Szakma

A nagyobb gyermekeket támadja meg a H1N1 influenza

A 2009-es influenza-világjárvány kapcsán kórházba került gyermekek idősebbek voltak és gyakrabban volt valamilyen alapbetegségük, mint a korábbi szezonális járványok alatt kórházi felvételre szoruló gyermekeknek – derült ki egy, a Pediatric Academic Societies (PAS) éves gyűlésén, Vancouverben bemutatott egyik tanulmányból.

2010.05.13. Hírek

Segítik a tanulást a T-sejtek

A stressz, a betegség és a depresszió is gyulladást okoz az agyban, ami gátolja a tanulást. Egy új tanulmány szerint, amely online jelent meg a Journal of Experimental Medicine című folyóiratban, a T-sejtek kiegyensúlyozzák a tanulási görbét egy olyan fehérje termelésével, amely megszünteti a gyulladást, ezzel létrehoznak egy tanulásnak kedvezőbb környezetet az agyban.

2010.05.12. Hírek

Regeneratív medicina: a köldökzsinórvér eredetű őssejtek terápiás felhasználásának lehetőségei I.

Egyes becslések szerint minden harmadik ember profitálhatna abból, ha az ún. regeneratív medicina rutin eljárássá válna. Olyan népbetegségek gyógyításáról van szó, mint a diabetes mellitus, a szívinfarktus vagy a stroke. Ezen kórképek kezelése ma még túlnyomórészt palliatív módon történik, s az érintett betegek életminősége jócskán romlik a baj bekövetkeztét követően. Az őssejt-terápiával gyógyító regeneratív medicina – bár ma még eléggé gyermekcipőben jár -, reménnyel kecsegtet a károsodott szövetek fiziológiás regenerációját illetően.

2010.05.12. Hematológia

Biológiai magyarázatot találtak a szülés utáni depresszióra

Az agyban található egyik fehérje, a monoamino-oxidáz A (MAO-A) magas szintje lehet a magyarázat arra, miért olyan gyakori szülés után az úgynevezett posztpartum blues és a klinikai depresszió – derült ki egy, az Archives of General Psychiatry folyóiratban megjelent új tanulmányból.

2010.05.12. Hírek

A CDC jelentése alátámasztotta a terhes nők fokozott halálozási kockázatát a H1N1 fertőzés során

Azon terhes nők, akik 2009-ben megfertőződtek az A típusú influenzavírussal (H1N1), magasabb halálozási kockázatnak voltak kitéve a többi beteghez képest. Azokban az esetekben, amikor a gyógyszeres kezelést a tünetek jelentkezését követően 2 napon belül elkezdték, a fokozott kockázat csökkent - derül ki a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) által áprilisban a Journal of the American Medical Association folyóiratban közölt cikkéből.

2010.05.11. Infektológia