Hematológia
Új antivirális termék az őssejt transzplantációt követő CMV megelőzésére
A New England Journal of Medicine kiadása egy kíséreti antivirális készítményről számol be, melyről kimutatták, hogy profilaktikus alkalmazása preventív hatású a cytomegalovírushoz (CMV) köthető eseményekkel szemben az allogén vérképző sejt transzplantáción (HCT) átesett betegeknél. A rendszerint donor csontvelőből származó transzplantátumot gyakran használják leukémia és lymphoma kezelésére.
A leukémiás őssejtek in vitro tenyésztése áttörést jelent az új rákgyógyszerek fejlesztésében
A Montreal Egyetem Immunológiai és Rákkutató Intézetének (IRIC) kutatói a quebeci Leukémia Sejt Bank közreműködésével a közelmúltban jelentős sikert értek el leukémiás őssejtek laboratóriumi tenyésztésében, ami felgyorsíthatja az új rákgyógyszerek fejlesztését.
Interferon-mentes hepatitis C kezelés
A hepatitis C kezelése nem könnyű. A beteg hosszú időn keresztül heti rendszerességgel injekciós terápiát kap, ami durva mellékhatásokkal jár, ráadásul a teljes felgyógyulás sem garantálható. Ez azonban nemsokára megváltozhat, mivel két tanulmány eredménye is arra utal, hogy a májkárosító betegség injekciókúrája a jövőben egy antivirális tabletta kombinációval helyettesíthető. A tanulmányokról a New England Journal of Medicine januári kiadása számolt be.
A túlélő protein számos rák esetében potenciális célpont
Walter and Eliza Hall Institute kutatói felfedeztek egy új, ígéretes stratégiát azon rákos megbetegedések kezelésére, melyeket a sejtekben az egyik leggyakoribb cancerosus elváltozás okoz.
A fehérvérsejtek újonnan felfedezett osztálya a hatékonyabb vakcinák fejlesztését teszi lehetővé
A fehérvérsejtek egy új osztályát fedezték fel az A*STAR's Singapore Immunology Network (SIgN) kutatói humán tüdő és bél szövetben, mely első vonalbeli védekezésként kritikus szerepet játszik a fungalis és bakteriális infekciókkal szemben.
A prosztatarák thromboemboliával társul
A The Lancet Oncology tavalyi online kiadásában megjelent tanulmány szerint a prosztatarákos betegeknél fokozódik a thromboembolia kockázata, főként, ha endokrin terápiában részesülnek.
Matematika a rák ellen
A Nature Communications kanadai kutatók által kifejlesztett matematikai modellről számol be, mely előre jelzi, hogy a különböző kezelések és genetikai módosítások hogyan járulnak hozzá ahhoz, hogy az onkolotikus vírusok legyőzzék a rákos sejtek virális infekcióval szembeni természetes védelmét.
Magyarázat két leukémia gyógyszer interakciójára
A krónikus myeloid leukémiában szenvedő betegek 5%-ának kezelésére jelenleg nem áll rendelkezésre terápiás opció, mivel ezeknél a betegeknél a konvencionális gyógyszerekkel szemben rezisztencia alakul ki.
Ritka kórképek: heparin indukált thrombocytopenia
A heparin indukált thrombocytopenia (HIT) a heparin terápia életveszélyes szövődménye.
Egyes immunsejtek segítik a ráksejtek növekedését
Az immunrendszer normális esetben megvédi a szervezetünket a betegségektől, azonban az immunsejtek egy bizonyos csoportja úgy tűnik, többet árt, mint használ. Az University of Michigan Comprehensive Cancer Center kutatóinak új tanulmányából ugyanis kiderül, hogy a myeloid eredetű szupresszor sejtek menedéket nyújtanak a rákos őssejtek számára.
A radioimmunoterápia meghosszabbíthatja az előrehaladott lymphomában szenvedő betegek túlélését
Az agresszív és recurraló lymphoma egy új kezelési protokollját ismertették a Society of Nuclear Medicine and Molecular Imaging 2013-as éves találkozóján, mely az intenzív kemoterápiát radioimmunoterápiával (RIT) ötvözi.
Előrelépés az akut limfoid leukémiás gyermekek kezelésében: FDA-jóváhagyás az imatinibnek
Az US Food and Drug Administration (FDA) nemrégiben a Philadelphia kromoszóma (Ph)-pozitív akut limfoid leukémiás (ALL) gyermekek kezelésére is jóváhagyta az imatinib terápiát.
A myeloma multiplex potenciális új kezelése
A Karolinska Institutet kutatói kimutatták, hogy az előrehaladott vese- és májdaganat kezelésére használt sorafenib a myeloma multiplex terápiájaként is hatékony lehet. – számolt be róla a Cancer Research.