Klinikai onkológia

Petefészekrák-szűrés: veszélyes próbálkozások

Régóta visszatérő problémája a nőgyógyászati rákszűrésnek, hogy a petefészek daganatainak populációs szintű szűrőmódszerét egyelőre nem sikerült kidolgozni. Egy friss vizsgálat ennél is tovább megy: az elégtelen módszerekkel megkísérelt szűrés akár veszélyes is lehet a betegre nézve.

A petefészkek védelme GnRH-analógokkal kemoterápia során – érvek pro

A kemoterápiában részesülő betegek jelentős részénél irreverzíbilis petefészek-károsodás következik be. Az így létrejövő meddőség megelőzésének egyik lehetősége a petesejtek vagy akár az ovarium szövet cryopreservatiója, majd későbbi felhasználása. A másik, sok vihart kavaró alternatíva: a petefészek-működés gyógyszeres felfüggesztése a kemoterápia idejére.

Angiogenezisgátló szer a petefészekrák kemoterápiájában

A solid daganatok fennmaradásához, növekedéséhez és metastatisálásához elengedhetetlen a tumort tápláló erek újdonképződése. A neovascularisatiót vagy angiogenesist szabályozó molekulák ígéretes célpontjai a daganatterápiának. Az angiogenesist gátló szerek egyik legismertebbje, az anti-VEGF hatású bevacizumab immár klinikai vizsgálatokban is bizonyította hatékonyságát a petefészek daganatok kezelésében.

A melanoma malignum ritkább formái

A melanoma malignum a melanocytákból kiinduló malignus daganatféleség, mely dominánsan a bőrön jelentkezik primeren, de előfordulhat a primer tumor egyéb szervekben vagy a nyálkahártyákon is. Ez, valamint az amelanotikus léziók előfordulása a korai diagnózist sok esetben megnehezíti vagy lehetetlenné teszi.

A gestatiós trophoblast betegség nem nőgyógyászati manifesztációi

A méhlepényt felépítő trophoblast sejtek strukturális rendezetlensége, illetve premalignus és malignus elfajulása az úgynevezett gestatiós trophoblast betegségek kialakulásához vezet. Az ebbe a csoportba tartozó kórképek típusos szülészet-nőgyógyászati megjelenési formáin túl változatos belgyógyászati tüneteket produkálhatnak. Ezek ismerete nemcsak nőgyógyászok számára fontos, hiszen a tünetek jellege miatt általános belgyógyászati, háziorvosi, sürgősségi osztályon dolgozó orvosok is találkozhatnak a kórképpel.

A hyperandrogenismus, rendszertelen menstruatio és infertilitás onkológiai kockázatnövelő hatása

Az egyik leggyakoribb androgéntúlsúllyal járó betegség, a polycystás ovarium syndroma az emelkedett szabadösztrogén-szint miatt az endometrium carcinoma fokozott kockázatával jár. Arra vonatkozóan azonban kevés adattal rendelkezünk, hogy az egyidejűleg fennálló androgéntúlsúly fokozza-e valamilyen daganat kialakulásának kockázatát. Egy közelmúltban publikált kutatás erre kereste a választ.

Paraneoplasiás dermatosisok

A paraneolpasiás dermatosisok nem specifikus bőrtünetek, melyek lefolyása a kiváltó tumoréval korrelál. Emiatt indikátor, prognosztikai faktor és terápiás hatékonyság jelzője is lehet.