Kardiológia
Mire lehet következtetni a sürgősségin a vércukorszint értékéből?
A cukorbetegség és a prediabétesz a szív- és érrendszeri betegségek ismert kockázati tényezői, és fokozott halálozási kockázattal járnak. Nem teljesen ismert, hogy a véletlenszerűen emelkedett vércukorszintű, de cukorbetegséggel nem rendelkező betegek esetében magasabb-e a mortalitás és a kardiovaszkuláris kockázat.
Új elemzés a szívizom- vagy szívburokgyulladás kockázatáról az mRNS COVID-19 vakcinázást követően
A közzétett kutatások átfogó áttekintése és metaanalízise megerősíti, hogy a fiatal felnőttek (≤40 év) esetében az mRNS COVID-19 vakcinázást követően enyhén megnövekedett a miokarditisz vagy perikarditisz kockázata. Egy tanulmány elemezte a magas kockázatot és igazolta a 40 év alatti felnőtteknél előforduló ritka mellékhatást.
A Paxlovid kölcsönhatásai: mire kell figyelni?
A nirmatrelvir/ritonavir (Paxlovid) a korai COVID-19 tüneteket mutató, nagy kockázatú betegek számára változást hozott, de jelentős kölcsönhatásokat mutat az általánosan használt szív- és érrendszeri gyógyszerekkel, figyelmeztet egy új tanulmány.
Myocarditis tinédzserekben COVID-vakcina után?
Izraelből származó új adatok további bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a szívizomgyulladás a Pfizer/BioNTech mRNS COVID-19 vakcinával történő oltás ritka mellékhatása serdülőknél - amely túlnyomórészt férfiaknál fordul elő, és jellemzően a második adag után.
Pozitív adatok egy orrspray-ről paroxizmális supraventricularis tachycardiaban
Az etripamil kalciumcsatorna-blokkolót tartalmazó orrspray hatékony és biztonságos a paroxismális supraventrikuláris tachycardiában szenvedő betegeknél.
Kawasaki-betegség: mi a különbség az idősebb és a fiatalabb gyermekek között?
Egy tanulmány a Kawasaki-betegség klinikai jellemzőiben az idősebb és fiatalabb gyermekek között fennálló különbségeket vizsgálata. A retrospektív vizsgálat 405 Kawasaki-betegségben szenvedő gyermeket vizsgált, akiket 2015 és 2019 között vettek fel a Showa University Northern Yokohama Kórházba.
Statinterápia és az izmok
A statinterápia hatékony az ateroszklerotikus kardiovaszkuláris betegségek megelőzésében, és széles körben írják fel, de továbbra is fennállnak olyan aggodalmak, hogy a statinterápia gyakran okozhat izomfájdalmat vagy izomgyengeséget.
Szívizomgyulladás majomhimlőben?
Egy 31 éves férfi, akinél megerősített majomhimlő-fertőzést állapítottak meg, egy esettanulmány szerint körülbelül egy héttel a majomhimlő tüneteinek megjelenése után akut szívizomgyulladást diagnosztizáltak.
A szájsebészeti beavatkozás előtti antibiotikum indikációja
Az eddigi legerősebb bizonyíték támasztja alá azokat a klinikai irányelveket, amelyek azt javasolják, hogy az endokarditisz nagy kockázatának kitett betegeknek antibiotikumot kell szedniük, mielőtt foghúzáson vagy más típusú szájsebészeti beavatkozáson esnének át - derül ki egy új tanulmányból, amely két módszertant használt.
A tévénézés és a számítógép-használat ellentétes kapcsolatban áll a demencia kockázatával
A tévénézés növelheti a demencia kockázatát, míg a számítógép használata csökkentheti azt - derül ki egy új kutatásból. A demenciával való összefüggés ezekkel a tevékenységekkel továbbra is erős maradt függetlenül attól, hogy az illető mennyi fizikai aktivitást végzett.című szaklapban.
Új irányelvek a pulmonális hipertónia korai felismerésére
A pulmonális hipertónia korai felismerését és a nagy kockázatú betegek mielőbbi beutalását ajánlja az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) és az Európai Légzőszervi Társaság (ERS) iránymutatása.
Húgysavérték köszvényben
Korábbi kutatások a magas húgysav-szintet a túlzott zsírtartalommal, az alacsony húgysav-szintet pedig a vázizomzat tömegének csökkenésével hozták összefüggésbe. Az epidemiológiai vizsgálatok U-alakú kapcsolatot mutattak ki a húgysavszint és a halálozás között, ami arra utal, hogy a nagyon magas és a nagyon alacsony húgysavszint is káros lehet.
A lipoprotein(a) és az aortabillentyű kapcsolata?
A lipoprotein(a) [Lp(a)] potenciális okozati tényező az aortabillentyű-betegség patogenezisében. Az Lp(a) és az aortabillentyű-meszesedés (AVC) újbóli kialakulásának és progressziójának kapcsolatát azonban sohasem vizsgálták. A vizsgálat célja annak felmérése volt, hogy vajon a magas Lp(a) szérumszint összefüggésbe hozható-e az AVC előfordulási gyakoriságával és progressziójával.