Klinikai onkológia

A hospice fogalma

A „hospice” szó szerinti fordításban menedékhelyet jelent. A gyakorlatban súlyos betegségük végstádiumában lévő, elsősorban daganatos betegek humánus, összetett ellátását jelenti.

Terhesség sikeres daganatterápiát követően

A környezetünkből származó vegyi- és sugárterhelés fokozódása okozta növekvő daganatosbeteg-szám, valamint a daganatterápia fejlődésének köszönhető javuló túlélési adatok egyaránt azt eredményezik, hogy egyre több fertilis korú, sikeres daganatkezelésen átesett nő teheti fel a kérdést nőgyógyászának: mikor, milyen kockázatokkal számolva vállalhatok terhességet?

Petefészekrák-szűrés: veszélyes próbálkozások

Régóta visszatérő problémája a nőgyógyászati rákszűrésnek, hogy a petefészek daganatainak populációs szintű szűrőmódszerét egyelőre nem sikerült kidolgozni. Egy friss vizsgálat ennél is tovább megy: az elégtelen módszerekkel megkísérelt szűrés akár veszélyes is lehet a betegre nézve.

A petefészkek védelme GnRH-analógokkal kemoterápia során – érvek pro

A kemoterápiában részesülő betegek jelentős részénél irreverzíbilis petefészek-károsodás következik be. Az így létrejövő meddőség megelőzésének egyik lehetősége a petesejtek vagy akár az ovarium szövet cryopreservatiója, majd későbbi felhasználása. A másik, sok vihart kavaró alternatíva: a petefészek-működés gyógyszeres felfüggesztése a kemoterápia idejére.

Angiogenezisgátló szer a petefészekrák kemoterápiájában

A solid daganatok fennmaradásához, növekedéséhez és metastatisálásához elengedhetetlen a tumort tápláló erek újdonképződése. A neovascularisatiót vagy angiogenesist szabályozó molekulák ígéretes célpontjai a daganatterápiának. Az angiogenesist gátló szerek egyik legismertebbje, az anti-VEGF hatású bevacizumab immár klinikai vizsgálatokban is bizonyította hatékonyságát a petefészek daganatok kezelésében.