Kardiológia
FIT Projekt: A szív- és légzőrendszeri fitnesz fordítottan arányos a pitvarfibrilláció kialakulási esélyeivel nem szívbeteg személyekben
A szív- és légzőrendszeri fitnesz (cardiorespiratory fitnesz; CRF) és a pitvarfibrilláció kialakulási esélyei között fordított, dózis-válasz összefüggést mutató kapcsolat áll fenn azon személyeknél, akiknél nem volt jelen szívbetegség vagy nem tudtak a szívproblémák jelenlétéről.
Pitvarfibrillációban szenvedőknél kevésbé gyakori, de ugyanolyan halálos a szisztémás embólia, mint a stroke
A Harvard és a Minnesota Egyetem kutatói áttekintették a kamrafibrillációban (atriális fibrilláció, AF) szenvedő betegekkel folytatott nagy esetszámú, legfrissebb vizsgálatok adatait, hogy rávilágítsanak a kevésbé gyakori, ám sokszor halálos kimenetelű extracranialis szisztémás embólia események (SEE) incidenciájára, kockázati tényezőire és morbiditására.
Ingyenes aorta műtét applikáció Montrealból
A Montreal Szív Intézet (Montreal Heart Institute) szívsebészei, Dr. Yoan Lamarche, Dr. Ismail El-Hamamsy és Dr. Philippe Demers, Aorta néven ingyenes alkalmazást fejlesztettek, mely a legfrissebb tudományos irányelvek alapján nyújt betegspecifikus ajánlásokat aortahelyettesítő műtétet végző szakorvosok számára.
Az elhízottság és a pitvarfibrilláció kockázatának összefüggése 2-es típusú cukorbetegség esetén
Az elhízás, illetve a 2-es típusú cukorbetegség jelenléte és a pitvarfibrilláció kialakulása szorosan összefüggnek egymással. Nem kellően tisztázottak azonban azok a mechanizmusok, amelyek a szívproblémák megjelenésének hátterében állnak.
Biztató adatok az új orális antikoagulánsokkal végzett vérrögoldásról stroke-ban
Egy új tanulmány szerint nem jelentkezik az intracerebrális vérzés fokozott kockázata azon akut ischémiás stroke-os, új típusú orális antikoaguláns gyógyszerrel (new oral anticoagulant drug; NOAC) kezelt betegeknél, akik trombolízissel egybekötött rekanalizáción, endovaszkuláris beavatkozáson vagy mindkettőn estek át.
A fiatal MI betegek testvéreinek egyötödénél áll fenn major coronaria stenosis
Egy prospektív kohorsz tanulmány során a középkorú myocardialis infarctusban (MI) szenvedő betegek hasonló korú, cardiovascularis tünetektől mentes testvéreinél a coronaria CT angiographia (CCTA) vizsgálat nagy arányban mutatott ki szignifikáns coronaria laesiókat.
Ok-okozati kapcsolat áll fenn az elhízás jelenléte és a pitvarfibrilláció kialakulása között
Amerikában és más nyugati országokban párhuzamosan nő az elhízottság és a pitvarfibrilláció gyakorisága. Mára bőséges bizonyíték gyűlt össze amellett, hogy a két probléma összefügg egymással. De vajon kijelenthetjük-e, hogy ok-okozati kapcsolat áll fenn közöttük?
A Life's Simple 7 és a vénás thromboembolia kockázata
A tanulmány az Amerikai Szív Társaság (American Heart Association, AHA) Life's Simple 7 mérési rendszer és a vénás thromboembolia (VTE) kockázata közti korrelációt vizsgálta.
Az erektilis diszfunkció és az EGFR alapján előre jelezhető a cardiovascularis betegség
Egy török kutatás szerint az erektilis diszfunkció (ED) jelenléte és súlyossága, valamint az alacsony glomeruláris filtrációs ráta (EGFR) alapján előre jelezhető a coronaria arteria betegség (CAD) valószínűsége. A CAD ilyen korai felismerése potenciálisan életmentő lehet, hiszen lépeseket tehetünk a szívroham esélyének csökkentése érdekében.
Ismét egy régi téma - új megközelítésben: Mit tudunk a pitvarfibrilláció progressziójáról?
A pitvarfibrilláció (PF) kialakulását követően a betegség eleinte gyakran paroxismális, majd perzisztenssé, végül permanenssé válik. A 2003-ban megjelent tanulmányok alapján (AFFIRM és RACE vizsgálatok) felvetődött, hogy a szinusz ritmus fenntartása, illetve a frekvencia kontroll között nincs lényeges különbség. Az újabb elemzések alapján azonban ez a megállapítás megkérdőjeleződött, majd igazolódott, hogy a progrediáló szívelégtelenség és a pitvarfibrilláció között összefüggés van, mely ráadásul a mortalitásra is hatást gyakorol.
Szívelégtelenség megtartott szisztolés funkcióval
Szívelégtelenségben szenvedő páciensek esetében egészen a közelmúltig elsősorban a csökkent szisztolés bal kamra funkciót, az alacsonyabb ejekciós frakciót kerestük (HFrEF), melyet többek között szívinfarktus utáni állapot, genetikai tényezők, toxikus ártalmak, infektív ágensek is okozhatnak.
Pitvarfibrilláció katéterablációs kezelése folyamatos NOAC terápia mellett, TEE vizsgálat mellőzésével – korai tapasztalatok
Azon betegeknél, akik legalább 4 hónapon keresztül új orális antikoaguláns (NOAC) kezelésben részesültek, úgy is alkalmazható a pitvarfibrilláció ablációs kezelése, hogy a kezelés teljes ideje alatt továbbra is megkapják az új orális antikoagulánsokat.
Szívroham után a nyirokrendszer segíti a szívizom regenerációját
A brit Oxford Egyetem kutatói felfedezték, hogy a nyirokerek növekedésének serkentésével enyhíthetők a szívroham okozta károsodások és javítható a szívizom regenerációja. A rágcsálómodellen végzett vizsgálat eredménye szerint a nyirokerek növekedésének VEGF-C fehérje segítségével történő stimulációja által javult a gyógyulási folyamat és a szív pumpa funkciója.