Háziorvostan
A migrénes roham 25 gyógyszere: egy összehasonlító vizsgálat
Az akut migrénes panaszokra számos kezelési lehetőség létezik. Hiányoznak azonban a kezelés hatékonyságának nagyszabású, a betegek valós tapasztalati jelentéseiből származó, egymással történő összehasonlításai.
Vashiányos anaemia: egy aluldiagnosztizált kórkép a terhesség alatt
A vashiányos anaemia (IDA) a leggyakoribb vérszegénység a várandósok körében. Az IDA növeli a pácienseknél a koraszülés és a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázatát, és a csecsemőiket a perinatális halálozás veszélyének teszi ki. Az IDA megfelelő kezelése nélkül a terhesség alatt ez az állapot a csecsemők alacsony születési súlyához vagy a súlycélok későbbi elmaradásához is vezethet. A Komodo Health egészségügyi elemző cég felmérése szerint azonban a 2021-2022 között új IDA diagnózissal rendelkező nők 10%-a terhes volt.
Betegségmódosító antireumatikus gyógyszerek és az autoimmun pajzsmirigybetegség kockázata
Az autoimmun pajzsmirigybetegség (AITD) és a rheumatoid arthritis (RA) genetikai háttere közös, és az AITD prevalenciája az RA-s betegek körében növekszik. Míg az RA-ban immunmoduláns kezeléseket alkalmaznak, addig az AITD-ben ritkán alkalmazzák őket.
Beszédfelismerésen alapuló technológiák a mentális betegségek szolgálatában
A mentális betegségek egyre nagyobb terhet rónak a társadalomra, korai felismerésük égető probléma, mégsem jut erre a területre elegendő erőforrás. A mesterséges intelligencia, a gépi tanulás a szakemberek munkáját nagyban segítheti a betegségek diagnosztizálásában, illetve a kontrollvizsgálatok során, és a gyógyszerbeállítást követő állapotváltozások detektálásában támogathatja a szakemberek munkáját.
Alacsony dózisú aszpirin a zsírmáj kezelésében
A The Liver Meeting-en bemutatott adatok szerint az alacsony dózisú aszpirin szignifikánsan csökkenti a steatosist a metabolikus diszfunkcióval összefüggő zsírmájban szenvedő betegeknél és javítja a májgyulladás és fibrózis markereit.
Új gyógyszer a szülés utáni depresszió kezelésére?
A szülés utáni depresszió (PPD) gyakori perinatális szövődmény, amely kedvezőtlen kimenettel járhat az anyára és a csecsemőre nézve. Egy tanulmány a zuranolon hatékonyságát és biztonságosságát vizsgálta, ami egy szinaptikus és extraszinaptikus GABAA-receptorok pozitív alloszterikus modulátora és neuroaktív szteroid, súlyos PPD-ben szenvedő betegek orális, napi egyszeri dózisban, 14 napos kezeléseként.
Új otthoni teszt a Chlamydia és a Gonorrhea kimutatására
Azok az emberek, akik a nemi úton terjedő betegségekre, a chlamydiára és a gonorrheára szeretnének tesztet végeztetni, mostantól megtehetik ezt anélkül, hogy elhagynák otthonukat.
Mesterséges intelligencia a pszichiátria szolgálatában?
A szakemberhiány az egészségügyben már most érzékelhető, a jövőben ennek kiküszöbölésére a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia (AI) nyújthat segítséget.
A triplex fertőzés gyakorisága nigériai terhesek között
A triplex fertőzések gyakoriságára vonatkozó információk összegyűjtése érdekében a PubMed, a CINAHL és a Google Scholar adatbázisokban történt felmérés nyelvre való tekintet nélkül. Olyan keresőkifejezéseket alkalmaztak, amelyek a humán immunhiány vírusra (HIV), a hepatitis B vírusra (HBV), a hepatitis C vírusra (HCV) és a terhességre vonatkoztak. A HIV, HBV és HCV triplex fertőzésben szenvedő terhes nőket olyan tanulmányokba vonták be, amelyek a triplex fertőzések gyakoriságát is vizsgálták. A meta-analízis elvégzéséhez a Review Manager 5.4.1-et alkalmaztuk. A kritikai értékelés és az elfogultsági eszköz kockázati adatait százalékos arányokban adták meg 95%-os konfidenciaintervallumokkal (95% CI), és a heterogenitás statisztikai mérőszámaként az I2-t használták.
Új tanulmány a tüdőembólia terápiájáról
A tüdőembólia egy olyan potenciálisan életveszélyes állapot, amikor egy vérrög emboliája során elzárja a tüdő véráramlását. Hagyományosan a kezelési lehetőségek közé tartozik a véralvadásgátlóval történő kezelés és súlyos esetekben a sebészeti beavatkozás. Az orvostechnológia közelmúltbeli fejlődése azonban olyan új, minimálisan invazív eljárásokat vezetett be, mint az ultrahang-vezérelt katéteres trombolízis (USCDT) és a mechanikus trombektómia (MT).
A metformin védhet a demenciával szemben?
Korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy a metformin összefüggésbe hozható a demencia előfordulásának csökkenésével, de az összefüggéseket a betegség súlyossága és a felírási trendek összezavarhatják. A metformin kezelés leállítása cukorbetegeknél jellemzően a veseműködési zavar miatt történik, de néha a metforminnal kapcsolatos kevésbé súlyos mellékhatások miatt.
Egy tabu, amelyről beszélni kell!
A vizeletinkontinencia nem csak azért népegészségügyi probléma, mert számos betegség tünete lehet, nem csak azért, mert gyakori, és előfordulási gyakorisága az életkorral emelkedik, hanem azért is, mert tabu róla beszélni. Az erről mégis megnyilvánuló páciensek sokszor stigmatizálva érzik magukat, és azt tapasztalják, hogy problémájukat háziorvosuk sem veszi komolyan.
Az ortosztatikus hipotenzió nem visszatartó erő a magas vérnyomás kezelésében
Az intenzív vérnyomáscsökkentő kezelés a szív- és érrendszeri betegségek (CVD) és a teljes halálozás tekintetében azonos előnyöket biztosít, függetlenül az ortosztatikus vagy álló helyzeti hipotenzió jelenlététől vagy hiányától - derül ki egy új kutatásból.