A nikotin vezérli a coronaria artériák plakkosodásához hozzájáruló sejtinváziót
Az Amerikai Sejtbiológiai Társaság éves értekezletén ismertetett tanulmány szerint az elektromos cigaretta nem csökkenti szignifikánsan a szívbetegség kockázatát.
Az Amerikai Sejtbiológiai Társaság éves értekezletén ismertetett tanulmány szerint az elektromos cigaretta nem csökkenti szignifikánsan a szívbetegség kockázatát.
A kávé fogyasztása széles körben elterjedt a világon, ezért a szervezetre gyakorolt hatását is régóta kutatják. A kávé fő hatóanyaga a koffein, amelyet más növények is tartalmaznak: tea, kóladió, kakaóbab. Szerteágazó élettani hatása szinte valamennyi szervrendszert érinti. Sokáig az volt az általános nézet, hogy a kávé kedvező, élénkítő hatása mellett a koffeinnek egyértelműen kedvezőtlen, ritmuszavart okozó hatása is van.
47 éves férfi beteg, foglalkozását tekintve menedzser. Távolabbi előzményét tekintve említésre méltó megbetegedés nem szerepel.
A nervus trigeminus ophtalmicus ágát érintő herpes zoster révén a transaxonálisan terjedő varicella-zoster vírus (VZV) képes eljutni az agyi artériákba. A bejutott vírus által okozott zárvány szövettani eljárással kimutatható. Egy 2009-ben Lancet-ben megjelent vizsgálat szerint az így okozott vasculopathia felelős lehet a stroke és a transiens ischaemiás attack (TIA) kialakulásáért.
A UC Davis Health System kutatói felfedezték a diabetes és szívbetegség között fennálló biológiai kapcsolatot, ami megmagyarázhatja, hogy a cukorbetegeknél miért fokozott a szívbetegségek kockázata. A tanulmány a Nature szakmai folyóiratban jelent meg.
Az EHRA EUROPACE 2013-as athéni kongresszusán mutatták be a PREvention oF tromboembolic event European Registry (PREFER) tanulmány eredményeit. 2012. január és 2013. január közötti időszakban 461 európai centrumban 7243 páciens adatai kerültek regisztrálásra.
A felületes vénás trombózis (SVT) gyakorisága pontosan nem ismert, hiszen számos enyhe esetben nem is fordulnak orvoshoz a páciensek a problémával.
A Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease kiadásában megjelent tanulmány a két nemnél eltéréseket talált a hipertóniát okozó tényezőkben, és megállapította, hogy a magas vérnyomás a nők számára jóval veszélyesebb lehet.
Az acetilszalicilsav (ASA) és antikoaguláns terápia (OAC) együttes alkalmazására gyakran sor kerül pivarfibrilláló betegekben, igazolt atherosclerosis, ischaemias szívbetegség esetén.
Az obezitás az egyik legsúlyosabb népegészségügyi probléma, amely széles körben terjed a világon. A WHO adatai alapján 2008-ban körülbelül 500 millió ember volt elhízott, 2015-re pedig számuk megközelítheti a 700 milliót.
A kardiológia számos területén már igazolódott, hogy a különböző kórképek nők és férfiak esetében eltérő lefolyással és kórjóslattal rendelkeznek. A stroke és a pitvarfibrilláció is nemekre specifikus sajátosságokkal rendelkezik.
Az elöregedő népesség szaporodó egészségügyi problémái nagy terhet rónak az egészségügyi ellátórendszerre. A kezelésre fordítandó költségek az egész társadalomra kihatnak. A súlyosabb betegségek megelőzése ezért rendkívül fontos: a korai diagnózis birtokában megfelelő kezeléssel megakadályozható vagy lassítható az állapotromlás, így jobb életminőségben, hosszabb ideig aktív életet élhetnek az idősebbek.
P. T. 78 éves nőbeteg. Körülbelül 20 éve magasvérnyomás-betegsége van, 2008 óta ismert paroxismális pitvarfibrillációja. Diabetes mellitus, stroke nem szerepel a kórelőzményben.