Háziorvostan

Csodagyógyszer a metformin? 1.rész

Az elmúlt két évtizedben a metformin vált a 2-es típusú diabetes kezelésének gerincévé, és ma már az egész világon ezt ajánlják a betegség kezelésének első vonalbeli gyógyszereként.

2019.06.24. Háziorvostan

Éjszakai légzészavar és az öregedés

Az alvászavarokkal foglalkozó szakmai szervezetek éves értekezletén (SLEEP 2019) ismertetett előzetes kutatás alapján az alvás közben fellépő légzészavar (SDB) és az éjszakai alvás megzavarása felgyorsítja az öregedési folyamatot.

2019.06.24. Háziorvostan

Psychosis és hospitalizáció

A psychosis első epizódját (FEP) követően fontos a hospitalizáció és a kórházi tartózkodás időtartamának csökkentése, ennek ellenére ezeknek az eredményeknek és moderátorainak megbízható mérése hiányos.

2019.06.21. Háziorvostan

Kamaszok és az alkoholfogyasztás

A fiatalok alkoholfogyasztása számos fizikai és pszicho-szociális tényezőben manifesztálódik, többek köt neurológiai problémákat, kognitív zavart és vakmerő magatartást eredményez.

2019.06.17. Háziorvostan

Helicobacter pylori kezelési szokások Magyarországon

A Helicobacter pylori (H.pylori) fertőzésben szenvedő betegek túlnyomó többségét először a háziorvos vizsgálja meg. A kutatást azzal a céllal végezték, hogy felmérjék, mennyire tartják be az elsődleges és másodlagos ellátásban dolgozó magyar orvosok a H. pylori fertőzésre vonatkozó legújabb kezelési irányelveket.

2019.06.17. Háziorvostan

Idősek fogászati implantátuma: hosszú távú követés

A kutatás célja az idős, 60 év feletti betegek számára beültetett fogászati implantátumok élettartamának és sikerének értékelése, valamint annak vizsgálata volt, hogy az említett betegcsoportban milyen kockázati tényezők befolyásolják, és milyen tényezők jelzik a fogászati implantátum sikerességét illetve kudarcát.

2019.06.11. Háziorvostan

Ritka betegségek – kinek van jártassága?

A ritka betegségeket gyakran későn vagy tévesen diagnosztizálják, ami a betegek számára fizikai és mentális problémát jelent, a hozzátartozókra pedig komoly érzelmi és egészségügyi terheket ró. A megkésett és téves diagnózisok egyik oka vélhetőleg az, hogy az orvosok kevésbé ismerik a ritka betegségeket.

2019.06.10. Háziorvostan

Segítsük betegeinket az onkológia útvesztőjében

A magyar betegek a fő problémát nem a kezelések minőségében látják, hanem abban, hogy elvesznek a kezelések útvesztőjében, és nem tudják pontosan értelmezni a szóban, stresszhelyzetben kapott információkat – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) megbízásából készített, betegoldali tapasztalatokra épülő tanulmányból*. (X)

2019.06.07. Háziorvostan