Szakma

A lanolinról

A lanolin az egyik legismertebb kozmetikai és dermatológiai alapanyag, ugyanakkor meglepően sok téves információ kering róla az Interneten, melyek időnként a szakirodalomban és hivatalos direktívákban is megjelennek.

2012.01.27. Bőrgyógyászat

A „nyáj” immunitás epidemiológiai megközelítése

A vakcinációnak kettős hatása van: egyrészt védettséget ad az egyén szintjén, másrészt biztosítja a populáció vagy – angolszász terminológiával élve – a „nyáj” immunitását. Több vizsgálat foglalkozik azzal, hogy meghatározza azt az elégséges számú vakcinációt, amellyel populációs szintű védettséget lehet elérni. Ezáltal a rosszabb gazdasági helyzetű nemzeteknél is elérhetővé válik, hogy protektivitás alakuljon ki a lakosság körében a fertőző betegségekkel szemben, még ha egyéni szinten ez nem is valósítható meg maradéktalanul.

2012.01.27. Infektológia

Nefmi - Folytatódik a gyógyszer-támogatási rendszer átalakítása

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága kiemelt egészségpolitikai célkitűzésének tekinti, hogy az azonos hatóanyagú, egyenértékűnek minősített, egymással helyettesíthető gyógyszerek esetében olyan szabályozókat alakítson ki, amelyek elősegítik a gyógyszerek fogyasztói árának jelentős csökkenését. Ezáltal érhető el, hogy ezekért a gyógyszerekért a társadalombiztosításnak és a lakosságnak is kevesebbet kelljen fizetni. Az így megtakarított pénzen a társadalombiztosítás más gyógyszerek és egészségügyi ellátások finanszírozását lesz képes biztosítani, tehát csökkennek a betegek gyógyszerköltségei.

2012.01.25. Hírek

Szétváltak az egészségügyi szolgáltatások

Januártól több szolgáltatás, mint például a gyógyfürdőzés, a sporttevékenység, vagy a rekreációs üdülés amelyet korábban az önkéntes egészségpénztáraknál lehetett igénybe venni átkerültek a SZÉP kártyához.

2012.01.25. Hírek

Mit tudunk a Kawasaki betegségről?

A Kawasaki betegség gyerekkorban jelentkező akut vasculitis, ami túlnyomórészt érinti a koszorúereket is. Etiológiája ismeretlen, fertőző ágens szerepe, illetve genetikai hajlam valószínű. Néhány esetben koronária aneurizmával vagy ectáziával, ischémiás szívbetegséggel vagy hirtelen szívhalállal jár. Fejlett országokban ez a leggyakoribb gyerekkori szerzett szívbetegség.

2012.01.25. Kardiológia

Idős hölgy érdekes rosszullétei

Egy 72 éves idősek otthonában élő hölgyet ájulásszerű rosszullétek miatt szállítottak a sürgősségi ambulanciára. A beteg anamnézisében orális antidiabeticummal kezelt diabetes, hypertonia szerepelt, a cardiovasculáris primér és secunder preventió számos gyógyszerét szedte.

2012.01.24. Esettanulmányok

Az irritábilis bél szindróma

Az irritábilis bél szindróma és néhány egyéb gasztroenterológiai betegség tüneteit csökkenti a szénhidrátszegény diéta és a probiotikumok alkalmazása. A szénhidrátfogyasztásról és az irritábilis bél szindróma tüneteiről szóló tanulmány az American Journal of Gastroenterology-ban jelent meg. A probiotikumok és az irritábilis bél szindróma kapcsolatáról a Gut című folyóiratban jelent meg egy átfogó tanulmány.

2012.01.24. Háziorvostan

Az álmokkal való munka a pszichoterápiában 1. rész

Mit tart ma a tudomány az álomértelmezés hasznosságáról? Mivel járul hozzá az álmokkal való munka a pszichiátriai betegek kezeléséhez? Hogyan, milyen módszerekkel lehet megérteni az álmok jelentőségét? Nicholas Pesant és Antonio Zadra áttekintő tanulmánya segítségével igyekszünk választ adni ezekre a kérdésekre.

2012.01.23. Pszichiátria

Antibiotikum-felírás elméletben és gyakorlatban 2. rész

Antibiotikum választással minden orvos szembesül gyógyító munkája során, és ez az a téma, amiben a hihetetlen nagy gyakorlat sem elég. Cikksorozatunk a helyes döntéshez kíván segítséget nyújtani. A cikk következő része a hírhedt penicillin allergiát, az antibiotikum dózisválasztást, az interakciók titkait, az eliminációs kérdéskört és a szükséges betegkövetési szabályokat szedte egy csokorba.

2012.01.20. Infektológia