Kardiológia

Koffein és pitvarfibrilláció

A kávé fogyasztása széles körben elterjedt a világon, ezért a szervezetre gyakorolt hatását is régóta kutatják. A kávé fő hatóanyaga a koffein, amelyet más növények is tartalmaznak: tea, kóladió, kakaóbab. Szerteágazó élettani hatása szinte valamennyi szervrendszert érinti. Sokáig az volt az általános nézet, hogy a kávé kedvező, élénkítő hatása mellett a koffeinnek egyértelműen kedvezőtlen, ritmuszavart okozó hatása is van.

2014.02.11. Kardiológia

Új rizikófaktor a cardiovascularis betegségekben

A nervus trigeminus ophtalmicus ágát érintő herpes zoster révén a transaxonálisan terjedő varicella-zoster vírus (VZV) képes eljutni az agyi artériákba. A bejutott vírus által okozott zárvány szövettani eljárással kimutatható. Egy 2009-ben Lancet-ben megjelent vizsgálat szerint az így okozott vasculopathia felelős lehet a stroke és a transiens ischaemiás attack (TIA) kialakulásáért.

2014.02.04. Kardiológia

A hipertónia a nők esetében veszélyesebb

A Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease kiadásában megjelent tanulmány a két nemnél eltéréseket talált a hipertóniát okozó tényezőkben, és megállapította, hogy a magas vérnyomás a nők számára jóval veszélyesebb lehet.

2014.01.23. Kardiológia

Nők és a pitvarfibrilláció

A kardiológia számos területén már igazolódott, hogy a különböző kórképek nők és férfiak esetében eltérő lefolyással és kórjóslattal rendelkeznek. A stroke és a pitvarfibrilláció is nemekre specifikus sajátosságokkal rendelkezik.

2013.12.18. Kardiológia

A tünetmentes pitvarfibrilláció felismerése a háziorvosi gyakorlatban

Az elöregedő népesség szaporodó egészségügyi problémái nagy terhet rónak az egészségügyi ellátórendszerre. A kezelésre fordítandó költségek az egész társadalomra kihatnak. A súlyosabb betegségek megelőzése ezért rendkívül fontos: a korai diagnózis birtokában megfelelő kezeléssel megakadályozható vagy lassítható az állapotromlás, így jobb életminőségben, hosszabb ideig aktív életet élhetnek az idősebbek.

2013.12.11. Kardiológia