Szakma

Prosztatarák XXIV. – Radikális prosztatektómia 1.

A prosztatarák kezelési formájának kiválasztása során több összetevőt kell figyelembe vennünk. Műtét indikálásánál a legfontosabb szempontok: a betegség TNM stádiuma, a Gleason score, a PSA szint, a beteg életkora, általános állapota, kísérő betegségei, várható élettartama, a műtét technikai kivitelezhetősége. A mai álláspont szerint radikális prosztatektómiát akkor végzünk, ha az potenciálisan a beteg gyógyulásával jár, tehát kuratív. Legtöbbször tehát szervre lokalizált daganat, nyirokcsomó és távoli áttétek hiánya és hosszú (10 év) várható élettartam esetén végezzük el a műtétet.

A Waldenström macroglobulinaemia kezelése II.

A Waldenström-macroglobulinaemia kezelése csak szimptómás esetekben indokolt. Az alkalmazott stratégia különbözik az őssejt-tranaszplantációra alkalmas fiatal betegek és az idősek, valamint a nagy és kis rizikójú esetek között. Cikksorozatunk következő részében szót ejtünk a fenntartó terápiáról, az új kezelési lehetőségekről, valamint algoritmust dolgozunk ki a refrakter-relabáló esetek menedzseléséről.

2010.07.24. Hematológia

Postpartum autoimmun thyreoiditis

A postpartum thyreoiditis nem ritka kórkép, és ha kezelést nem is mindig igényel, felismerése és utánkövetése kiemelkedő jelentőségű különösen azok esetében, akik további terhessége(ke)t terveznek.

2010.07.23. Belgyógyászat

A szívmegállás körüli ritmuszavarok ellátása az alapellátás szintjén I.

A szívmegállás körüli időszakban fellépő szívritmuszavarok felismerése és megfelelő ellátása sok esetben nem halasztható a kardiológiai ellátásban magasabb szakképzettséggel és gyakorlattal rendelkező segítség megérkezéséig. Az Európai Resuscitatiós Társaság (ERC) az ilyen helyzetekre alkalmazandó egyszerű, ugyanakkor az életmentő beavatkozásokat tartalmazó ellátási algoritmusa az emelt szintű felnőtt újraélesztési protokoll része. Az ajánlások alkalmasak arra, hogy a nem szakorvosi képzettségű alapellátók is hatékony és biztonságos kezelést alkalmazzanak.

2010.07.22. Háziorvostan

Szoronganak-e a demens betegek? 1.

Az elmúlt 20 évben egyre növekvő számú tanulmány vizsgálta a demenciához társuló viselkedéses és neuropszichiátriai problémák gyakoriságát. Egészen a legutóbbi időkig azonban a demenciában előforduló szorongásos tüneteknek kevés figyelmet szenteltek annak ellenére, hogy a szorongás elég gyakori ebben a populációban: a szorongásos zavarok gyakoriságát 5-21%-ra, míg a szorongásos tünetekét 8-71%-ra becsülik a különböző tanulmányokban.

2010.07.21. Pszichiátria

Az autoimmun pancreatitis

Az autoimmun pancreatitis pancreas tumorra jellemző tünetekkel jelentkezhet, mely miatt a beteget felesleges műtétnek tesszük ki, amennyiben időben nem sikerül diagnosztizálni a betegségét. Pedig kezelése egyszerű, steroid terápiára jól reagál.