Háziorvostan

A COPD és a marihuána használat?

Azoknál a krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) diagnosztizált betegeknél, akik marihuána használatról számoltak be, kisebb volt a kórházi mortalitás és a pneumonia kialakulásának kockázata, mint azok esetében, akik nem használtak marihuánát – derült ki egy országos populáció alapú vizsgálatból.

2020.11.13. Háziorvostan

Neuroprotekció: az agyi funkciók védelme az időskori hipertóniához társult demenciával szemben

A hipertónia egyenirányító szerepét a kognitív károsodások kialakulásában epidemiológiai vizsgálatok igazolják. Az antihipertenzív szerek ígéretes kitörési pontnak bizonyulnak a progresszió mérséklésében, azonban nem az egyetlen terápiás lehetőséget jelentik az agyi funkciók védelmében. Az agyi anyagcsere folyamatok kedvező irányú befolyásolására érdemes több figyelmet fordítani.

2020.11.12. Háziorvostan

Árral szemben: kognitív károsodás megelőzésének lehetőségei hipertóniában

10-20 év krónikus hipertónia után néhány éven belül jelentkezhetnek az enyhe kognitív károsodás tünetei. A krónikus agyi hipoperfúzió következtében jelentkező tünetek a mindennapi életre eleinte alig vannak hatással, így nehéz őket felismerni. Éppen ezért a vérnyomás-kontroll mellett érdemes előre gondolkodni. Időben beavatkozva jobb prognózisra számíthatunk.

2020.11.05. Háziorvostan

Antibiotikumok és orális fogamzásgátlók: aggódnunk kellene?

Miután az orális fogamzásgátlók először elérhetővé váltak, aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az antibiotikumok befolyásolhatják azok hatékonyságát. A farmakokinetikai kimeneteleket és az ovulációgátlást vizsgáló tanulmányok áttekintése során azonban a CDC kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a gyakran alkalmazott nem enziminduktor antibiotikumok nem rontják az orális fogamzásgátlás hatékonyságát.

2020.10.26. Háziorvostan

Van összefüggés az alvás és a székrekedés között?

Az alvás időtartama és a bélfunkció közötti összefüggés vizsgálatába a kutatók 14 590 fő 20 éves, vagy annál idősebb felnőttet vontak be, akik 2005-2010 között egy alvással és a bél egészségével kapcsolatos kérdőívet töltöttek ki. Az alvást három kategóriára osztották fel: rövid (kevesebb, mint 7 óra); normál (7-8 óra) és hosszú (több, mint 8 óra).

2020.10.19. Háziorvostan