Kardiológia

Pitvarfibrilláció a napi gyakorlatban

A kardiológiai szakrendeléseken megforduló nagyszámú beteg, a növekvő előjegyzési idő, a növekvő várható élettartam újabb kihívásokat jelent az alapellátásban és a szakorvosi ellátásban is.

2013.09.20. Kardiológia

Mélyvénás trombózis – Ön hogyan kezelné a beteget?

35 éves nő, nem dohányzik, évek óta szed fogamzásgátló tablettát. Háziorvosnál jelentkezik bal lábszár fájdalommal. Előző nap (1. nap) erőteljes jogging edzése volt. Ortopédussal is konzultált (4. nap), aki nem talált patológiás eltérést és ibuprofen kezelést indított.

2013.09.18. Kardiológia

A távoli ischaemiás prekondicionálás javítja a szívkoszorúér bypass graft műtéten áteső betegek gyógyulásának kimenetelét

A szívkoszorúér bypass műtét előtt álló betegeknél a felső végtagon vérnyomásmérő mandzsetta segítségével végzett keringés megszakítás, majd a vérellátásának a helyreállítása a mandzsetta leengedésével csökkenti a myocardiális sérülést a műtét során, és jobb, hosszú távú túléléssel társul A The Lancet augusztusi kiadásában megjelent tanulmány eredménye szerint.

2013.09.15. Kardiológia

Szívelégtelenség: 6 stratégia a readmisszió arányának csökkentésére

Hat kiszámítható ápolási stratégia segíthet a szívelégtelenségben szenvedő betegek 30 napos readmissziós arányának csökkentésében a Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes júliusi kiadásában megjelent tanulmány szerint. Egy szakértő azonban úgy véli, hogy az analízis inkább azt mutatja, hogy hatékonyabb intézkedésekre van szükség.

2013.08.29. Kardiológia

Képzettebb beteg = sikeresebb terápia

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a nemzetközi Hipertónia Liga kezdeményezésére minden év május 17.-én tartja a magasvérnyomás világnapját. A Magyar Hypertonia Társaság ennek apropóján az idei évben a magasvérnyomás hosszú távú veszélyeit helyezi előtérbe, hangsúlyozva a megfelelő és rendszeres gyógyszeres kezelés mellett az életmódbeli szokások jelentőségét is.

2013.05.16. Kardiológia

Kardioprotektív-e a régi jó köszvénygyógyszer?

A Miami Egyetem kutatása során a régi jó anti-hiperurikémiás ágens, az allopurinol két kardiovaszkuláris alkalmazási területen is kecsegtető eredményt hozott: egyrészt a szívelégtelenségben előforduló pitvarfibrilláció prevenciójában, másrészt a 2-es típusú diabetesben szenvedő betegek balkamra-hypertrophiájának csökkentésében.

2013.05.16. Kardiológia