Klinikai onkológia

A melanoma malignum ritkább formái

A melanoma malignum a melanocytákból kiinduló malignus daganatféleség, mely dominánsan a bőrön jelentkezik primeren, de előfordulhat a primer tumor egyéb szervekben vagy a nyálkahártyákon is. Ez, valamint az amelanotikus léziók előfordulása a korai diagnózist sok esetben megnehezíti vagy lehetetlenné teszi.

A gestatiós trophoblast betegség nem nőgyógyászati manifesztációi

A méhlepényt felépítő trophoblast sejtek strukturális rendezetlensége, illetve premalignus és malignus elfajulása az úgynevezett gestatiós trophoblast betegségek kialakulásához vezet. Az ebbe a csoportba tartozó kórképek típusos szülészet-nőgyógyászati megjelenési formáin túl változatos belgyógyászati tüneteket produkálhatnak. Ezek ismerete nemcsak nőgyógyászok számára fontos, hiszen a tünetek jellege miatt általános belgyógyászati, háziorvosi, sürgősségi osztályon dolgozó orvosok is találkozhatnak a kórképpel.

A hyperandrogenismus, rendszertelen menstruatio és infertilitás onkológiai kockázatnövelő hatása

Az egyik leggyakoribb androgéntúlsúllyal járó betegség, a polycystás ovarium syndroma az emelkedett szabadösztrogén-szint miatt az endometrium carcinoma fokozott kockázatával jár. Arra vonatkozóan azonban kevés adattal rendelkezünk, hogy az egyidejűleg fennálló androgéntúlsúly fokozza-e valamilyen daganat kialakulásának kockázatát. Egy közelmúltban publikált kutatás erre kereste a választ.

Paraneoplasiás dermatosisok

A paraneolpasiás dermatosisok nem specifikus bőrtünetek, melyek lefolyása a kiváltó tumoréval korrelál. Emiatt indikátor, prognosztikai faktor és terápiás hatékonyság jelzője is lehet.

Petefészekciszták postmenopausában – indokolt-e azonnal a műtét? (Onkológia: 2010 legolvasottabb cikke)

A menarche és a menopausa között frissen felismert egyszerű ultrahangszerkezetű, panaszt nem okozó petefészekciszták esetében a rutin nőgyógyászati eljárás egyértelmű: tekintettel a spontán megoldódó follikuláris ciszták nagy gyakoriságára, 2-3 hónap (mentruációs ciklus) várakozás utáni kontroll ultrahang után döntünk a kezelés további menetéről.

A méhnyakrák kezelése terhesség alatt

A malignus daganatokkal szövődött terhességek incidenciája 1:1100. Ezek között – az emlő- és a pajzsmirigydaganatok után – a harmadik helyen a méhnyakrák áll. Minden 8500. (más adatok szerint akár minden 2000.) terhes méhnyakrákos. Kezelésük irányelvei a következőkben foglalhatók össze1.

A nők ismeretei a méhnyakrákról

A humán papillomavírus-fertőzés az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség. Csaknem minden méhnyakrákos megbetegedés esetén kimutatható a humán papillomavírus jelenléte. A méhnyakrák előfordulási gyakorisága sajnos még napjainkban is magas.

Idős betegek onkológiai kezelése

A rosszindulatú daganat elsősorban az idős kor betegsége. Sikeres terápiák következtében egyre több korábban gyógyíthatatlan betegség vált „gyógyíthatóvá”, de legalábbis hosszú túlélések érhetőek el. Emiatt egyre több egyén „éri meg” azt a kort, ahol ugrásszerűen emelkedni kezd a daganatos megbetegedések száma. Az a nézet, miszerint 75 évnél idősebb betegek kemoterápiája igen magas kockázatú, ezért kerülendő, lassan idejétmúlttá válik...