Kardiológia
Revascularizáció nem-ST elevációval járó akut koronária szindrómában (NSTE-ACS)
NSTE-ACS az akut koronária szindróma leggyakoribb manifesztációja, illetve ez a legnagyobb betegcsoport, amely percután koronária intervención (PCI) esik át. A gyógyszeres és intervenciós terápiás lehetőségek ellenére az 1 hónapon túli mortalitás és morbiditás az ST elevációval járó myocardiális infarktushoz (STEMI) hasonlóan magas.
Mítosz vagy valóság - A metabolikus szindróma legújabb szemlélete
A Halmos Tamás-Kautzky László–Suba Ilona szerzőhármas könyve mind a mai napig az egyetlen magyar nyelvű összefoglaló munka a metabolikus szindróma témájáról. A monográfiát igen nagy haszonnal forgathatják a háziorvosok, de a szindróma összetettsége miatt tanulságos olvasmány lehet minden gyakorló orvosnak.
Implantálható carotis sinus stimulátor refrakter hipertóniában
A terápia rezisztens hipertóniás betegek száma növekszik, ezért szükség van új kezelési módok kifejlesztésére. Az állatkísérletek és az első humán klinikai tesztek alapján ígéretesnek tűnik az implantálható carotis sinus stimulátor, amely az esszenciális hipertóniában csökkent baroreflexet aktiválja.
A hirtelen szívhalál egyik lehetséges oka - a Brugada szindróma
1992-ben a Brugada testvérek írták le, hogy egyes fiatalkori tisztázatlan eszméletvesztések, abortált szívhalál eseteiben a 12 elvezetéses EKG-n jellegzetes eltérések észlelhetők, strukturális szívbetegség nélkül.
Sportolók hirtelen szívhalála
A sportolói hirtelen szívhalál ugyan rendkívül ritka (1/50 000-1/100 000 évente), de még így is 2-4-szerese a hasonló korú, nem sportoló populációban észleltnek.
Új kihívások a kardiológiában
Az utóbbi évtizedek fejlődése magával hozta a kardiológusok diagnosztikus szokásainak változását. Ez a kardiológus már nem az a kardiológus, aki volt, és az sem biztos, hogy ez a változás minden körülmények között előnyös.
A pulmonális hipertónia
A pulmonális artériás hipertónia nőknél gyakrabban fordul elő, a betegség fiatal korban jelentkezik, kezelés nélkül a várható túlélési idő 2,8 év. Legsúlyosabb a kötőszöveti betegségek melletti PAH, míg a congenitális szívbetegségekben a legjobbak a kilátások.
A szívelégtelenség reszinkronizációs kezelése
A kardiális reszinkronizációs terápia (cardiac resynchronization therapy- CRT) az 1990-es évek végén kezdett elterjedni a szisztolés funkciózavar okozta szívelégtelenség kezelésére.
A Sopron-Kőszeg-Vaskeresztes borvidéken végzett vizsgálatok eredményéről
A mérsékelt borfogyasztás nem az atherosclerosis kialakulásától véd, hanem annak következményeitől. A borok kedvező cardiovascularis hatásának tanulmányozására a carotisok UH vizsgálatát célszerű folytatni, mégpedig prospectív multicentrikus formában.
XVIII. Ifjúsági Kardiológus Napok
Dátum: 2011. 04. 15-17.
Helyszín: Hunguest Hotel Palota, Miskolc-Lillafüred - Erzsébet sétány 1.
I. Kardiológiai rehabilitációs napok
Dátum: 2011. 03. 25-26.
Helyszín: Festetich Kastélyszálló, 9622 Szeleste Arany János u.
2011.02.04-05: Soproni Kardiológiai Napok
Dátum: 2011.02.04-05
Helyszín: Best Western Pannonia Hotel****, 9400 Sopron, Várkerület 75.
2011.01.21-22: Szívelégtelenség Napok
Dátum: 2011.01.21-22
Helyszín: 4200 Hajdúszoboszló, Mátyás király sétány 25.