Kardiológia
Antitest, ami csökkentheti a koleszterin szintet
Három fázis 1-es klinikai vizsgálatban is csökkentette a vér LDL koleszterin szintjét mind egészségeseknél, mind hiperkoleszterinémiás betegeknél a protein konvertáz amiláz/kexim 9 (PCSK9) elleni humán monoklonális antitest.
A normál tartomány felső határához közeli vérnyomás esetén magasabb a pitvarfibrilláció rizikója
Egy új tanulmány szerint a normál tartomány felső határához közeli vérnyomás értékek esetén, az egyébként egészséges középkorú férfiaknál, a későbbi életkorban jelentkező pitvarfibrilláció (PF) kockázata magasabb.
IL-6 mediált gyulladásos folyamat szívbetegségben betöltött szerepe
Két új genetikai vizsgálat is alátámasztja az IL-6 receptoron keresztüli jelátvitel szerepét az ischémiás szívbetegség (ISZB) kialakulásában. Ezeket az eredményeket azért tartják jelentősnek a kutatók, mert az IL-6 receptoron keresztüli jelátviteli út gyógyszeres módosítása hatásos lehet a szívbetegség kezelésében.
A nőknél gyakoribb a mellkasi fájdalom nélküli myocardialis infarctus
Amerikai kutatók egy kiterjedt klinikai nyilvántartás segítségével megállapították, hogy a nőknél nagyobb valószínűséggel jelentkezik mellkasi fájdalom nélküli myocardialis infarctus (MI), és esetükben nagyobb a halálozás esélye is.
Stabil ischémiás szívbetegség - Revaszkularizáció vs. gyógyszeres terápia?
A stabil angina pectoris az ischémiás szívbetegségek leggyakrabban előforduló formája. A betegség gyakorisága az életkorral növekszik. A tünetektől, a funkcionális és anatómiai státusztól függően három lehetséges kezelési mód áll rendelkezésünkre: az optimális gyógyszeres terápia (OMT), a percutan koronária intervenció (PCI) és a sebészi revaszkularizáció (CABG).
Felhívás a troponin határértékének módosítására
Harvardi kutatók 5000 elektív coronaria stent behelyezésen átesett beteg adatainak áttekintése során arra a következtetésre jutottak, hogy a beavatkozással összefüggő myocardiális infarktus (MI) definiálására a jelenlegi ajánlás szerint használt troponin határérték túl szenzitív, és a betegek majdnem egynegyedénél indokolatlanul MI fennállását diagnosztizálja.
Terhesség és trombózis
A terhesség alatt fokozott a trombózis hajlam. Viszont az orális K-vitamin antagonisták átjutnak a placentán. Teratogén hatásuk miatt az 1. trimeszterben, elhúzódó hatásuk miatt pedig a 3. trimeszterben ellenjavalltak.
Miért a reggeli órákban a legmagasabb a kardiális ok miatti halálozás?
Állatkísérletben sikerült azonosítani egy olyan cirkadián ritmussal bíró molekulát, ami a ventrikuláris ritmuszavarral is kapcsolatba hozható. Ez talán segíthet magyarázatot találni arra, hogy egyes kardiovaszkuláris események - főként az arritmogén etiológiájúak - miért a reggeli órákban jelentkeznek.
Kongresszusok és konferenciák júniusban is
A júniusi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
Bevált egy új injekció a szívrohamos betegeknél
Felére csökkent a halálozási arány a szívrohamot elszenvedett páciensek körében, ha egy három komponensből álló, olcsó injekciót azonnal beadtak nekik a mentők - mondták a Tufts Egyetem orvosi központjának munkatársai az Amerikai Kardiológiai Kollégium éves ülésén Chicagóban.
Biztonságosabb a szív bypass műtétje, mint az angioplasztika
Hosszabb távon kisebb a halálozási kockázat, ha az elzáródott szívartériát nem angioplasztikával és sztent behelyezésével kezelik, hanem bypass műtétet végeznek - közölték tanulmányuk eredményét amerikai kutatók.
EKG telemonitorozás - A jövő technológiája ma
A telemedicina az orvostudomány dinamikusan fejlődő új területe, mely a diagnosztikában, a konzultáció és tréning területén kap leginkább szerepet. A legtöbb telemonitorozási vizsgálat a szívelégtelenségre fókuszál, azzal a céllal, hogy a betegek kórházon kívüli kezelését effektívebbé tegye. Az EKG monitorozás kérdése a telemedicina területén még egy nem megoldott kérdés, az informatika fejlődésével folyamatosan korszerűsödik.
Szív eredetű őssejtek alkalmazása akut miokardiális infarktust követően
A Lancet c. folyóiratban most publikált CADUCEUS tanulmány eredményei alapján akut miokardiális infarktust követően a konvaleszcens fázisban adott autológ szív eredetű őssejt elősegíti a szívizom regenerációját.