Infektológia
Covid-19 terápia transzplantált betegekben
Egy új vizsgálat szerint az enyhe vagy közepesen súlyos Covid-19 megbetegedésben szenvedő transzplantált betegek monoklonális antitestekkel történő kezelése biztonságos, és segít megelőzni a súlyos lefolyású megbetegedést. Ezek az eredmények rendkívül lényegesek, mivel a Covid-19 fertőzött, transzplantált betegek esetében nagyobb a súlyos lefolyású betegség és a halálozás kockázata.
Mehet a 3. COVID-oltás? Hogyan is állunk ezzel a kérdéssel?
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) 2021. augusztus közepére pontot tesz a 3. mRNS oltás (booster) engedélyére a gyengült immunstatusú betegcsoportban. A CDC adatai alapján az USA-ban ez a betegcsoport a populáció közel 3%-át teszi ki.
Emelkedik a rezisztens salmonella fertőzések száma?
Egy tanulmány szerint a rezisztens nem-typhoid salmonella fertőzések éves incidenciája 2015-ben és 2016-ban 40%-kal volt magasabb a 2004-2008 közötti időszakhoz képest.
Több, mint 300 szívizom-gyulladásos eset COVID-oltás után
A CDC több, mint 300, fiatalabbak körében, a védőoltás beadását követően előforduló szívizom-gyulladásos esetről kapott jelentést, - írta az NBC News.
Fluorokinolonok és az ínsérülések kapcsolata kamaszoknál
Egy aktív komparátorral kontrollált, 2000-2018 közötti időszakra vonatkozó, populáció alapú vizsgálatba olyan (12-18 éves kor közötti) kamaszokat vontak be, akik számára ambuláns rendelésen szájon át alkalmazott fluorokinolon tartalmú gyógyszert, vagy széles spektrumú antibiotikum komparátor készítményt írtak fel.
Tapasztalatok a Delta-variánssal Angliában: mit tudnak az oltások?
A Delta-variáns gyakorlatilag betört Angliába, jelenleg ez a vírus variáns okozza a fertőzések csaknem 100%-át. A nagy kérdés – amit a világon mindenki szeretne tudni-, vajon hogyan fognak szerepelni a védőoltások ebben a nagy kihívásban. Mint köztudott, Angliában 3 féle védőoltást engedélyeztek, az AstraZeneca adenovektor-vírus oltást, a Pfizer/BioNtech oltást és a Moderna mRNS vakcinákat.
Új, mexikói Covid variánst azonosítottak, ami egyre inkább terjed Észak-Amerikában
Ez a variáns az utóbbi időben került előtérbe Mexikóban, és más variánsokhoz hasonlóan változást mutat a koronavírus tüskefehérjéjében. A „mexikói variánst” a Bolognai Egyetem egyik kutatócsoportja azonosította.
COVID-vakcina válaszok daganatos betegeknél
Egy izraeli prospektív kohorsz-vizsgálat szerint azon betegek döntő többségénél, akik daganatos megbetegedés következtében aktív szisztémás kezelésben részesültek, megfelelő immunválaszt váltott ki a Pfizer/BioNTech által fejlesztett Covid-19 elleni védőoltás.
Aggasztó a brit delta koronavírus-variáns gyors terjedése
Az aggodalomra okot adó delta koronavírus-variáns - amit első alkalommal Indiában azonosítottak - feltehetően 60%-kal fertőzőbb, mint a Nagy-Britanniában korábban domináns alpha variáns, - közölte 2021. június 9-én egy brit epidemiológus.
Új gyógyszer a hüvelygomba-fertőzésre
Az FDA 2021. június első hetében engedélyezte egy új és költséges gombaellenes gyógyszer alkalmazását a hüvelygomba-fertőzések kezelésére, a szakértők véleménye szerint azonban nincs rá szükség.
A rekombináns zoster vakcina hatásos és biztonságos idősekben
Az esendő személyek gyakorta alulreprezentáltak a randomizált vizsgálatokban, ami kérdéseket vet fel a valós környezetben alkalmazott beavatkozások kimeneteleit illetően. Az esendőség (frailty) határozottan összekapcsolható a betegségekkel szembeni kiszolgáltatottsággal és a kedvezőtlen egészségügyi kimenetelekkel.
Nem szexuális úton terjedő HPV fertőzések a védőoltások fényében
A humán papilloma vírusok (HPV) okozta fertőzésveszély kapcsán a szexuális úton terjedő törzsek és a rosszindulatú megbetegedések megelőzése kapja a legnagyobb figyelmet, a bőr rétegeit és a nyálkahártyát előszeretettel befertőző HPV azonban nem csak szexuális úton terjed. Bár az átvitel az esetek többségében valóban bőrről bőrre vagy bőr és nyálkahártya érintkezésekor történik, egyes tanulmányok erősen abba az irányba mutatnak, hogy az átfertőződés nem csak szexuális érintkezéskor valósul meg, és az önfertőződés lehetősége sem zárható ki.
Előzetes halálozási adatok 2020. január - 2021. február között. 2. rész
A Covid-19 miatt elhunyt fiatalabb népesség esetében a diabetes gyakran szerepelt a halottvizsgálati bizonyítványon, mint már fennálló alapbetegség. Ami azt illeti, a 45-84 éves korcsoport Covid-19 miatt bekövetkező haláleseteinek 15%-a esetében szintén szerepelt diabetes a halottvizsgálati bizonyítványokon. A 45 évnél fiatalabbak esetében ez az arány alacsonyabb volt, a Covid-19 következtében elhunytak 9%-a esetében szintén diabetesről számoltak be. Tekintettel azonban arra, hogy a 2019. évi kanadai Népegészségügyi Felmérés szerint a 49 évnél fiatalabb kanadaiak 6%-a cukorbeteg, ez felhívja a figyelmet arra a fokozott kockázatra, ami a lakosság valamilyen alapbetegségben szenvedő fiatalabb csoportjai esetében fenn áll.