Kardiológia

Az EKG egy rejtvény - Interjú Prof. Dr. Tomcsányi Jánossal

Dr. Tomcsányi János a kardiológiai tagozat elnöke, nemrég új könyve jelent meg ST-elevatiók címmel. A megjelenés apropóján beszélgettünk vele, az EKG ismeretek és diagnosztizálás fontosságáról, a kardiológia és az orvos szakma helyzetéről, és arról, hogy életünk legjobb döntései sokszor egy „mágnesnek” köszönhetőek.

2011.12.19. Kardiológia

Mik derülnek még ki az omega zsírsavakról?

A különböző étrend kiegészítőkkel kapcsolatosan számos információt hallunk nap mint nap, de legtanácsosabb klinikai kutatások eredményei alapján informálódni az egyes jótékony (vagy más esetben káros) hatásokat illetően. E heti cikkünkben az omega zsírsavakat vesszük górcső alá, hiszen nemrégiben magas kardiovaszkuláris rizikójú betegcsoporton vizsgálták protektív hatásukat a ritmuszavarok kialakulását és a szívinfarktus bekövetkeztét illetően.

2011.12.15. Kardiológia

Pánik syndroma. Pánik syndroma? Kamrafibrillatiót megelőző ST-elevatio az aVR elvezetésben

44 éves vidéki nőbeteg anamnézisében atypusos mellkasi fájdalom és pánik syndroma szerepel. A területileg illetékes kardiológiai szakrendelőben elvégzett terheléses EKG pozitív volt. Habár a kardiológus kolléga nem gondolta, hogy coronaria betegség okozza a beteg panaszait, de a pánik syndroma miatt kérte, hogy legyen egy coronarographia, ami lezárja a kivizsgálást. A beteg anamnézisében coronaria rizikó faktorok közül az erős dohányos anamnézis és enyhe hypercholesterinaemia emelhető ki.

2011.12.13. Kardiológia

Korai stent trombózisra hajlamosító tényezők

A koronária stentelést követően alkalmazott kettős trombocita aggregáció gátlás (ASA és clopidogrel) ellenére előforduló súlyos komplikáció a korai stent trombózis (≤ 30 nap). Egy mostanában ismertetett esettanulmány szerint számos genetikai, klinikai, angiográfiával igazolható kockázati tényező hozzájárulhat a koronária stent korai trombózisához. Ezeknek a hajlamosító tényezőknek az identifikálására azért van szükség, mert sok esetben a perc után koronária intervenciót (PCI) megelőzően már kiszűrhetőek a magas rizikójú betegek.

2011.12.06. Kardiológia

Diasztolés szívelégtelenség - avagy szívelégtelenség megtartott ejekciós frakcióval

65 év felett a hospitalizáció egyik leggyakoribb oka a szívelégtelenség (SZE), az esetek felében diasztolés SZE áll a tünetek hátterében. Míg a szisztolés diszfunkciót minden esetben diasztolés diszfunkció is kíséri, addig a diasztolés szívelégtelenség megtartott ejekciós frakcióval (EF> 45%) jár. Emiatt helyesebb a kórképet megtartott ejekciós frakcióval járó szívelégtelenségnek nevezni. Súlyos állapot, a mortalitás és hospitalizáció a szisztolés SZE-hez hasonlóan magas (5 éves halálozás 56%).

2011.11.28. Kardiológia

Az infarktus okozta kardiogén sokk

Akut myocardialis infarktust követően körülbelül 5-7%-ban alakul ki kardiogén sokk. A szívinfarktus okozta akut szívelégtelenség esetén - a pumpafunkció zavara miatt - a perifériás szöveti perfúzió kórosan lecsökken. Súlyos, életveszélyes állapot, azonnali beavatkozást igényel, mert többszervi elégtelenséghez, halálhoz vezet.

2011.11.22. Kardiológia

Szekunder prevenció akut miokardiális infarktust követően

A STEMI-n átesett betegeknél magas a kockázat új kardiovaszkuláris esemény, korai halál kialakulására. A post-infarktusos betegek 8-10%-a esik át 1 éven belül újra infarktuson. Ezért kell nagy hangsúlyt fektetni a szekunder prevencióra. A legjobb eredmény akkor érhető el, ha a szekunder prevenció már a kórházi tartózkodás alatt megkezdődik.

2011.11.07. Kardiológia

Újabb adatok az ivabradine terápia előnyeiről

Az ún. SHIFT (Systolic Heart Failure Treatment with the If inhibitor Ivabradine Trial) tanulmány első eredményeit a tavalyi Stockholmi ESC Kongresszuson prezentálták, az idein további kedvező hatásairól számoltak be krónikus szívelégtelenség esetén.

2011.09.29. Kardiológia