Infektológia
Esetismertetés: Gyakori kórokozó, ritka lokalizációban
Infektológiai profilú belosztályra érkező 76 éves férfibeteg anamnézisében többek között 2-es típusú diabetes mellitus, krónikus lymphoid leukémia (CLL), krónikus obstruktív tüdőbetegség, pitvarfibrillatio, hypertonia, és hipertenzív szívbetegség szerepelnek.
Az egészséges szervezetben átlagosan öt vírus van jelen
Köztudott, hogy a humán szervezetben hasznos bélbaktériumok élnek. A Washington Egyetem kutatói azonban azt is megállapították, hogy a testünk ezen kívül átlagosan öt patogén vírusnak is helyet ad, bár az tisztázatlan, hogy ezek a kórokozók pozitív vagy negatív hatást gyakorolnak-e az egészségünkre.
A WHO a túlélők véréből származó Ebola terápiát javasol
Lehetséges a vérből kivont és konvaleszcens szérum használata az Ebola-vírus fertőzés kezelésére, és minden erőfeszítést latba kell vetni annak érdekében, hogy az érintett országok biztonságosan használhassák a készítményeket.
Az első USA-ban diagnosztizált Ebola eset
Az amerikai kórházakban eddig is több Nyugat- Afrikában diagnosztizált Ebolás beteget kezeltek, azonban a napokban az US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) is megerősítette az első amerikai földön (Dallas, Texas) diagnosztizált Ebolás esetet.
Akut bakteriális rhinosinusitis (ABRS) felnőttekben és gyermekekben
Az őszi időszakban elkezdődő vírusos eredetű náthákat fontos elkülöníteni a bakteriális eredetű rhinosinusitisektől. Míg az előző betegség tüneti terápián kívül nem igényel egyéb kezelést, addig a bakteriális rhinosinusitisek (ABRS) kezelése antibiotikumot igényel az esetek jelentős részében.
Clostridium difficile fertőzés (CDI) kezelése
CDI klinikai gyanúja esetén kizárólag a hasmenéses székletminta laboratóriumi vizsgálata javasolt. Magyarországon gyors diagnosztika gyanánt az A és B toxin kimutatására alkalmas EIA (enzyme immunoassay) módszer terjedt el, amelynek specificitása megfelelő (közelít a 100%-hoz), de a szenzitivitása alacsony (32-79%).
Clostridium difficile infekció (CDI) patomechanizmusa, klinikuma
A korábban elsősorban antibiotikum kezeléshez vagy kórházi ellátáshoz kapcsolódó banális hasmenések kórokozójaként ismert Clostridium difficile infekció (CDI) incidenciája jelentős (egyes adatok szerint 400%-os) növekedést mutatott az elmúlt évtizedben. Napjainkban a harmadik leggyakoribb nosocomiális infekcióvá vált. Jelentősége a nem kórházi eredetű megbetegedések emelkedő száma miatt, illetve a 2000-es évek elején Kanadában, Észak-Amerikában, majd Európában is megjelenő NAP1 (027-es ribotípus) törzs miatt nő.
Védelmet nyújthat-e a gyógyszerrel átitatott feloldható tampon a HIV-fertőzés ellen?
A Washington Egyetem biomérnöki karának kutatói kifejlesztettek egy feloldható, abszorbens anyagot, amely - HIV ellenes gyógyszerrel átitatva és tampon applikátorral az aktus előtt a vaginába helyezve - védelmet nyújt a fertőzés ellen.
Ebola-vírus betegség (EVD) - Klinikum, Vakcináció
Az Ebola-vírus a Filovirusok közé tartozó egyszálú RNS-vírus, elsőként 1976-ban izolálták. Öt különböző altípusa van, melyek közül négy humán patogén (Sudan-, Zaїre-, Tai Forest (Ivory Coast)-, és Bundibugyo ebolavírus), míg a Reston Ebola-vírus csak főemlősöket fertőz.
Ebola Vírus Betegség (EVD) - Nyugat-Afrikai járvány 2014.
2014. március 23-án a Guineai Egészségügyi Minisztérium magas lázzal, súlyos hasmenéssel, hányással, valamint magas halálozási rátával (59%) járó járványkitörésről értesítette az Egészségügyi Világszervezetet (WHO). Az első jelentés 49 érintett személyről szólt.
Az izraeliek is versenyben vannak, hogy megtalálják az Ebola vakcinát
Két izraeli orvos az Ebola és a Marburg vírusok túlélőit vizsgálja, hogy azonosítsák az ellenanyagot, és alkalmazásával megtalálják a gyógymódot.
Régi-új antibiotikum nem komplikált húgyúti infekciók kezelésében
A mindennapi gyakorlatban egyre többször találkozunk azzal a problémával, hogy milyen antibiotikummal is kezeljünk egy nem komplikált alsó húgyúti infekciót. Az egyre gyakrabban kitenyésző multirezisztens kórokozók, a fokozódó antibiotikum rezisztencia, illetve a Clostridium difficile infekció veszélye miatt előtérbe került a szájon át egyszeri dózisban szedendő fosfomycin használata.
A Whipple-kór
A Whipple-kór egy igen ritka, szisztémás fertőző betegség. Jelentőségét az adja, hogy súlyos felszívódási zavart okoz, kezelés hiányában cachexiához vezet, fatális kimenetelű.