A Sjögren-szindróma differenciáldiagnosztikája
A leggyakoribb szisztémás autoimmun kórkép leggyakoribb tüneteinek hátterében igen változatos egyéb kórállapotok is állhatnak, ezeket veszi sorra a közlemény.
A hólyagrák epidemiológiája és kialakulásának rizikó faktorai I.
A hólyagrák kialakulásának legfontosabb kockázati tényezői a dohányzás, bizonyos munkához köthető kémiai anyagok, a kismedencei sugárterápia, a krónikus hólyaghurut, a hólyag schistosomiázisa, bizonyos kemoterápiás szerek, egyidejűen jelenlévő felső húgyúti daganat és a nem.
Az elhízás a háziorvosi gyakorlatban I. - A túlsúly és az elhízás diagnózisa
Az elhízás sajnos napjainkra korunk népbetegségévé vált. Szakirodalmi adatok szerint a túlsúly és az elhízás a második legfontosabb megelőzhető kockázati tényező a dohányzás után.
Szorongásos tünetek szkizofréniában- Összegzés
Bár szkizofréniában a szorongás tünetek jelenlétét már igen régen felismerték, a szorongásos tünetek vagy tünetegyüttesek konceptualizálása azonban még nem megoldott. Ennek a legfőbb oka az lehet, hogy a szkizofréniával komorbid szorongásos zavarok és a pszichózisnak tulajdonítható szorongásszerű tünetek közötti határt igen nehéz meghúzni.
Antibiotikum rendelési szokásaink
A napi háziorvosi gyakorlatban számos gyógyszert kényszerül az alapellátás orvosa felírni. A beteg krónikus betegségeire legalább kétféle gyógyszert szed. A krónikus betegségben szenvedő beteg fogékonyabb a fertőzésekre, a fertőzések lefolyása gyakran eltérően zajlik.
Szemünk fénye
A gyógyszerfejlesztés hiányosságai leginkább a gyerekeket sújtják. Ők ugyanis csak szűk piacot jelentenek, így a cégek számára különböző ösztönzők nélkül nem éri meg, hogy kutatásokat végezzenek ezen a komoly etikai kérdéseket felvető területen.
Vetélést követő terhesség optimális időpontjának megválasztása
Gyakori kérdés a nőgyógyászati rendelőben, mennyi időt szükséges várni egy spontán vetélést követően a következő terhesség vállalásával ahhoz, hogy a lehető legkisebb legyen az ismételten sikertelen terhesség kockázata.
Közös kincsünk? – fókuszban a gyermekgyógyászati gyógyszerek
A gyermekek gyógyításakor alkalmazott gyógyszerek többségét a klinikai kutatások során etikai és számos egyéb megfontolásból nem vizsgálták gyermekeken, így nincs validált bizonyítékunk arra, hogy ezek a szerek számukra is megfelelő, hatékony terápiát biztosítanak.
A GERD diagnosztikája I. A 24 órás nyelőcső pH monitorozás
A gastrooesophagealis reflux betegség következményeként csak a betegek egy harmadában alakul ki erosio a nyelőcső nyálkahártyáján, így az endoszkópia nem érzékeny vizsgálat a betegség kimutatására. Gold standard módszernek a 24 órás nyelőcső pH monitorozást tartják, de a jövő valószínűleg a nyelőcső impedanciájé lesz.
A Denosumab (Prolia) az Osteoporosis terápiájában
2010 június 1-én törzskönyvezte az USA FDA (Food and Drug Administration) Prolia néven a denosumabot az osteoporosis terápiájában magas törési rizikóval rendelkező postmenopausában lévő nőbetegek részére.
Prosztatarák XXVII. - Radikális prosztatektómia 4.
Az irodalmi adatok a radikális prosztatektómia utáni erektilis diszfunkció gyakoriságát illetően meglehetősen eltérőek. 40 és 70% közötti adatok találhatók az erektilis diszfunkcó kialakulására, ám bizonyos körülmények megléte esetén, pl. idegkímélő műtéttel ez az arány akár 10% alá is csökkenthető.
A vasanyagcsere
A szervezet vaskészletének döntő része hemvas formájában létezik, ebből is a legfontosabb a vörösvértestekben levő hemoglobin, mely az oxigénszállítás nélkülözhetetlen tényezője. Vas található még a harántcsíkolt izom myoglobinjában, különféle redox folyamatokat katalizáló enzimekben (citokrómok, kataláz, peroxidáz flavoproteinek).
Nőgyógyászok internet használati szokásai
Internethasználati szokásokkal kapcsolatban kérdeztek nőgyógyászokat a Richter Gedeon Nyrt. kutatási elemet is tartalmazó kommunikációs programjának keretében 2010-ben. Az eredményeket most Ön is megnézheti a DRportalon!