Háziorvostan

Amit a hypertrophiás cardiomyopathiáról tudni kell. 3. rész

A hypertrophiás cardiomyopathia (HCM) a leggyakoribb monogenetikusan öröklődő szívbetegség, ami a népesség 0,2-0,5%-át érinti. A becslések szerint az Egyesült Államokban 750 000 ember szenved HCM-ben, azonban csak közel 100 000 főnél diagnosztizálják a betegséget. Ez a szignifikáns eltérés mutat rá a betegség felismerésének és megértésének nehézségeire.

2020.07.10. Háziorvostan

Migrén és a hormonális fogamzásgátlók

A migrén kialakulása nőknél 3-4-szer gyakoribb, mint férfiak esetén, és a panaszok megjelenése is eltérő lehet. A kutatások során kiderült, hogy nőknél gyakoribb az elsődleges fejfájás betegség kialakulása, és az első migrénes rohamot általában visszatérő rohamok követik. Ennek a megfigyelésnek a hátterében a hirtelen hormonális változások szerepét feltételezik, melyek általában a pubertás alatt vagy után alakulnak ki.

2020.06.19. Háziorvostan

A dohány kultúrája és a jövő embere

A dohány ceremoniális és törzsi gyógyítók általi használata messze megelőzte az európai hódítást. Az amerikai indiánok életében a dohány egy olyan növény volt, amit a földi élet és a teremtő közti kapcsolattartás eszközeként tiszteltek. Ma már tudjuk, hogy a dohányfüst, amiről az őslakosok úgy vélték, hogy véd a fizikai és szellemi ártó erőktől, a dohányzás tulajdonképpen legártalmasabb velejárója. Persze az indiánok dohányfogyasztását fegyelem és tudatosság jellemezte.

2020.06.18. Háziorvostan

Füstmentes technológiák: mi a különbség?

A füstmentes jövő felé hosszú út vezet. A megjövendölt ártalomcsökkentés azonban nemcsak a rá nem szokást és a leszokást támogató népegészségügyi intézkedéseken és a füstmentes technológiák fejlesztésén múlik, hanem a megfelelő társadalmi párbeszéd kialakulásán is. Ahogy a népegészségügyi intézkedések hatékonyságát nemcsak azok körültekintő megtervezése, hanem hatékony kommunikációja és kivitelezése, úgy az egyes fejlesztések technológia biztonságosságát is a tervezési-fejlesztési folyamatok és a felhasználás módja együttesen határozzák meg.

2020.06.11. Háziorvostan

Az amerikai csecsemők D-vitamin hiánya

Egy új vizsgálat arra enged következtetni, hogy a legtöbb amerikai csecsemő esetében a D-vitamin bevitele nem felel meg a vonatkozó irányelveknek, és az utóbbi években nem változott sokat azoknak a gyermekeknek az aránya, akik megkapják a minimálisan ajánlott D-vitamin mennyiséget.

2020.06.10. Háziorvostan

Telehealth megoldások a geriátriai ellátásban

Ha a digitális technológiára gondolunk, akkor általában a fiatalabbak jutnak eszünkbe. Az efféle gondolkozásmód azonban nem feltétlenül érvényes a telehealth esetén. Az idősebb generáció a telehealth technológiákat az ellátáshoz való hozzáférés javítására és az egészségügyi szolgáltatások költségének csökkentésére használhatja.

2020.06.05. Háziorvostan

Tudatosság és innováció: füstmentes jövő az ártalomcsökkentés élvonalában?

Magát a dohányt, bár sokan azt mondják, hogy „az ízéért” fogyasztják, valójában a dohányzást a nikotin élettani hatásai miatt élik meg kellemesnek. Kinek ne esne jól egy kis dopamin? Pláne egy olyan világban, ahol a folyamatos teljesítményigény nagy stresszel is jár! Ha pedig a stresszoldás ilyen egyszerűen és gyorsan elérhető, akkor hajlamosak vagyunk a járulékos ártalmakkal mit sem törődni.

2020.06.04. Háziorvostan

Krónikus szteroid kezelés és a COVID-19

A különböző gyulladásos alapbetegségek, mint az asthma, a különféle allergiák és az arthritis kezelésére rendszeres jelleggel kortikoszteroidokat szedő személyek a COVID-19 megbetegedéssel való megfertőződés, valamint a kedvezőtlen hatások nagyobb rizikójának vannak kitéve.

2020.06.02. Háziorvostan

A nem komplikált cystitis kezelése napjainkban

Napjainkban egyre nagyobb számban látunk multirezisztens kórokozók által okozott fertőzéseket, a terápiás fegyverek azonban kifogyóban. Átgondolt antibiotikum választással nemcsak a fertőzés szanálható megfelelően, de a további rezisztencia kialakulása is megelőzhető. A húgyúti fertőzések (UTI) kategorizálása azért elengedhetetlen, mert besorolásuk alapján kell dönteni a kezelésről. Az elkülönített rizikócsoportokba sorolt betegek kezelési eltéréseit elsősorban a fertőzés kórokozó spektruma határozza meg. A következő cikksorozat a fosfomycin kezelés megfelelő választását részletezi húgyúti infekciókban.(x)

2020.05.29. Háziorvostan

COVID-19: Az Amerikai Kardiológiai Társaság irányelve 3. rész

Az Amerikai Kardiológiai Társaság (AHA) új irányelvet bocsátott ki a COVID-19 járvány időszaka alatt a hypertoniában szenvedő betegekre vonatkozóan. Ugyanakkor számos új összefoglaló cikket tettek közzé, amely tovább vizsgálja a renin-angiotenzin rendszer (RAS) és a vírus közötti lehetséges kapcsolatot.

2020.05.29. Háziorvostan