Neurológia
Az FDA jóváhagyott egy új gyógyszert a Fabry-kór kezelésére
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) engedélyezte a pegunigalsidáz-alfa (Elfabrio, Chiesi Global Rare Diseases/Protalix BioTherapeutics) enzimpótló terápiát (ERT), amely a felnőtteknél igazolt Fabry-kór kezelésére szolgál.
Csigolyatörések megelőzése: szűrővizsgálati ajánlások
A csigolyatörések az idősebb felnőttek számára komoly egészségügyi problémát jelentenek, kórházi és tartós ápolásra való beutalást, rokkantságot és romló életminőséget eredményezhetnek.
Ígéretes gyógyszer az Alzheimer-kórra
Egy 2. fázisú vizsgálat egy orális antiamiloid hatóanyag potenciális Alzheimer-kór (AK) módosító hatását mutatják, amelyet az AK patológiájának plazma- és képalkotó biomarkereinek pozitív változásai képviselnek.
Az ivóvíz lítium tartalma és az autizmus kapcsolata Dániában
Egy dán országos populáción alapuló, eseti-kontrollvizsgálatban egy kutatócsoport azt találta, hogy a terhesség alatt az anyai expozíció az ivóvízben lévő lítium magasabb lakossági szintjeivel kapcsolatban állt az utódok autizmus (ASD) kockázatának mérsékelt növekedésével.
A fényterápia javítja a kognitív funkciókat demenciában: szisztematikus áttekintés és meta-analízis
A tanulmány célja az volt, hogy megvizsgálja a fényterápiás beavatkozás hatékonyságát a kognitív funkciókra vonatkozóan az időskorú, demenciában szenvedő felnőtt betegeknél.
Fiatalkori stroke és a daganatok?
A stroke lehet egy rejtett daganatos megbetegedés első megnyilvánulása, vagy a későbbi életkorban a megnövekedett daganatok kockázatának indikátora. Az adatok azonban, különösen a fiatalabb felnőttekre vonatkozóan, korlátozottak.
Egy meglepő eredmény: kinél gyakoribb a stroke: a fiataloknál, vagy az idősebbeknél?
Egyes tanulmányok a stroke előfordulásának növekedéséről számoltak be a fiatalabb korosztályban (<55 év), de gyakran csak adminisztratív adatokra támaszkodtak, és több, az elismert stroke-ot vizsgáló, populáción alapuló tanulmányra van szükség.
Tumor kezelési mezők sugárzással a glioblasztóma esetében
Tekintettel arra, hogy jelenleg folyamatban van egy 3. fázisú klinikai kutatás a glioblasztómás (GBM) betegeknél az egyidejű kemoradiáció és a tumor kezelési mezők (TTFields) potenciális előnyeit vizsgálja, az alábbi narratív áttekintés szolgál az ezen megközelítést támogató jelenlegi bizonyítékokra.
Új digitális eszközök, amelyek ígéretesek a szklerózis multiplexben
Egy új, viselhető eszköz nagy pontossággal érzékeli a látási zavarok különböző típusait, amelyek végül a legtöbb szklerózis multiplexes (SM) beteget érintik.
D-vitaminnal gyógyítható lesz a demencia?
Annak ellenére, hogy a D-vitamin-hiány a demencia előfordulásával összefüggésbe hozható, a pótlásának a szerepe nem egyértelmű. Egy tanulmány prospektív módon vizsgálta a D-vitamin-pótlás és a demencia előfordulása közötti összefüggéseket a Nemzeti Alzheimer Koordinációs Központ 12.388 demenciamentes személyénél.
A pioglitazon csökkentheti a demencia kockázatát?
Korábbi tanulmányok a pioglitazon demenciát védő hatásáról számoltak be 2-es típusú diabetes mellitusos (DM) betegeknél. Újabb vizsgálatok kimutatták, hogy a pioglitazon csökkenti az elsődleges és a recidiváló stroke kockázatát is.
Kezelési döntéshozatal és kognitív funkciók
Bár a betegek részvétele a kezelési döntésekben fontos a preferenciáknak megfelelő ellátás biztosítása szempontjából, nagyrészt ismeretlen, hogy a kognitív károsodás hogyan befolyásolja a kezelési preferenciákat.
A direkt orális antikoagulánsok hogy teljesítenek antifoszfolipid szindrómában?
A direkt orális antikoagulánsok (DOAC) hatékonysága és biztonságossága a trombotikus antifoszfolipid szindrómában szenvedő betegek esetében továbbra is ellentmondásos.