Aminokinolinok a 2019-es koronavírus megbetegedés (COVID-19) ellen: chloroquine vagy hydroxychloroquine
A súlyos akut légzőszervi szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) által okozott 2019-es koronavírus megbetegedés (COVID-19) kezelésére számos vizsgálatot terveztek a hatékony terápiás rezsimének meghatározása céljából.
Táplálkozás a koronavírus idején
Az emberi szervezet folyamatosan változik, fejlődik, amit megfelelő táplálkozással nagymértékben segíthetünk. Jelenleg a változás életünk minden területén jelen van. A változások általában tőlünk teljesen függetlenül, általunk nem irányítható módon következnek be, amilyen a COVID-19 világjárvány is. Mivel irányítani egyénileg nem tudjuk, a legfontosabb, hogy megfelelően reagáljunk a körülményekre.
Az elégedetlen beteg esete
Reagila élettörténetek
Kannabisz szerepe baktérium rezisztenciában
Kevesebb antibiotikum áll rendelkezésre a rezisztens baktériumok okozta fertőzések kezelésére, így fennáll annak lehetősége, hogy ismét az antibiotikumok előtti korszakba lépünk. Folyamatban van alternatív stratégiák vizsgálata.
Van-e kapcsolat a tramadol és a csípőtáji törés rizikó között?
A csípőtáji törés kockázata az Egyesült Királyságban egy populáció alapú kohorszban nagyobb volt azoknál a betegeknél, akiket krónikus, nem daganatos fájdalom csillapítás céljából tramadollal kezeltek, mint azoknál, akik esetében más gyakran használt non-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket (NSAID) alkalmaztak.
Szívbillentyű műtétet követően az edoxaban nem rosszabb, mint a warfarin?
Az első randomizált vizsgálat, amelyben összehasonlításra került egy direkt orális antikoaguláns (DOAC) a warfarinnal biológiai szívbillentyű protézis sebészeti beültetését követően, arra engedett következtetni, hogy az edoxaban nem rosszabb (noninferior) a K vitamin antagonistákhoz képest.
Csökkenti a D-vitamin a törésrizikót?
Egy tudományos folyóiratban publikált szisztematikus áttekintés és metaanalízis alapján úgy tűnik, hogy a D-vitamin pótlás önmagában nem csökkenti a törések rizikóját, azonban a D-vitamin és kalcium kombinációja csökkentheti azt.
Citokinvihar Covid-19-fertőzésben
A Covid-19 betegség lefolyásáról és az egyes gyógyszerek alkalmazhatóságáról Szekanecz Zoltán és Constantin Tamás készített ábrával kísért összefoglalót az mta.hu-nak.
Migrén: rövid jellemzés, amit ma tudnunk kell
A migrénes fejfájás prevalenciája világszerte magas, ráadásul az utóbbi években jelentős növekedést mutat. A leggyakoribb krónikus betegségek között hazánkban a migrén az illusztris 10. helyet foglalja el, megelőzve ezzel a depressziót vagy a szívkoszorúér-megbetegedést.
Szájmaszk hiány és a COVID-19 járvány
A szájmaszk viselés megfelelő kézhigiéniával kiegészítve hatékony intézkedésnek számít a SARS-CoV-2 terjedésének megakadályozása terén, azonban a globális maszkhiány általános aggodalmat váltott ki a társadalomban.
Chloroquine hatékonyság és biztonságosság: COVID-19
A COVID-19 megbetegedés nemzetközi jelentőségű közegészségügyi vészhelyzet. Mindezidáig nem áll rendelkezésre hatékony gyógyszeres kezelés, habár erre nagy szüksége lenne azoknak a betegeknek, akiknél a betegség súlyos formája alakul ki. Ez a szisztémás áttekintés összegzi a chloroquine-ra vonatkozó tényeket a COVID-19 terápiában.
Lehet jobban lenni!
– avagy hogyan segített a kariprazin egy szkizofrén nőbetegemnek, hogy „még jobban érezze magát”. Sikertörténet kariprazin terápiával.
Növekvő a halálozás tüdőbetegség miatt
Dr. Xiaochen Li és munkatársai (Tongji Kórház, Huazhong Tudományegyetem, Wuhan, Kína) a felmérték a krónikus légzőszervi megbetegedésekhez kapcsolódó mortalitást és az egészségkárosodással korrigált életéveket.