Háziorvostan
Új ruhában a vashiány: amit napjainkban erről tudni illik 1. rész
Vashiány nemcsak anaemiával társulhat, jelentkezhet gyulladásos folyamatokban is, mint például a krónikus szívelégtelenség, krónikus vesebetegség, daganatos állapotok és a gyulladásos bélbetegségek.
Fals pozitív eredmények emlő vizsgálat során?
A digitális emlő tomoszintézissel végzett emlőrákszűrés csökkentheti a fals pozitív eredmények előfordulását a digitális mammográfiához képest.
Száz éve a legjobbak között
Idén 100. születésnapját ünnepli a mai napig rendkívül népszerű fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag, a metamizol. A Hoechst gyárban 1920-ban szintetizált vegyület először 1922-ben Novalgin néven Németországban került forgalomba, hazánkban pedig az 1933-as törzskönyvezéskor kapta az Algopyrin nevet.
A Kinder csokoládé felelős 151 szalmonellás esetért
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleménye szerint a Kinder csokoládé termékek több, mint 150 szalmonellás megbetegedéshez köthetők, amelyekről 11 országból számoltak be. A legtöbb eset Európában történt, bár az Egyesült Államokból is jelentettek egy esetet. A betegség többnyire 10 év alatti gyermekeket érintett és április 25-ig nem számoltak be halálesetről.
Edukáció hatása az antibiotikum használatra sürgősségi osztályon
A húgyúti fertőzéseket (’urinary tract infection’, UTI) gyakran tévesen diagnosztizálják vagy túlzottan széles spektrumú antibiotikumokkal kezelik, ami negatív következményekkel járhat. A vizsgálat célja az volt, hogy a húgyúti fertőzések felírására irányuló antimikrobiális stewardship (AS) stratégiákat valósítson meg sürgősségi osztályon (SBO).
Jó, vagy nem jó a korai ivermectin kezelés Covid-19-ben?
Nem egyértelmű az ivermectin hatásossága a kórházi kezelés-, vagy a sürgősségi környezetben történő hosszabb megfigyelés megelőzését illetően a súlyos akut légzőszervi szindróma koronavírus-2 (SARS-CoV-2) által okozott akut tünetekkel járó „koronavírus betegség-2019” elnevezésű betegségben (Covid-19) szenvedő járóbetegek körében.
Nem megfelelő opioid és gabapentin felírás krónikus veseelégtelenségben
Az opioidok nem megfelelő felírása a krónikus vesebetegségben (CKD) szenvedő betegek fájdalomcsillapítására továbbra is jelentős problémát jelent.
Új gyógyszer a CKD-ban előforduló anaemiára?
A krónikus vesebetegségben (CKD) szenvedő betegek esetében előforduló anaemia kezelésére alkalmazott hipoxia-indukált faktor prolil-hidroxiláz gátló (HIF-PHI) hatóanyagcsoportot az elmúlt 8 hónapon belül másodszor utasította el az FDA.
Oltás és Covid-19? Milyen a kimenetel az omikronnal?
A Covid-19 áttöréses fertőzései esetében a klinikai tünetek és a képalkotó vizsgálatok jellegzetességei a teljesen beoltott betegeknél általában enyhébbek, mint a részlegesen beoltott vagy be nem oltott betegeknél, - derült ki a ’Radiology’ folyóiratban közzétett új, multicentrikus vizsgálatból.
A magnézium-egyensúly a kardiovaszkuláris egészség feltétele
A magnézium jelenléte több mint 300 enzim működéséhez szükséges, és a hiánya a legkülönfélébb tünetekkel – köztük izomgörcsökkel, alacsony stressztűrő-képességgel – jár (1,2). Kardiovaszkuláris vonatkozásokat illetően a magnéziumhiány jelei és tünetei között említhető az aritmiák (köztük Torsade de pointes), a magas vérnyomás, a koronária spazmus, a csökkent miokardiális pumpafunkció, a digitálisz érzékenység, illetve a szívbetegségekben való elhalálozás kockázata (2).
Az alkoholfogyasztás és a szürkehályog műtét?
Az alkoholfogyasztás, illetve az alkoholtartalmú ital-típusok és a szürkehályog-műtétek összefüggését vizsgálta 2 nagy kohorsz longitudinalis, megfigyeléses vizsgálat keretében.
Új kezelési lehetőségek autizmusban?
Jelenleg nem léteznek engedélyezett gyógyszerek az autizmus spektrumzavar (ASD) alapvető tüneteire, és csak korlátozott adatok állnak rendelkezésre a társult mentális és viselkedési tünetek kezelésére. Ennek az áttekintésnek az a célja, hogy összefoglalja az ASD új kezeléseivel kapcsolatos legfrissebb vizsgálatokat, különös tekintettel az elmúlt 2 év kutatási tendenciáira.
A Guillain-Barré-szindróma és a daganatok?
Az Amerikai Neurológiai Akadémia (AAN) legfrissebb tanulmánya szerint azoknál az embereknél, akiknél bizonyos típusú daganatos megbetegedések fordulnak elő, megnőhet az újonnan kialakuló Guillain-Barré-szindróma kockázata.