Bólogató-kórt okozhat egy féregparazita
Egy új kutatás megerősítette, hogy egy féregparazita a gyógyíthatatlan, görcsrohamokkal járó gyermekkori betegség, a bólogató-kór (nodding syndrome, NS) kiváltó oka lehet.
Egy új kutatás megerősítette, hogy egy féregparazita a gyógyíthatatlan, görcsrohamokkal járó gyermekkori betegség, a bólogató-kór (nodding syndrome, NS) kiváltó oka lehet.
A The Lancet Infectious Diseases szakfolyóirat áprilisi online kiadásában megjelent svájci beszámoló szerint a rövid felezési idejű cefalosporinok műtéthez közelebb eső beadása nem csökkenti a műtét helyén fellépő infekciók teljes arányát a javasolt bemetszés előtti 60 perccel korábbi beadáshoz képest.
Egy francia kutatók által végzett tanulmány szerint az ellenőrzőpont-gátló immunterápia hatékonyságát csökkenthetik a daganat-ellenes terápia kezdete előtti hónapban szedett antibiotikumok.
Akut légúti infekció (ALI) esetén a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) oralis használata 3,4-szeresére, parenterális formája pedig 7,2-szeresére növeli az akut myocardialis infarctus (AMI) veszélyét a kiinduláskori ALI nélküli NSAID használat illetve ALI és NSAID használat nélküli állapot kockázatához képest.
A Chicago Egyetem rágcsálómodellel végzett vizsgálatának eredménye azt mutatja, hogy egy viszonylag ártalmatlan reovírus fertőzés megzavarhatja az étel antigénekkel szembeni toleranciát és ezzel az arra genetikailag hajlamos egyénekben coeliakiat okozhat.
A HIV fertőzés gyógyításában számos előrelépést könyvelhetünk el.
A hepatitis C vírus okozta fertőzés ellen ma már léteznek valóban hatékony gyógyszerek. Ugyanakkor a betegség krónikus természete és a gyógyulás olykor elhúzódó jellege miatt számos olyan kérdés felmerül, amelyeket a HCV-betegek kezelése és gondozása során érdemes szem előtt tartani.
Járványügyi adatok: Románia és az EU tagországok - A Romániában 2016 februárjában megjelent kanyarójárvány kapcsán továbbra is beszámolnak újabb esetek felbukkanásáról. 2016 szeptembere és 2017. február 17. között 3071 esetet jelentettek a Román Országos Közegészségügyi Intézet felé.
Az új típusú antivirális szerek mellett a HCV kezelési stratégiája jelentősen átalakult: ezekkel a szerekkel közel 99-100%-os gyógyulást lehet elérni1. A legújabb terápiák elérése ugyanakkor korlátozott: egy szakmai szempontok mentén felállított várólista alapján juthatnak hozzá a betegek.
A korábban „csendes gyilkosnak” nevezett HCV-fertőzés mára legyőzhetővé vált: hazánkban is adottak a fertőzés modern diagnosztikájához szükséges feltételek, elérhetőek továbbá a kevés mellékhatással járó, hatékony, új terápiák is.
Tekintettel az országunk közvetlen szomszédságában ijesztően magas számban előforduló igazolt kanyarós megbetegedésekre mindenképpen indokolt tudásunkat felfrissíteni, naprakésszé tenni e témakörben is.
Az akut HCV fertőzés a betegek mintegy 75%-ánál válik krónikussá1. Ez a nagyarányú idült fertőzés a legtöbb esetben tünetmentes, vagy csak olyan aspecifikus tünetekkel jár, mint a fáradékonyság vagy a rossz közérzet.
Az Amerikai Gasztroenterológiai Kollégium (American College of Gastroenterology, ACG) közzétette a máj kémiai vizsgálatára vonatkozó frissített irányelveit. Az új irányelv elsőként határozza meg a normál alanin aminotranszferáz (ALT) értékek konkrét tartományát és fokozatos algoritmust ajánl a kóros ALT, aszpartáz-aminotranszferáz (AST), alkalikus-foszfatáz és szérum bilirubin szintek értékelésére.