A vinflunine és a best supportive care (optimális tüneti kezelés) együttes alkalmazásának összehasonlítása az önmagában alkalmazott best supportive care-rel – fázis III vizsgálat
A címben szereplő nemzetközi vizsgálat keretében 370, az urothelialis traktus metasztatikus tansitionalis sejtes carcinomájában szenvedő beteg esetében hasonlították össze a vinflunine és a best supportive care (optimális tüneti kezelés) együttes alkalmazásának hatását az önmagában alkalmazott best supportive care-rel, és azt találták, hogy a medián túlélés 2 hónappal hosszabb volt azoknál, akik vinflunint is kaptak.
Nyelőcsőrák II.
A nyelőcsőrezekció a legjobb kezelési forma a nyelőcsőrák gyógyításában, de csak akkor, ha a műtétet biztonságosan és kellő hatásfokkal végzik.
Daganati halálozás helyzete ma Magyarországon
Hazánkban a daganatos betegségek incidenciája nem akarja követni az európai trendet és nem csökken. Ma 330 daganatos haláleset jut 100 000 lakosra, azaz közel 35 ezer ember hal meg rosszindulatú betegségben. Mely daganatok a leggyakoribbak?
Szoronganak-e a demens betegek? 3.
Seignourel és munkatársai áttekintő tanulmányukban a demenciában szenvedő betegek szorongásának jellemzőit vizsgálva további 3 kérdésre kereste a választ.
Transzplantáltak réme: a poliómavírus - A beültetett vese működését, épségét fenyegető fertőzés
A poliómavírusok széles körben elterjedtek a természetben – az embert 3 faj fertőzi meg: a BK vírus (BKV), a JC vírus (JCV), és a majmokban élő (simian) vírus (SV40) – ez utóbbit azután írták le, hogy az 1950-es évek végén fertőzött vakcinával oltottak gyermekbénulás ellen. A JCV vírust először 1971-ben tenyésztették ki egy sokgócú (multifokális) enkefalopátiában szenvedő beteg agyszövetéből. Még ugyanebben az évben felfedezték a BKV vírust is egy veseátültetésen átesett betegnél, akinél uréter szűkület (sztenózis) alakult ki.
Gyermekkori törések ambuláns fájdalomcsillapítása
A csonttörést szenvedett gyermekek biztonságos és hatékony fájdalomcsillapítást igényelnek. Az általános szakmai ajánlások között szerepel az ibuprofen és az acetaminofen kodeinnel kombinált adása, de nincsenek adatok a két szer hatásosságának összehasonlításáról.
Nyelőcsőrák I.
A nyelőcsődaganat egy nagyon magas mortalitású betegség. Ennek fő oka a kései diagnózis. A tünetek kezdetben a teljesen jellegtelen retrosternalis dyscomfort érzés képében jelentkezhetnek. A legjellemzőbb és leggyakoribb tünet, a betegek több mint 80 %-ában a dysphagia. A tumor növekedésével az időnként jelentkező dysphagia állandósul és progrediál, amihez nyelési fájdalom társul.
Szoronganak-e a demens betegek? 2.
A jelenlegi diagnosztikus útmutatók kevés támpontot nyújtanak azzal kapcsoltban, hogy vajon a szorongásos tünetek egy, a demenciától független, másik mentális zavart jeleznek-e, vagy pedig a demencia közvetlen fiziológiai hatásaiként magyarázhatók. E dilemma megoldásával a kutatók több irányból is próbálkoznak.
Myeloma multiplex és rheumatoid arthritis társulása
Számos kísérletes és klinikai vizsgálat bizonyította már, hogy az indolens B-sejtes lymphomák és az autoimmun kórképek között szoros patogenetikai kapcsolat van. A myeloma multiplex bizonyos szempontból kivételnek számít, itt a fenti összefüggés korántsem ilyen egyértelmű. Epidemiológiai vizsgálatok során csak a polymyalgia rheumatica, az anaemia perniciosa és a rheumatoid arthritis kifejlődése kapcsán találtak némi pozitív korrelációt. A jelen tanulmányban saját praxisunkból mutatunk be két érdekes esetet.
A mobiltelefonok hosszú távú hatásai: valóban kockázatos?
A fejlett országokban manapság már jóformán a teljes lakosság rendelkezik mobiltelefonnal, a legújabb marketingstratégiák már az alsó tagozatos gyermekeket célozzák. A működésük alapját képező radiofrekvenciás sugárzás azonban káros lehet az egészségre, ezt kiterjedten tanulmányozzák, de egyértelmű eredmények egyelőre nincsenek.
Prosztatarák XXV. – Radikális prosztatektómia 2.
Perineális prosztatektómia során a beteg kőmetsző helyzetben van. A gáton – a herezacskó és a végbélnyílás között – ejtett ív alakú metszésből tárjuk fel a prosztatát. A műtét legnagyobb hártánya, hogy a kismedencei nyirokcsomó eltávolítást nem tudjuk egy ülésben elvégezni.
A szívmegállás körüli ritmuszavarok ellátása az alapellátás szintjén II.
Akut coronaria-ischaemia vagy myocardiális infarctus esetén az atropin kezelés ronthatja az ischaemia tüneteit és növelheti a szívizomnecrosis nagyságát. Ha atropinnal sikerült a kívánt frekvenciát elérni, az asystole kockázatát kell mérlegelni.
A figyelem középpontjában az antibiotikumok nem szokványos mellékhatásai 2.
A tudatunkban rögzült, gyakori antibiotikum mellékhatásokon kívül számos esetben kell szembesülni olyan nem szokványos mellékhatásokkal, amelyek egyáltalán nem jutnak eszünkbe, vagy nincs ismeretünk róla a gyógyszer alkalmazása során. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet hivatalos honlapján minden, Magyarországon elérhető gyógyszer pontos és frissített alkalmazási leirata elérhető; a mellékhatások előfordulása gyakoriságuk alapján áttekinthető. Kérdés, hány kezelőorvos szokta ezt a honlapot nap, mint nap áttekinteni, használni?