Klinikai onkológia

A kemoterápia szerepének változása az áttétes prosztatadaganatok terápiájában

A korábbi klinikai vizsgálatok nem feltétlenül támogatták a kemoterápia prosztatarákban történő alkalmazását, ez a szemlélet azonban napjainkra megváltozott: a prednizonnal kombinált taxán kemoterápia hatékonyságát megfelelően alátámasztják az áttétes, kasztráció-rezisztens prosztatadaganatokkal diagnosztizált férfiakon végzett klinikai vizsgálatok. Elan Diamond és munkatársai azokat az adatokat tekintik át a Current Treatment Options in Oncology című folyóiratban megjelent tanulmányukban, amelyek igazolják a kemoterápia hatékonyságát prosztatadaganatoknál.

Félmillió betegnél túldiagnosztizálják a pajzsmirigyrákot

A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (International Agency for Research on Cancer, IARC) kutatási eredménye alapján a pajzsmirigyrákos esetek nagy része túldiagnosztizálás eredménye, és ennek következtében legalább félmillió beteg, túlnyomórészt nők, feleslegesen esnek át műtéten és egyéb onkológiai kezeléseken.

Befolyásolhatja az emlődaganat kockázatát az apa zsírfogyasztása

A Breast Cancer Research című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint az apák életmódja is hatással lehet arra, hogy lányaiknál mekkora eséllyel alakul ki a későbbi életükben emlődaganat: a Thomas Ong és munkatársai által elvégzett patkánykísérletek eredményei alapján ha a hím patkányok állati eredetű zsírokban gazdag táplálékot kaptak, nőstény utódaiknál nagyobb eséllyel alakult ki emlődaganat.

Hogyan kerülik el a daganatsejtek az áttétképződés leállását?

Prof. Dr. Thomas Reinheckel kutatócsoportja nemrég egy olyan mechanizmust azonosított, amely egy tumornövekedést elősegítő fehérje, a katepszin L proteáz termelődését segíti elő abban az esetben, ha stresszhatás éri a tumorsejteket. Erről az enzimről régóta ismert, hogy az emlődaganatos betegeknél mérhető magas koncentrációja összefügg a daganatok magas áttéthajlamával és a betegek csökkent túlélésével.