75%-os pontossággal képesek kimutatni egy új tanulmány szerint.
Visszatérő húgyúti fertőzések: a profilaxis kérdése
Az érintettek számára a visszatérő húgyúti fertőzések (UTI) néha stresszesek. Sok nő számára azonban már egy tájékoztató beszélgetés a kockázati tényezőkről és a viselkedési ajánlások átadása is nagy segítséget jelenthet. Az antibiotikum-profilaxis csak akkor jöhet szóba, ha minden nem antibiotikum terápiás lehetőség már kimerült.
Súlyos majomhimlő esetek a CDC jelentése alapján
A majomhimlő fertőzés lehet súlyos kimenetelű, beleértve az intenzív osztályos (ICU) kezelést és a halálozást, különösen előrehaladott HIV-vel vagy AIDS-el.