Háziorvostan
Covid-19 elleni vakcina daganatos betegekben. 2. rész
„A vizsgálatban szereplő adatok alátámasztják azt az elgondolást, hogy a szolid tumorokban szenvedő betegek esetében a második koronavírus elleni vakcinadózis beadásának jelentős késedelme meghosszabbítja azt az időszakot, amikor a daganatos betegek a SARS-CoV-2 fertőzés kockázatának vannak kitéve”, - tette hozzá.
Covid-19 elleni vakcina daganatos betegekben. 1. rész
A Covid-19 elleni védőoltásra adott reakciókról szóló első, daganatos betegek körében készített jelentés arra enged következtetni, hogy az első vakcinadózis beadását követően jelentkező immunválasz kisebb az egészséges személyek esetében tapasztalható válaszhoz képest. Az új megállapítások kételyeket támasztanak az Egyesült Királyság jelenlegi, a vakcina második dózisának késleltetett beadására vonatkozó politikájával kapcsolatban.
Demencia gondozás. 1. rész
A demenciában szenvedő betegek palliatív ellátását egyre inkább az életminőség javításának, és az egyre előrehaladottabb stádiumú neurodegeneratív betegség számos fizikai és pszichológiai tünetei enyhítésének egy módjaként tartják számon. A daganatos megbetegedésekkel ellentétben azonban viszonylag kevés terminális állapotú, demenciában szenvedő beteg kap beutalót palliatív ellátásra.
Miért olyan fontos, hogy ne égessük el a dohányt?
Videósorozatunkban kutatók adnak magyarázatot a dohányzás mögött álló tudományos kérdésekre az Open Science konferencián.
Egy kutatás szerint hatásos a digitális kezelés az osteoarthritis esetén
A krónikus ízületi fájdalom kezelésének egyre növekvő prevalenciája és magas költségei világszerte kihívást jelentenek az egészségügyi rendszerek és az egészségügyi szolgáltatásokat igénybe vevők számára.
Diverticulitis: melyik a biztonságos kezelési mód? 2.rész
A diverticulitis-ben szenvedő járóbetegek amoxicillin-klavulánsavval történő kezelése ugyanolyan hatásos, mint a metronidazol plusz fluorokinolon-kezelés, - derült ki egy vizsgálatból, amit február 22-én online formában tettek közzé az ’Annals of Internal Medicine’ szaklapban.
Diverticulitis: melyik a biztonságos kezelési mód? 1.rész
A diverticulitis-ben szenvedő járóbetegek amoxicillin-klavulánsavval történő kezelése ugyanolyan hatásos, mint a metronidazol plusz fluorokinolon-kezelés, - derült ki egy vizsgálatból, amit február 22-én online formában tettek közzé az ’Annals of Internal Medicine’ szaklapban.
Milyen különbségek vannak a füst és az aeroszol között?
Videósorozatunkban kutatók adnak magyarázatot a dohányzás mögött álló tudományos kérdésekre az Open Science konferencián.
A Covid-19 és az ischaemiás stroke
Egy közel 28 000, sürgősségi osztályról származó egészségügyi rekord feldolgozásával készült áttekintés megállapította, hogy a Covid-19 megbetegedéssel diagnosztizált betegek kevesebb, mint 2%-a szenvedett ischaemiás stroke-ot, de azoknál, akiknél ez előfordult, nagyobb volt a hosszú távú ápolás szükségességének kockázata a kórházi elbocsátást követően.
Szepszis idősekben: a halálozási ráta trendelemzése
A szepszis betegségterhe globális szintű egészségügyi problémát jelent. Célunk a halálozási arány (’case fatality rate’; CFR), és a CFR előrejelző tényezőinek értékelése 2009 - 2016 között egy olasz általános kórházban kezelt, szepszisben szenvedő betegek esetében, kockázati pontszám szerint kategorizálva.
Mi a helyes eljárás a COVID-19 vakcináció során a háziorvosi rendelőben?
A koronavírus elleni védőoltások beadásának egy része a háziorvosi rendelőkre lett kiosztva. Hogy felkészült-e egy rendelő erre a funkcióra, azt nehéz megmondani, hiszen minden rendelő adottsága más és más. Annyi bizonyos viszont, hogy tömeges oltás elvégzésére a háziorvosi rendelők Magyarországon alkalmatlanok.
SARS-CoV-2 ellenes antitestek méhlepényen keresztüli átvitele
Az anyai eredetű antitestek kulcsfontosságú szerepet töltenek be az újszülöttek immunitásában. Ha megértjük a súlyos akut respiratorikus szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) fertőzésre adott anyai antitest-válaszok dinamikáját a terhesség alatt és az ezt követő, méhlepényen keresztüli ellenanyag-átvitelt, az tájékoztatást adhat az újszülöttek kezeléséről, valamint az anyát érintő oltási stratégiákról.
A Covid-19 és ITO-n kezelt gyermekek. 1. rész
Csak keveset tudunk azokról a gyermekekről, akiknél olyan súlyos a Covid-19 megbetegedés lefolyása, hogy intenzív osztályos ellátást igényelnek, mivel viszonylag kevesen vannak, de az országos nyilvántartásból származó előzetes adatok elemzése azt mutatja, hogy ezek a gyermekek nagyobb valószínűséggel idősebbek, fekete bőrűek és asztmások.