Kardiológia
Fogmosással megelőzhetjük a szívbetegséget
A Columbia Egyetem kutatóinak tanulmánya arra utal, hogy fogmosással, fogselyem használatával és rendszeres fogorvosi vizitekkel, egyszóval ínyünk egészségének biztosításával, kordában tarthatjuk a szívbetegségeket.
Stroke megelőzés a gyakorlatban – amikor az új terápia jó választás
K. I. 52 éves férfi. Kórelőzményben 3 éve ismert hypertonia szerepel, kis dózisú ACE-gátló és betablokkoló, valamint statin terápiában részesül. Egyéb gyógyszert nem szed.
Nemzetközi összefogás a stroke megelőzésére
A Nemzetközi Stroke Napon, október 29-én, mintegy 500 000 ember hívta fel a figyelmet arra, hogy a pitvarfibrilláció aluldiagnosztizált, az alulkezelt szívritmus zavar pedig megnöveli a stroke kocázatát. A pitvarfibrillációhoz kapcsolódó keringészavar, súlyos következményekkel járhat, és mindent meg kell tenni ennek csökkentésére.
A mellkasi fájdalom hossza jelezheti a szívrohamot
Hosszabb ideig fennálló mellkasi fájdalom esetén a betegeknél nagyobb valószínűséggel következik be szívroham, mint azoknál, akiknél a mellkasi fájdalom rövidebb ideig tart. – olvasható a Critical Pathways in Cardiology szeptemberi kiadásában megjelent tanulmányban.
Glucocorticoidok terápiás alkalmazása és a VTE kockázat
A glucocorticoidok a medicina számos területén, széles körben alkalmazott gyógyszerek jól meghatározott indikációs területeken. A gyógyszerek használatát sajnos igen sok mellékhatás korlátozza, de bizonyos kórállapotokban javulás kizárólag glucocorticoid terápia alkalmazásával várható. Az inhalációs és localis szteroid terápia elterjedése a szisztémás kezeléssel szemben a mellékhatások csökkenését eredményezte.
„A baj nem jár egyedül” – tüdőembólia és tüdőbetegség
A széles körben elterjedt tüdőbetegségek, különösen a krónikus obstruktív tüdőbetegég (COPD), illetve az asztma és a tüdőembólia tüneteinek hasonlósága – nehézlégzés, köhögés, tachycardia, mellkasi fájdalom, véres köpet stb. – jelentősen megnehezíthetik a korrekt diagnózis felállítását.
A modern antikoaguláns terápia a gyakorlatban a vénás tromboembólia kezelésében II.
Az 58 éves, vasúti mérnök férfibeteg a K-vitamin antagonista kezelés mellékhatásai miatt és az ehhez kapcsolódó problémákkal jelentkezett kezelőorvosánál.
A STROKESTOP tanulmány, avagy a „jéghegy csúcsa”
Az Európai Kardiológus Kongresszuson 2013. szeptemberben mutatta be Emma Svennberg (Danderyd Egyetemi Kórház, Svédország) a STROKESTOP tanulmány előzetes eredményeit. A vizsgálat során arra a kérdésre keresik a választ, hogy amennyiben felderítik a pitvarfibrillációban szenvedő betegeket, az csökkenti-e a majdani stroke előfordulási kockázatát.
Stroke megelőzés a gyakorlatban – dilemmák néhány, konkrét eset kapcsán
T. I. 75 éves nőbeteg. Kórelőzményéből kiemelendő kezelt hypothyreosis, hiatus hernia, 15 éve ismert diabetes mellitus, inzulinnal kezelve, hypertonia. 2004-ben anginak miatt coronarographias vizsgálata volt, amely mindhárom koszorúsér signifikans stenosis-át igazolta, ezért ACBG műtét történt.
Ritka kórképek: heparin indukált thrombocytopenia
A heparin indukált thrombocytopenia (HIT) a heparin terápia életveszélyes szövődménye.
Nehézségek a tüdőembólia diagnosztikájában
A tüdőembólia az egyik legrettegettebb kardiovaszkuláris betegség, megfelelő kezelés nélkül hirtelen halálhoz és jelentős egészségkárosodáshoz vezethet.
Antikoaguláns terápia szívelégtelenség esetén
A kardiovaszkuláris megbetegedések vénás tromboembóliás (VTE) eseményre predisponáló tényezők. Az akut és krónikus szívelégtelenség magas rizikót jelent VTE-re.
Pitvarfibrilláló betegek antikoaguláns terápiája a napi gyakorlatban 2. - fókuszban a vérzés elkerülése
Az antikoaguláns terápia legrettegettebb kockázata a vérzés. Ennek rizikója megbecsülhető a HAS-BLED score segítségével.