Hematológia
Új kezelési lehetőségek a relabált Hodgkin-lymphoma terápiájában I.
A Hodgkin-lymphoma kezelése az elmúlt évtizedekben az onkohematológia egyik sikertörténetévé vált. A betegek 70-80 %-a már az első vonalbeli kemoterápiára (ABVD, BEACOPP protokollok) meggyógyul, a relabáló vagy rosszul reagáló eseteknél pedig a nagydózisú kemoterápia autológ őssejt-szupportációval kiegészítve a választandó kezelési stratégia. A fő problémát azok a betegek jelentik, akik az autológ transzplantáció után visszaesnek: náluk a másod-, harmadvonalbeli terápiás protokollok és az allogén transzplantáció eredményei is igen szerények.
Új terápiás lehetőségek a relabáló-rezisztens myeloma multiplex kezelésében III.
Hősokk fehérje gátlók, hiszton-deacetiláz inhibitorok és AKT protoonkogén gátlók. A myeloma multiplex terápiája több évtizedes stagnálás után az elmúlt időben robbanásszerű fejlődésen ment keresztül. A myeloma multiplex terápiája több évtizedes stagnálás után az elmúlt időben robbanásszerű fejlődésen ment keresztül. Az új, korszerű készítmények megjelenésével a rezisztens és relabáló betegek gyógyulási, túlélési esélyei is javultak. Cikksorozatunk befejező részében a hősokk fehérje gátlókat, a hiszton deacetiláz inhibitorokat és az AKT gátló hatású szereket mutatjuk be.
Új terápiás lehetőségek a relabáló-rezisztens myeloma multiplex kezelésében II. – immunmoduláló ágensek és alkiláló szerek
A myeloma multiplex terápiája több évtizedes stagnálás után az elmúlt időben robbanásszerű fejlődésen ment keresztül. Az új, korszerű készítmények megjelenésével a rezisztens és relabáló betegek gyógyulási, túlélési esélyei is javultak. Legutóbb az új generációs proteasosoma inhibitorokat mutattak be, jelen munkánkban pedig az immunomoduláló ágensekkel és alkiláló szerekkel kapcsolatos eredményekről számolunk be.
Familiáris myeloma multiplex
A myeloma multiplex (MM) és az ismeretlen eredetű monoklonális gammopathia (MGUS – Monoclonal Gammopathy of Uncertain Significance) familiáris vagy herediter formáival kapcsolatban csak nagyon kevés ismeret áll rendelkezésünkre.
Hogyan kezeljük az antifoszfolipid szindrómát? V. - A szülészeti APS kezelése thrombosisra utaló kórelőzmény hiányában
Empson és társai metaanalízisükben kiterjedten vizsgálták azokat a kutatásokat, amelyek a visszatérő vetélések és magzati elhalások prevencióját érintik olyan nőbetegek körében, akiknél a CL-ELISA és többféle LA assay segítségével tartós antitest pozitivitás igazolható.
Az instabil hemoglobin betegség
Az instabil hemoglobin betegség számos ritka genetikai variációt magába foglaló gyűjtőfogalom.
Malignus kórképek halmozódása krónikus lymphoid leukaemia (CLL) esetén
A CLL elsősorban a 60 évnél idősebb korosztályban fordul elő, így kezelésénél gyakran problémát jelent az egyéb társuló krónikus betegségek jelenléte is.
Új terápiás lehetőségek a refrakter-relabáló myeloma multiplex kezelésében I. – proteasosoma inhibitorok
A myeloma multipex kezelésében az elmúlt néhány év során az új generációs gyógyszerek megjelenésével robbanásszerű fejlődés következett be. Az elkövetkező időben fog eldőlni, hogy az új terápiás módszerek milyen kombinációban alkalmazva eredményezik a legkedvezőbb túlélési adatokat, s van-e létjogosultsága az egyénre szabott, „rizikó-adaptált” kezeléseknek.
Idiopathiás Thrombocytopeniás Purpura (ITP) korai terhességben
Terhessége 11. hetében járó kismama jelentkezik a háziorvosi rendelésen. Kb. 2 napja bőrén kis kiütéseket vett észre. A bőrtünetektől eltekintve panaszmentes. Kiütései nem viszketnek, gyógyszert nem szedett, kivéve egy recept nélkül kapható terhességi multivitamin készítményt.
Szokatlan lokalizációjú extramedullaris plasmocytomás eseteink
A legutóbbi közleményünkben a plasmocytoma klinikumával kapcsolatos tudnivalókat foglaltuk össze. A jelenlegi munkában a saját gyakorlatunkból válogattunk három érdekes esetet.
Véralvadásgátlók új generációja
Nyilvánosságra hozták a RE-COVER vizsgálat eredményeit. Az Amerikai Hematológiai Társaság éves ülésén ismertetett kutatás alátámasztotta, egy új, szájon át szedhető véralvadásgátló hatékonyságát, amely nemcsak eredményes ellenszer a visszatérő tromboembólia megelőzésére, hanem kevesebb vérzéssel is jár, mint az eddig alkalmazott terápiák.
A soliter plasmocytoma klinikuma
A plasmocytoma a plasmasejtes dyscrasiák közé tartozó ritka megbetegedés.
Hogyan kezeljük az antifoszfolipid szindrómát? III. - Kezelési kudarc
Úgy tűnik, hogy az antikoagulálás befejezése után, főként tranziens rizikófaktorok hiányában visszatérő VTE fellépése a nem kielégítő antikoagulálás (INR 2-3 között) következménye, bizonyítva ezzel, hogy a kísérő betegségek miatt kialakuló vérzés kockázata nem magasabb.