Háziorvostan
Újdonságok az amerikai védőoltási programban!
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) immunizációs eljárásokkal foglalkozó tanácsadó bizottsága (’Advisory Committee of Immunization Practices’; ACIP) megszavazta a Shingrix (rekombináns zoster vakcina) ajánlását az övsömör (herpes zoster) prevenciójára 19 éves vagy ennél idősebb immunhiányos, vagy immunszuppresszív kezelésben részesülő felnőttek esetében. Az ajánlásról 2021. október 20-án egyhangúan szavaztak.
Hatékony eszköz- és felületfertőtlenítés: mit kell másképp csinálni a COVID-érában?
A megelőző fertőtlenítés a COVID-19 járvány előtti időszakban is fontos minőségbiztosítási részét képezte az egészségügyi ellátásnak. Az infekciókontrollt biztosító előírások és házi gyakorlatok a járványveszély miatt esetenként átgondolásra, frissítésre kerültek. Jelen cikkben összefoglalásra kerül, hogy melyek az eszköz- és felületfertőtlenítés általános és speciális szabályai a jelenlegi működési rendben.
Daganatterápia és kardiotoxicitás. Mire kell figyelni? 2. rész
Az Egyesült Államokban a becslések szerint 17 millió daganatos betegséget túlélő van, és ez a szám az előrejelzések szerint 2040-re várhatóan 26 millióra fog növekedni. Bizonyos daganatterápiák kardiotoxicitást okozhatnak.
A koronavírus új mellékhatására figyelmeztetnek
A COVID-19 világjárvány ma már bizonyítottan egyik kellemetlen és hosszan tartó következménye az alvatlanság. Saját nevet is adtak neki: "coronasomnia". Ezt a zavart elsősorban a stressz és a szorongás okozza, amit - ha nem kezelnek - nehezen visszafordítható folyamattá változik - írja a Magyar Alvás Szövetség.
Az elmúlt héten 13 ezren fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint november 29. és december 5. között 13 100-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A laboratóriumi vizsgálatok azonban influenzavírust továbbra sem mutattak ki - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) csütörtökön a honlapján.
Kézmosás és kézfertőtlenítés: mire figyeljünk és hívjuk fel a figyelmet a helyes rutin kialakításához?
A kézmosás fontossága a fertőzések terjedésében az egészségügyi szakemberek számára sem volt mindig egyértelmű. A fertőtlenítő kézmosást Semmelweis Ignác a klinikai gyakorlatba – mai ismereteink mellett – megdöbbentő ellenszélben tette kötelezővé két beteg vizsgálata között. A fertőtlenítő kézmosás fontosságát alátámasztó orvosi bizonyítékok a XIX. századi orvostársadalmat nem győzték meg. Semmelweist egész egyszerűen nem vették komolyan. Hol tart ma, a COVID-19 járvány fényében, a fertőtlenítő kézmosás kultúrája? Hogyan változott a jó gyakorlat?
Hogyan reagálnak a COVID-oltásra a kemoterápiával kezeltek?
Egy, az onkohematológiai betegségekben szenvedő betegek és egy egészségügyi dolgozókból álló kontrollcsoport részvételével Ausztriában és Olaszországban végzett kohorsz-vizsgálat eredményei arra engednek következtetni, hogy a daganatos betegek képesek SARS-CoV-2-specifikus antitestek előállítására.
A kígyó, mint házi kedvenc? Mivel is nézhet szembe egy háziorvos? 2. rész
Egy 47 éves férfit egy örvös kobra (Naja annulifera) csípett meg a nemi szervén a toalettből kibújva, miközben Dél-Afrikában nyaralt.
A kígyó, mint házi kedvenc? Mivel is nézhet szembe egy háziorvos? 1. rész
Napjainkban egyre több „furcsa szokással” állnak elő embertársaink, én ezek közé helyezem a kígyótartást is. A híradásokban nem egyszer hallani arról, hogy itt-ott-amott a szabadban ilyen-olyan csúszó-mászó állatot találnak, ami Magyarországon biztosan nem honos.
Demenciát okoz a hormonterápia menopauzában?
Két eset-kontroll vizsgálatban összesen 118 501 fő 55 éves, vagy ennél idősebb nő - akiknél 1998-2020 között elsődlegesen demenciát diagnosztizáltak- adatait életkor, háziorvosi praxis és indexdátum alapján 497 416 fő kontroll-alany nő adataihoz illesztették.
Kell-e a magnézium a COPD exacerbációja alatt? 2. rész
Egy újonnan (mindkét szisztematikus áttekintés befejezését követően) közzétett kisméretű RCT azt igazolta, hogy az intravénás magnézium-szulfát alkalmazása nem volt szignifikáns hatással az FEV1-re, az alapvető életfunkciókra vagy a tünetekre.
Kell-e a magnézium a COPD exacerbációja alatt? 1. rész
A krónikus obstruktív tüdőbetegség akut exacerbációi (AECOPD) a betegséggel összefüggő morbiditás egyik legfőbb tényezői. Megelőzése és kezelése a COPD kezelésének középpontjában áll.
Rendkívüli ülést tart a WHO a koronavírus új szupervariánsa miatt
Számos kutatót és virológust tölt el aggodalommal a koronavírus egy új variánsának a megjelenése, amely egyes vélekedések szerint akár újabb járványhullámok kialakulását is okozhatja. A kialakult helyzetre reagálva az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rendkívüli ülést tart pénteken, amelynek keretében megvitatják, mit jelenthet a koronavírus-vakcinák és az alkalmazott kezelések szempontjából a napokban felfedezett új variáns rendkívül sok mutációt tartalmazó tüskefehérjéje.