Kardiológia
Egyszerű és gyors rizikóbecslés acut coronaria szindrómában: a GRACE-score
A GRACE-score alapján történő kockázatbecslés egy gyors és egyszerű módszert biztosít a mindennapi gyakorlatban ahhoz, hogy az acut coronaria szindróma miatt érkező beteg minél hamarabb a számára legnagyobb hosszútávú hasznot jelentő ellátást kaphassa.
Súlyos sérült ellátása az alapellátás szintjén I.
A sérülés okozta halálozás világszerte 10% körül van, de sok országban a vezető halálok az 5-44 év közötti korosztályban. A magas korai halálozás megközelítőleg fele a helyszínen következik be és további 30%-a a kórházi ellátás első 24 órájában. 50%-ban központi idegrendszeri sérülés, 30-50%-ban kivérzés a felelős a korai halálozásért. A tapasztalatok szerint a korai halálesetek 48%-a potenciálisan megelőzhető lenne megfelelő korai légútbiztosítással, a kritikus mellkasi sérülés, a külső vérzések, valamint a vérzéses shock adekvát ellátásával. A korai halálozás csökkentésében meghatározó az első (helyszíni) ellátás, ugyanakkor a vérzéscsillapítás lehetőségei korlátozottan alkalmazhatóak.
A troponin meghatározás jelentősége és korlátai
A troponin meghatározás mára széles körben elterjedt és a myocardialis infarctus diagnosztikájának arany standardjává vált. Diagnosztikus értéke mellett prognosztikus szerepe is egyértelmű, ugyanakkor a pozitív troponin-teszt hátterében gyakran állhatnak egyéb okok, amelyeket a klinikum és a társbetegségek értékelésével kell mérlegelni.
Hyperurikaemia – az új kardiovasculáris rizikófaktor
Esetismertetés: M.I. 49 éves férfibeteg. Felesége hív házhoz. Panasza szerint férje lábfeje erősen megfájdult, nem tud ráállni. Fizikális vizsgálattal megállapítható, hogy a jobb lábhát, ill. külső lábél hyperaemiás, melegebb tapintatú, az ellenoldalihoz képest kissé duzzadtabb. A férfi elmondja, hogy lábát trauma nem érte. Korábban nagyobb megbetegedése nem volt, gyógyszert állandó jelleggel nem szed.
Az acut myocardialis infarctus aktuális definíciója
A diagnosztika és a terápia rohamos fejlődése szükségessé tette a myocardialis infarctus definíciójának újraértelmezését. A cikk a kritériumok alapján a myocardialis infarctus alcsoportjait is felsorolja.
A GERD és az angina pectoris
A gastrooesophagealis reflux betegség mellkasi fájdalmat provokálhat, amely megnyilvánulhat nyelőcsőégés formájában, de jelentkezhet típusos, vagy típusosnak tűnő angina pectoris képében is.
A vérnyomásmérés helyes kivitelezése
Ahhoz, hogy vérnyomásmérés során a hypertonia betegség diagnózisának kimondása vagy súlyosságának megállapítása szempontjából valóban hasznos eredményekhez jussunk, a mérést közel standard körülmények között kell elvégezni.
A fejlődő világban is szívbetegség a halál leggyakoribb oka
A szív- és érrendszeri betegségek világszerte a halálozási statisztikák első helyére kerültek, de a szegényebb országokban a végzetes kimenetel lényegesen fiatalabb korban következik be, mint a jómódúakban.
A magas vérnyomás klasszifikációja
A World Health Organisation állásfoglalása szerint a hypertonia a világon a legjelentősebb haláloki tényező.
Érdemes követni a kezelési irányelveket
Heveny szívinfarktus miatt kórházba szállított betegek esetében néha akkor is történik szívkatéterezés, ha erre nem lenne szükség, máskor viszont a korszerű beavatkozást nem végzik el, pedig az életet menthetne.
A mérés körülményeitől függő, időszakos hypertonia fajták
A vérnyomásmérés körülményei jelentősen befolyásolják a kapott eredményt. Számos olyan tényező van, amelyet figyelembe kell venni a hypertonia betegség kimondása előtt.
A szívsebészet lehetőségei a koszorúér és billentyű betegségek kezelésében
Debrecen, DEOEC Szívsebészet Könyvtár - 2010. március 26-27.
Tanulmány: a nők nagyobb valószínűséggel halnak meg szívroham után
A szívrohamot elszenvedett nők kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg az eseményt követő hónapban, mint a férfiak, mert másféle orvosi kezelést kapnak - közölték francia kutatók kedden az Amerikai Kardiológiai Kollégium atlantai éves konferenciáján.