Háziorvostan
A vegyes és vegán étrend kardiometabolikus hatásai egypetéjű ikrek esetében
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a vegán étrend a vegyes étrenddel szemben potenciális szív- és érrendszeri előnyökkel jár a jobb minőségű táplálkozás (zöldségek, hüvelyesek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék, diófélék és magvak nagyobb mértékű fogyasztása) révén.
Recept nélkül alkalmazott antibiotikumok?
A Nyugat-Balkánon, a Kaukázusban és Közép-Ázsiában megkérdezettek mintegy harmada használt antibiotikumokat az elmúlt évben recept nélkül - derül ki a Frontiers in Public Health című szaklapban 2023. novemberben közzétett felmérés eredményeiből. Az eredmény rávilágít az antimikrobiális rezisztenciával (AMR) kapcsolatos hiányosságokra az emberek körében, valamint arra, hogy sürgősen fel kell hívni a figyelmet az antibiotikumok helytelen és túlzott használatának következményeire.
Trombocitaellenes terápia hatékonysága hasi aorta aneurizmában?
Preklinikai vizsgálatok az aszpirin lehetséges szerepére utalnak a hasi aorta aneurizma (AAA) progressziójának lassításában és a repedés megelőzésében. Az aszpirin az AAA-hoz kapcsolódó klinikai előnyeire vonatkozó humán vizsgálatokból származó bizonyítékai azonban hiányoznak.
A monovalens új COVID-vakcinák kiszorítják a korábbi kétkomponensű vakcinákat
A COVID-vakcinák idén új formulát kapnak az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) 2023. szeptember 11-én bejelentett döntése szerint, ami a jelenleg keringő változatokra összpontosítja az erőfeszítéseket. A lépés kiszorítja a forgalomból a tavalyi kétkomponensű vakcinákat, mivel azok használatát a továbbiakban nem engedélyezik az Egyesült Államokban.
Újdonságok a demenciával, a Parkinson-kórral és a stroke-kal kapcsolatban
A halláskárosodás a kognitív károsodás és a demencia kialakulásának kockázati tényezője. Ez már régóta ismert, de vajon működne-e, ha javítanánk a hallásfunkciót? Ezt vizsgálták a The Lancet című szaklapban megjelent randomizált ACHIEVE tanulmányban. A kutatók 977, átlagosan 77 éves, kezeletlen halláskárosodással és alacsony kognitív károsodással rendelkező beteget randomizáltak. Ők vagy hallókészüléket, vagy oktatást kaptak. Három év elteltével nem volt különbség a globális kognitív funkciókban, amelyeket neuropszichológiai tesztek sorozatával mértek. A kognitív hanyatlás fokozott kockázatának kitett betegek esetében azonban a hallókészülék jelentős előnyöket jelentett.
Egy új mérés a vesebetegség diagnózisához?
Az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) kifejlesztette az első olyan emberi vizeletszabványt, ami pontosan méri az albumint, azt a biomarkert, amit a kreatininnel együtt használnak a vese értékelésére. Kreatinin mérését támogató szabványok már léteznek. Mostanáig azonban nem léteztek szabványok az emberi vizeletben lévő albuminra; ehelyett ez a szabvány a szérumon alapult. Az ideális standard mindig ugyanabban az anyagban van, mint a klinikai minta - mondta Ashley Beasley-Green bioanalitikai vegyész, aki a NIST vizelet-albumin standardizálási programját vezeti. Ha vizeletmintát küldünk egy laboratóriumba, elvárjuk, hogy a minőségellenőrző anyag is ugyanolyan legyen.
Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
Az étkezési zavarokkal kórházba került gyermekek Ontarioban, Kanadában
Ez a népesség-alapú keresztmetszeti vizsgálat a kanadai Ontario tartomány összekapcsolt egészségügyi adminisztratív és demográfiai adatbázisainak felhasználásával azonosította a 2002. április 1. és 2020. március 31. között evészavar diagnózissal kórházba került 5-17 év közötti gyermekeket. Az adatelemzéseket 2021 májusától 2023 júniusáig végezték.
A rendszeres mammográfia jelentősen csökkenti az emlőrák okozta halálozást
Az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság (RSNA) éves ülésén bemutatott kutatás szerint jelentősen csökken az emlőrák okozta halálozás, ha a nők rendszeresen részt vesznek a mammográfiás szűrővizsgálatokon.
A munkahelyi fizikai aktivitás, az időskori enyhe kognitív károsodás és demencia kockázata
A munkahelyi fizikai aktivitás (PA) magas szintjét összefüggésbe hozták a demencia fokozott kockázatával. Megvizsgálták, hogy a 33-65 éves korban a munkahelyi fizikai aktivitás pályája milyen összefüggést mutat a demencia és az enyhe kognitív károsodás (MCI) kockázatával 70+ éves korban.
Jódhiány pajzsmirigy alulműködésben
Világszerte 21 olyan ország van, ahol az étrend nem tartalmaz elegendő jódot. A tartós jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet. Egy vizsgálat célja annak megállapítása volt, hogy a jódmérések felhasználhatók-e a jódhiány prevalenciájának a meghatározására a (szubklinikai) pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegeknél egy kontrollcsoporttal összehasonlítva.
A migrénes roham 25 gyógyszere: egy összehasonlító vizsgálat
Az akut migrénes panaszokra számos kezelési lehetőség létezik. Hiányoznak azonban a kezelés hatékonyságának nagyszabású, a betegek valós tapasztalati jelentéseiből származó, egymással történő összehasonlításai.
Vashiányos anaemia: egy aluldiagnosztizált kórkép a terhesség alatt
A vashiányos anaemia (IDA) a leggyakoribb vérszegénység a várandósok körében. Az IDA növeli a pácienseknél a koraszülés és a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázatát, és a csecsemőiket a perinatális halálozás veszélyének teszi ki. Az IDA megfelelő kezelése nélkül a terhesség alatt ez az állapot a csecsemők alacsony születési súlyához vagy a súlycélok későbbi elmaradásához is vezethet. A Komodo Health egészségügyi elemző cég felmérése szerint azonban a 2021-2022 között új IDA diagnózissal rendelkező nők 10%-a terhes volt.