Klinikai onkológia
Változott -e a seminoma kezelési stratégiája? Mennyire gyógyítható a heredaganat?
2010 június elején került megrendezésre Chicagoban az ASCO (American Society of Clinical Oncology) éves szakmai kongresszusa, ahol áttekintették a szolid daganatok diagnosztikájával és terápiájával kapcsolatos legújabb eredményeket. A heredaganat a jól kezelhető daganatok közé tartozik, kis túlzással azt mondhatjuk, hogy az onkológia „siker-sztorija” is lehet.
Hogyan tervezzük meg az áttétes emlődaganat kezelését? Szükséges-e mintát venni a daganatok áttétjeiből?
A daganatok tulajdonságairól a felfedezés, a mintavétel vagy a műtét időpontjában viszonylag sokat tudunk. Ekkor a daganat receptorainak jelenléte vagy hiánya alapján kezdünk kezelést, de később, az áttétek megváltozott tulajdonságait már csak sejtjük, azonban pontos adatok nem állnak rendelkezésünkre.
A mellrákra hajlamosító gént nem befolyásolja az életmód
Az emlőrákra hajlamosító gént nem befolyásolja az életmód, amelynek káros elemei amúgy növelhetik a betegség kockázatát a nőknél - derült ki egy frissen ismertetett tanulmányból.
A szolárium nagymértékben növeli a melanóma kialakulásának rizikóját
Néhány eszköz használata mellett akár négyszeresre növekedhet a rendkívül agresszív, számos esetben halált okozó rosszindulatú daganat kialakulásának kockázata.
Dohányzás és mutációk
A legújabb amerikai kutatások szerint több tízezer genetikai mutáció lehet a kemény dohányosok tüdőrákos daganataiban.
Új kutatási modell a szájüregi daganatok területén
A New York Egyetem és a Penn Állami Egyetem kutatói szerint egy, a dohányfüstben található igen erős rákkeltő anyag, a dibenzo[a,l]pyrene a jövőben állatkísérletek során segítheti tisztázni a dohányzás és a szájüregi daganatok kapcsolatát.
Javít-e a betegek túlélési esélyein az operábilis gyomorrák adjuváns kemoterápiája?
A gyomordaganat kezelésében egyetlen biztosan kuratív eljárás a radikális műtét lehet. Azt, hogy az adjuvans kemoterápia javít-e a betegek túlélési esélyein, ill. az. hogy antraciklin tartalmú, vagy mentes protokollok adnak-e jobb eredményt vita övezi.
Sugárkezelés helyett gyógyszerrel az idősebb mellrákos betegeknél
Sugárkezelés helyett gyógyszer is hatásos lehet az idősebb mellrákos betegeknél; tudósok szerint a gyógyszerek segítségével meg lehet akadályozni, hogy visszatérjenek a daganatok.
A petefészek ritka, granulóza-sejtes daganatáról….
A petefészek daganatok kezelésében az utóbbi években jelentős sikereket értek el. A kezelhetőség függ a szövettani altípustól. A ritka, de kedvezőbb viselkedést mutató granulóza-sejtes daganat esetén komplex terápia mellett 5 év után a betegek 91%-a, 10 év után pedig 86%-a életben van, tehát gyakorlatilag gyógyultnak tekinthető.
Nemi hormonjuk miatt nagyobb a férfiak kockázata a májrákra
Nemi hormonjuk miatt nagyobb a kockázata a hepatitisz B-vel fertőzött férfiaknak, mint nőknek arra, hogy májrák alakul ki náluk - állapították meg tajvani kutatók.
Nincs meggyőző eredmény a mobiltelefon és a rák kapcsolatáról
Nem jutott meggyőző eredményre a mobiltelefonok és két típusú agydaganat kapcsolatáról egy nagy nemzetközi tanulmány, melyet kedden tesz közzé egy orvosi folyóirat.
Szívgyógyszer segít az emlőrákban szenvedőkön is
A béta-receptort blokkoló készítmények nemcsak a koszorúérbetegség kezelésének alapvető gyógyszerei, de emlőrákban is javítják a túlélés esélyét. Német és angol kutatók közös megfigyelésének eredményeit Barcelonában az Európai Emlőrák Konferencián ismertették.
Nem függ össze a tejfogyasztás és a veserák kockázata
Míg korábbi kutatások felvetették, hogy a tejivás növeli a veserák kialakulásának kockázat, egy jelenlegi kutatás ezt erősen megkérdőjelezi.