Infektológia
Potenciális új HIV vakcina/terápia
A Science Translational Medicine májusi kiadása az UCSF kutatóinak egyik új tanulmányáról számol be, mely szerint Simian Immundeficiencia (SIV) vírussal mesterségesen megfertőzött rhesus makákók vérében kevesebb vírust detektáltak azon állatok esetében, melyek bélrendszerében a Th17 sejtek nagyobb számban voltak jelen, sőt ezen egyedeknél a fertőzést követő hat hónap elteltével hatékony víruskontrollt is tapasztaltak.
Protokoll a C-vírus Hepatitis diagnosztikájára és antivirális kezelésére
Az ajánlás felújított verziója a bizonyítékokon alapuló orvoslás tapasztalatai, a költség-haszon számítások, valamint a kezelésben gyakorlatot szerzett kollégák javaslatainak figyelembevételével készült, a 2011. szeptember 9-én, a hepatitis centrumok vezetői és az Interferon Terápiás Bizottság tagjai részvételével tartott kerekasztal megbeszélés alapján.
Protokoll a B és D Hepatitis antivirális kezelésére
Az alábbi kezelési útmutatót a Gasztroenterológiai és Infektológiai Szakmai Kollégiumok által megbízott szakmai bizottság (aláírók) a B és D vírushepatitis kezelésére az OEP által nevesített gasztroenterológusok és infektológusok részére állította össze és aktualizálta.
2011-es védőoltások - összefoglaló
A 2011. évre vonatkozó Védőoltási Módszertani Levélben előírt, jelentendő korcsoportok átoltottsága a folyamatos oltások tekintetében a fővárosban és 19 megyében meghaladta a 99%-ot. A 2011-ben végzett kampányoltások teljesítése az előző évhez hasonlóan alakult.
Szuperbaktériumok garázdálkodnak a kórházakban - Elkerülhető-e a fertőzésveszély?
Hogyan éljük túl a kórházi kezelést? Akár ilyen sarkítva is fogalmazhatunk annak ismeretében, amit a szakemberek állítanak: szerény becslések szerint is legalább százezer kórházi fertőzés - szaknyelven: nozokomiális fertőzés - fordul elő Magyarországon évente. Ebből a megállapításból egyenesen következik, hogy a kórház veszélyes üzem. Ahogy Prinz Gyula neves infektológus, a Magyar Infektológiai és Klinikai Mikrobiológiai Tagozat és Tanács elnöke, a Szent László Kórház egyik fertőző osztályának főorvosa hangsúlyozza, valamennyi kórházi beavatkozásnak van kisebb-nagyobb kockázata.
Antibiotikum-rezisztens Mycoplasma pneumoniae okozta rhabdomyolisis gyermekkorban
A közösségben szerzett pneumónia leggyakoribb kórokozója gyermekkorban a Mycoplasma pneumoniae (M. pneumoniae), amely számos extrapulmonális tünet kiváltásáért is felelős. Japánban gyermekből izoláltak már olyan antibiotikum-rezisztens M. pneumoniae törzseket is, amelyek rhabdomyolisist okoztak.
Külföldi utazások és a hasmenéses betegségek
“Figyelj, hogy mit eszel és iszol!” hangzik el gyakran a figyelmeztetés trópusi területekre való utazás előtt, de nagyon kevesen értik meg igazán, hogy pontosan mire vonatkozik a felhívás.
A gyermekkori okkult fertőzés kezelése, megelőzési módja
A gyermekkori okkult bakteraemiában, ha elmarad a spontán gyógyulás, a gondos kivizsgálást követően empirikus terápia szükséges. Ennek módját, hasznát tárgyalja cikksorozatunk 3. része.
Interferon-mentes kombinált terápia 1-es genotípusú hepatitis kezelésére
Az International Liver Congress éves találkozóján elhangzott beszámoló szerint 2 direkt ható orális antivirális szer és ribavirin kombinációja 1-es genotípusú hepatitis C vírus által okozott krónikus fertőzésben szenvedő betegek több mint 80%-ánál tartós virológiai választ eredményez.
Új, illetve módosított szakmai irányelvek
Az Egészségügyi Közlönyben jelent meg az a közlemény, mely a szakmai irányelvek, protokollok módosításairól szól.
Bartonella fertőzés is okozhat reumatoid megbetegedést
A North Carolina State University egyik új kutatása szerint, az elsősorban bolhák által terjesztett Bartonella fertőzés, közismert nevén macskakarmolásos betegség, szerepet játszhat az rheumatoid arthritishez hasonló tünetek kialakulásában.
Európai pont-prevalencia vizsgálata az aktív fekvőbeteg-ellátó intézményekben
Európai pont-prevalencia vizsgálata az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések gyakoriságának és az antimikrobális szerek alkalmazásának felismerése az aktív fekvőbeteg-ellátó intézményekben.
A gyermekkori okkult fertőzés diagnosztikája, empirikus kezelése
Az okkult bacteraemia a véráramban lévő baktérium jelenlétére utal, a fertőzésnek nincs fókusza és a lázas gyermek klinikailag nem tűnik súlyos betegnek. Ha egy gyermek lázas marad és klinikailag rosszabbodik az állapota, további diagnosztikus vizsgálatok és empirikus antibiotikum terápia bevezetése szükséges.