Neurológia
Miért gyakoribb a migrén a nőknél?
A migrénnel folytatott harcban a két nem közül a nők vesztésre állnak. A migrén háromszor gyakoribb a „gyengébbik” nem körében, egy Európában és az USA-ban folytatott felmérés szerint kb. a nők 18%-a küzd migrénes rohamokkal. Egy új, agyi képalkotó eljárással készült tanulmányban amerikai kutatók megállapították, hogy a migrénnel sújtott nők agyi struktúrájában bizonyos eltérések észlelhetők, melyek magyarázatot adhatnak a nemek közti eltérésre.
Gerincvelő sérültek érzékelését fejlesztő zenélő kesztyű
A Georgia Tech mérnökei olyan vezeték nélküli, vibrációs kesztyűt fejlesztettek, amely jelentősen javíthatja a gerincvelő sérültek (SCI) érzékelését és motoros képességeit. A Mobile Music Touch (MMT) nevű, számítógéphez, MP3-hoz és okostelefonhoz csatlakoztató eszköz egy egyszerű munkáskesztyűhöz hasonló, azzal a különbséggel, hogy a kesztyű kézfején egy apró doboz van, ami vibrációval jelzi a felhasználó ujjainak, hogy melyik billentyűt kell leütnie.
Memóriafunkciókat javító táplálékkiegészítő
Egy holland tanulmány a diétás prekurzorokat és specifikus tápanyagokat tartalmazó Souvenaid nevű táplálék kiegészítőről számol be, amely a kutatók szerint jelentősen javíthatja a korai vagy enyhe Alzheimer-kórban szenvedő betegek memóriafunkcióit.
Az allergiásoknál alacsonyabb az agytumor rizikója
Az allergia bosszantó tünetei ellenére, a betegeket némileg vigasztalhatja egy új amerikai tanulmány, mely a hasonló, korábbi elméletekkel összhangban bizonyította, hogy az allergiás státusz csökkenti a leggyakoribb és legsúlyosabb agytumor, a glioblastoma rizikóját.
Botox a sclerosis multiplex során jelentkező tremor kezelésére
A Neurology című szakmai folyóirat egy kis esetszámú ausztrál tanulmányról számol be, melyben az izomparalízist okozó hatásáról ismert Botox (A típusú botulinum toxin) a ráncok eltüntetésén túl a sclerosis multiplex során jelentkező tremor tüneteinek enyhítésében is hatékonynak mutatkozott.
Legyen szakértőnk!
Keressük új szerkesztőtársainkat!
Valósággá válhat az új stroke terápia
A University of Manchester kutatói, Dr. Dame Nancy Rothwell és Dr. Stuart Allan professzor közel 20 éves kutatás eredményeképpen megtalálta a stroke betegek új potenciális terápiáját, mellyel hatékonyan csökkenthető a post stroke-os agykárosodás mértéke.
A sclerosis multiplexes betegek kevésbé hajlamosak a szívbetegségekre
Az ohiói University of Toledo tanulmánya szerint, korábbi vizsgálatoknak ellentmondóan, a sclerosis multiplex (SM) miatt hospitalizált betegek körében alacsonyabb bizonyos kardiovaszkuláris események valószínűsége az egyéb okokból hospitalizált populáció összességéhez képest.
A cerebrális maláriával kapcsolatos új felfedezések
Egy nemzetközi kutatócsoport a súlyos maláriás megbetegedések során lezajló gazdaszervezet-parazita interakcióval kapcsolatos új felfedezésekről számol be a Proceedings of the National Academy of Sciences című új tudományos folyóiratban.
Kongresszusok és konferenciák szeptemberben
A szeptemberi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
Oliver Sacks: A férfi, aki kalapnak nézte a feleségét és más történetek
A híres angol neurológus, Oliver Sacks meghökkentő orvosi esettörténeteiben a hangsúly nem a betegségek rémséges leírásán van.
Agyhullámokkal irányított robotkar
A Nature online kiadása a National Institutes of Health (NIH) a tetraplégiás betegekkel folytatott BrainGate2 nevű kísérletéről számol be, melyben egy 2006 óta paralízisben szenvedő férfi, és egy 1996 óta szintén paralízises nő agyhullámok segítségével képes volt egy robotkar irányítására.
Új, illetve módosított szakmai irányelvek
Az Egészségügyi Közlönyben jelent meg az a közlemény, mely a szakmai irányelvek, protokollok módosításairól szól.