Neurológia
A traumás agysérülés és a Parkinson-kór kapcsolata
A JAMA című orvosi szakfolyóirat online kiadásában megjelent új tanulmány szerint bár az eszméletvesztéssel járó traumás agysérülés (TBI) nem jár az Alzheimer-kór (AD) későbbi kialakulásával, a Parkinson-kór (PD) későbbi jelentkezésével és a Lewy-testek felhalmozódásával azonban igen.
Hogyan károsítja a memóriát a kialvatlanság?
A Groningen-i Egyetem (Hollandia) a Pennsylvania Egyetemmel karöltve felfedezte a mechanizmust, amellyel a kialvatlanság lerontja a memóriát.
Chorea gyógyszeres kezelési lehetőségének vizsgálata Huntington-kórban
A JAMA című orvosi szakfolyóirat júliusi kiadásában közölt tanulmányban a Harvard Orvostudományi Egyetem és a Huntington Study Group kutatói Dr. Samuel Frank vezetésével azt vizsgálták, hogy a deutetrabenazine milyen hatékonyan és biztonságosan kontrollálja a Huntington-kór során jelentkező hirtelen, akaratlan mozdulatokat (chorea). A chorea a test bármely vázizmát érintheti, gátolja a betegek mindennapi tevékenységét, és a sérülések veszélyét is fokozza.
Sok migrénes beteg szenved vitaminhiányban
Úgy tűnik, hogy a migrénben szenvedő gyermekek, kamaszok és felnőttek nagy része enyhe D-vitamin, riboflavin és a sejtek szaporodásához és fenntartásához szükséges energia termelésében szerepet játszó koenzim Q10 hiányban szenved.
A járástanulás megismerése javíthatja a gerincsérültek rehabilitációját
Egy kutatócsoport azt reméli, hogy a gyermekek első lépéseiben érintett agyi mintázat megismerésével segíthetnek a cerebrális gyermekbénulással született gyermekeken és javíthatják a gerincvelő sérülést szenvedett felnőttek rehabilitációját. A holland VU Egyetem kutatóinak eredményét a Kísérleti Biológia Társaság (Society for Experimental Biology, SEB) éves értekezletén ismertették.
Új képalkotó módszerrel előre jelezhető az invazív stroke kezelést követő agyvérzés súlyossága
Stroke betegekkel folytatott vizsgálat során a kutatók agyi MRI képalkotás segítségével bebizonyították, hogy az invazív stroke terápiát követő vérzés súlyossága összefügg a vér-agy-gát sérülés mértékével. A National Institutes of Health (NIH) által finanszírozott tanulmány eredményeit a Neurology című szakmai folyóirat közölte.
Tourette-szindróma, nem csupán coprolalia
Sokan csak annyit tudnak a Tourette-szindrómáról (TS), hogy önkéntelen káromkodással jár, és bár néhány esetben ez valóban így is van, ennél jóval többről van szó. A sokak által a betegség jellegzetességének hitt káromkodás vagy csúnya szavak ordítozása (coprolalia) ugyanis csupán az esetek 10-15 %-ában jelentkezik.
Fejfájások kezelési lehetőségei
A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.
A migrénes betegek aurás tünetei erősen eltérnek
Milyen pontosan a migrénes aura? Hogyan változnak ezek a vizuális manifesztációk a betegek között és egyes betegeknél? Ezek a kérdések régóta foglalkoztatják a neurológusokat, ám egyértelmű választ nehéz találni, mivel a migrén jellemzőivel foglalkozó legtöbb tanulmány retrospektív, vagyis a betegeket utólag kikérdezték, akik részletesen leírták a rohamaikat, és azt, hogy közben hogyan érezték magukat.
3:1 a nők javára – a migrén
Hazánk lakosságának igen nagy hányada érintett fejfájás-betegségben: egymillióra tehető a migrénben szenvedők, és mintegy 3-4 millióra azok száma, akik egyéb önálló fejfájásbetegségben szenvednek. Ez igen jelentős szám mindenképpen jelzi, hogy a betegség gondos odafigyelést, korai diagnózist és mihamarabbi oki terápiát igényel.
Új eszköz az agyrázkódás következményeinek minimalizálására
Az Amerikai Sportorvos Kollégium (American College of Sports Medicine) 2016-os értekezletén elhangzott beszámoló szerint egy gallérként viselhető új kísérleti eszköz képes enyhíteni a kontakt sportágakat űző játékosok agyrázkódásának hatásait.
A neuropathiás fájdalom kezelési irányelveinek értékelése
A kiterjedt kutatás ellenére a neuropathiás fájdalom (NP) kezelése továbbra is kihívást jelent. Az elmúlt két évtizedben számos klinikai gyakorlati irányelv (clinical practice guidelines , CPG) jelent meg az NP kezelésére vonatkozólag. Jelen tanulmány célja ezek minőségének értékelése.
Fejfájások típusai – differenciáldiagnózis, terápiás következmények
Nincs a Földön olyan ember, aki még soha nem „részesült volna” valamilyen fejfájás „áldásos” hatásából. A legóvatosabb becslések szerint is, csak ma Magyarországon több millióra (!) tehető azon páciensek száma, akik a fejfájások valamilyen típusától rendszeresen szenvednek.