Neurológia

Gerincvelő sérültek érzékelését fejlesztő zenélő kesztyű

A Georgia Tech mérnökei olyan vezeték nélküli, vibrációs kesztyűt fejlesztettek, amely jelentősen javíthatja a gerincvelő sérültek (SCI) érzékelését és motoros képességeit. A Mobile Music Touch (MMT) nevű, számítógéphez, MP3-hoz és okostelefonhoz csatlakoztató eszköz egy egyszerű munkáskesztyűhöz hasonló, azzal a különbséggel, hogy a kesztyű kézfején egy apró doboz van, ami vibrációval jelzi a felhasználó ujjainak, hogy melyik billentyűt kell leütnie.

2012.09.02. Neurológia

Memóriafunkciókat javító táplálékkiegészítő

Egy holland tanulmány a diétás prekurzorokat és specifikus tápanyagokat tartalmazó Souvenaid nevű táplálék kiegészítőről számol be, amely a kutatók szerint jelentősen javíthatja a korai vagy enyhe Alzheimer-kórban szenvedő betegek memóriafunkcióit.

2012.08.27. Neurológia

Az allergiásoknál alacsonyabb az agytumor rizikója

Az allergia bosszantó tünetei ellenére, a betegeket némileg vigasztalhatja egy új amerikai tanulmány, mely a hasonló, korábbi elméletekkel összhangban bizonyította, hogy az allergiás státusz csökkenti a leggyakoribb és legsúlyosabb agytumor, a glioblastoma rizikóját.

2012.08.26. Neurológia

Botox a sclerosis multiplex során jelentkező tremor kezelésére

A Neurology című szakmai folyóirat egy kis esetszámú ausztrál tanulmányról számol be, melyben az izomparalízist okozó hatásáról ismert Botox (A típusú botulinum toxin) a ráncok eltüntetésén túl a sclerosis multiplex során jelentkező tremor tüneteinek enyhítésében is hatékonynak mutatkozott.

2012.08.23. Neurológia

Valósággá válhat az új stroke terápia

A University of Manchester kutatói, Dr. Dame Nancy Rothwell és Dr. Stuart Allan professzor közel 20 éves kutatás eredményeképpen megtalálta a stroke betegek új potenciális terápiáját, mellyel hatékonyan csökkenthető a post stroke-os agykárosodás mértéke.

2012.08.16. Neurológia

Agyhullámokkal irányított robotkar

A Nature online kiadása a National Institutes of Health (NIH) a tetraplégiás betegekkel folytatott BrainGate2 nevű kísérletéről számol be, melyben egy 2006 óta paralízisben szenvedő férfi, és egy 1996 óta szintén paralízises nő agyhullámok segítségével képes volt egy robotkar irányítására.

2012.06.28. Neurológia