Kardiológia

Az elhízás nem kezelhető pusztán életmód változtatással

„Az elhízás (obezitas) összetett egészségügyi probléma, melynek kezelése multimodális megközelítést kíván, és nem merülhet ki abban, hogy a betegnek fogyókúrát és rendszeres testmozgást tanácsolunk.” – állítják új tanulmányukban a New York-i Mount Sinai Egyetem obezitas szakértői.

2015.05.15. Kardiológia

A teljesen mesterséges szívek alkalmazásának jelenlegi helyzete és jövőbeli távlatai

Gianluca Torregrossa és munkatársai legújabb összefoglaló cikkükben a teljesen mesterséges szívek (TAH) alkalmazásának jelenlegi helyzetét és jövőbeli lehetőségeit tekintik át. Részletesen elemzik háromféle eszköz – a CardioWest, az AbioCor és a Carmat TAH – innovatív technológiai újításait, valamint az alkalmazások főbb problémáit és ezek lehetséges megoldásait.

2015.05.13. Kardiológia

Obstruktív alvási apnoé és pitvarfibrilláció

Az obstruktív alvási apnoe (OSA) szindróma tüneteitől a középkorú, vagy idősebb, főként elhízott férfiak gyakran szenvednek. Az utóbbi évtizedekben egyre több kardiovaszkuláris és metabolikus kóros állapottal hozták összefüggésbe az OSA-t. Az obstruktív alvási apnoé hozzájárulhat a pitvarfibrilláció (AF) kialakulásához, és befolyásolja a ritmuszavar kezelésének hatékonyságát is. Gami és munkacsoportja már 2004-ben megállapította, hogy az OSA előfordulása feltűnően magas a pitvarfibrilláló betegek között más szív- és érrendszerei betegségekhez képest.

2015.05.07. Kardiológia

A sófogyasztás az agy biztonsági mechanizmusának károsításával növelheti a vérnyomást

Bár a sófogyasztás és a magas vérnyomás közti összefüggés közismert, a jelenséget megalapozó mechanizmus tisztázatlan. Egy új rágcsálómodell vizsgálatával azonban a kutatók megállapították, hogy a hosszú távú, nagymértékű sófogyasztás károsítja a vérnyomást normális esetben kontrolláló agyi kapcsolatokat. A kanadai McGill Egyetem Charles Bourque professzor vezetésével készült tanulmányának eredményeit Neuron című orvosi szaklap közölte.

2015.04.12. Kardiológia

Pitvarfibrilláció: már közepes stroke kockázat esetén is javasolt az antikoaguláns kezelés

A kardiológiai irányelvekben jelenleg eltérő javaslatokat találunk arra vonatkozóan, hogy a pitvarfibrilláló betegeknél mely esetekben érdemes antikoagulációs terápiát alkalmazni a stroke megelőzésére. Egy új vizsgálat szerint az európai irányelvek lehetnek a mérvadóak: eszerint már egyetlen plusz rizikótényező jelenléte esetén is érdemes orális antikoagulánst alkalmazni.

2015.04.08. Kardiológia

Nemcsak Nőnapra…

Az Európai Kardiológus Társaság (ESC) 2015. márciusban megjelent közleményében felhívja a figyelmet a nők kardiovaszkuláris veszélyeztetettségére. A szív- és érrendszeri megbetegedések (CVD) a nők 51%-ának halálozásáért felelnek Európában, ezzel szemben az emlőrák a nők 3%-ának halálát okozza.

2015.04.01. Kardiológia