Neurológia
Mit adjunk a migrénes rohamok kezelésére?
A migrén kezelésében használt gyógyszerek kétféle csoportra oszthatóak, a migrénroham enyhítésére szolgáló roham-, vagy abortív gyógyszerekre, és a migrénes rohamok megelőzésére szolgáló profilaktikus gyógyszerekére.
Primer vagy szekunder, átmeneti vagy perzisztens? - Az inszomnia és típusai
A vérnyomás, a koleszterin vagy a vércukor normálistól eltérő értékeinek kezeléséhez elfogadott és bizonyítékokkal alátámasztott célértekeink vannak, és pontosan tudjuk, mit kockáztatunk egy betegnél, ha ezeket nem érjük el. Vajon az inszomniát is ilyen komolyan vesszük?
Új betekintést ad a migrén okaiba egy nagyszabású genetikai vizsgálat
Az eddigi legnagyobb, migrénnel kapcsolatos genetikai vizsgálatban több tíz olyan új genetikai kockázati tényezőt sikerült azonosítani, amelyek szerepe korábban ismeretlen volt a migrén kialakulásával kapcsolatban.
A Magyarországi Fájdalom Társaság 2016. évi Konferenciája
A konferencia fő témái az ízületi fájdalmak, a fájdalomkutatás legújabb hazai eredményei, fájdalom szindrómák neurológiai kórképekben, poszter szekció.
Magyar Neuroradiológiai Társaság XXIV. Kongresszusa és Továbbképzõ Tanfolyama
A tanfolyam témája az agyidegek képalkotása az újabb vizsgálómódszerek tükrében, valamint az előrelépés a perifériás idegek képalkotásában.
A 2-es típusú diabetesben szenvedő kamaszok szürkeállománya megváltozik
A Cincinnati gyermekkórház kutatói szerint a 2-es típusú diabetesben szenvedőknél jelentősen megváltozik az agy szürkeállományának teljes térfogata, valamint a látásért, hallásért, memóriáért, érzelmekért, beszédért, döntéshozatalért és önkontrollért felelős agyterületek szürkeállományának térfogata.
Ultrahanggal indították újra egy kómás férfi agyát
Az új noninvazív technika alacsony költségű terápiás lehetőséget kínál a súlyos agysérülést szenvedett betegek számára
A placebo felülmúlja a glükózamin / kondroitin-szulfát hatékonyságát
Egy új vizsgálat eredménye arra utal, hogy a glükózamin / kondroitin-szulfát kezelés a térd osteorthritisben szenvedők számára nem használ többet, mint a placebo terápia. A tanulmányt az Arthritis and Rheumatism című orvosi szakfolyóirat júliusi kiadása közölte.
Megtalálták az agy empátia központját
Az empátia és a nagylelkűség alapvető emberi vonás, amelyet a kutatók már tanulmányoznak egy ideje, ám eddig nem sikerült feltárniuk egyértelműen a mögöttük rejlő idegi mechanizmusokat. Egy tudományos áttörést jelentő vizsgálat azonban most új támpontokat nyújthat.
A marihuána hatékonyabban csökkenti a férfiak fájdalmát
Mivel a marihuána legális használata egyre jobban terjed az Egyesült Államokban, a kutatók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a drog előnyeinek és kockázatainak vizsgálatára.
Felfedezték a cukorfüggőség agyi kapcsolóját
A Müncheni Technikai Egyetem kutatói rájöttek, hogy az agy a vérből aktív cukorfelvételre képes, holott ezelőtt a feltételezés az volt, hogy ez csupán passzív folyamat.
FDA jóváhagyást szerzett az új alvássegítő készülék
Az amerikai Food and Drug Administration (FDA) bejelentette, hogy engedélyezi a Cerêve Sleep System nevű alvássegítő készülék forgalomba hozatalát, amelynek segítségével az alvászavarban szenvedők hamarabb eljutnak az alvás 1. és 2. fázisába.
A dohányos nők hajlamosabbak az agyvérzésre
A Stroke című orvosi szakfolyóiratban megjelent tanulmány eredménye szerint a dohányosokat, különösen a dohányos nőket jóval inkább veszélyezteti a subarachnoidealis vérzés , mint a nem dohányzókat.