Márciusi konferenciák és kongresszusok
A márciusban esedékes konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
A márciusban esedékes konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
Az amerikai Johns Hopkins University kutatói kifejlett egerekkel kísérletezve megállapították, hogy az agy specifikus területein a kibra nevű protein mennyiségének megváltoztatása befolyásolja az állatok memóriáját és tanulási képességeit. - olvasható a Neuron című szakmai lap szeptember végi számában.
A nyugati országokban a 70 év felettiek közel 10%-ánál fellépő szignifikáns memóriaveszteség hátterében, az esetek több mint felénél az Alzheimer-kór áll.
Ötven év óta először engedélyeztek orális véralvadásgátlót.
A frontotempralis dementia elnevezését az utóbbi néhány évben kezdték el alkalmazni, a korábban primer progresszív aphasianak (PPA) illetve frontalis dementianak nevezett különálló entitánsok összefoglaló neveként, mivel egyre inkább körvonalazódott, hogy hátterükben közös pathológia, a frontotemporalis degeneratio áll, illetve a klinikai lefolyásuk is számos átfedést mutat.
A comb lateralis részének fájdalmas neuropathiaja a meralgia paraesthetica, mely a nervus cutaneus femoris lateralis bántalma következtében jön létre. A nervus cutaneus femoris lateralis egy tisztán szenzoros ideg, mely a 2. és 3. ágyéki ideg ága, közvetlenül a lumbalis plexusból ered.
Az orvostudomány egyik leggyorsabban és leglátványosabban fejlődő ágazata az 1950-es évek óta, a szervi-szöveti transzplantáció.
A cukorbetegek kb. 1/3-ának van perifériás neuropathiája és a neuropathiás cukorbetegek 1/3-a szenved neuropathiás fájdalomtól. A közlemény az aktuálisan elérhető kezelési lehetőségekről ad tájékoztatást.
A gyermekek primer fejfájásának hátterében gyakran áll migrén, és az érintettek legtöbbje már a serdülőkor vége előtt átesik az első migrénes rohamon.
A háziorvosi rendelőben nemcsak a felnőttek, de a gyermekek esetén is a fejfájás az egyik leggyakrabban panaszolt tünet.
Az OSAS patomechanizmusából adódóan a terápia csak akkor lehet hatékony, ha kivédi az oro-nazális régió beszűkülését, illetve az alvás közbeni belégzéskor kórosan magas, kritikus transzmurális nyomás kialakulását. Éppen ezért az obstruktív alvási apnoéban szenvedő betegek túlnyomó többségénél a CPAP (Continuous Positive Airways Pressure – folyamatos pozitív légúti nyomás) kezelés jelenti az egyetlen hatékony megoldási lehetőséget.
A kórkép általános ismertetését követően (lásd a cikk I. részét) térjünk át a hajlamosító tényezőkre, hiszen fontos meghatározni azon betegeink körét, akik veszélyeztetettek lehetnek.
Az alvásfüggő légzészavarok cardiovasculáris rizikófaktorként betöltött szerepéről sokat cikkeztek mostanában a hazai és külföldi szakirodalomban. Ennek ellenére a mindennapos gyakorlatban betegeink rizikótényezőinek feltérképezése során szinte sohasem kérdezünk rá a beteg alvási szokásaira.