Szakma

Hyperurikaemia – az új kardiovasculáris rizikófaktor

Esetismertetés: M.I. 49 éves férfibeteg. Felesége hív házhoz. Panasza szerint férje lábfeje erősen megfájdult, nem tud ráállni. Fizikális vizsgálattal megállapítható, hogy a jobb lábhát, ill. külső lábél hyperaemiás, melegebb tapintatú, az ellenoldalihoz képest kissé duzzadtabb. A férfi elmondja, hogy lábát trauma nem érte. Korábban nagyobb megbetegedése nem volt, gyógyszert állandó jelleggel nem szed.

2010.04.16. Háziorvostan

A GERD és az angina pectoris

A gastrooesophagealis reflux betegség mellkasi fájdalmat provokálhat, amely megnyilvánulhat nyelőcsőégés formájában, de jelentkezhet típusos, vagy típusosnak tűnő angina pectoris képében is.

Az endometriosis IX. - A gyógyszeres kezelés mellékhatásai

A mellékhatások az alkalmazott hormonok direkt hormonális mellékhatásai (Danazol, Gestrinone androgén hatásai), vagy indirekt mellékhatások, mint a közvetlen mellékhatással nem rendelkező készítmények által kiváltott androgén hormonális eltérések (GnRH-analógok postmenopausális hypoösztrogenaemiát okozó hatása), illetve másodlagos hatások (gesztagének metabolitjainak androgén mellékhatásai).

A köszvény modern kezelése, hol tartunk ma és mik a lehetőségeink a jövőben?

A köszvény kezelésében több támadásponton avatkozhatunk be a patomechanizmusba, így xantin oxidáz gátlókkal (allopurinol, febuxostat), a renális kiválasztásra ható gyógyszerekkel (sulfinpyrazone, benzbromarone, probenecid), a gyulladásos válasz mérséklésébe (NSAID-ok, kortikoszteroidok, colchicine, IL-1 gátlók), illetve a humán szervezetben hiányzó uricase-t pótló szerekkel melyeknek szerepe a húgysav allantoinná való alakításában van (rasburicase, PEG-uricase). A fenti hatóanyagok nem mindegyike érhető el hazánkban, illetve 1-2 gyógyszert ki is vontak a forgalomból.

2010.04.12. Reumatológia

Thromboembolia – epidemiológia, tünettan és diagnosztika

A thromboembolia kifejezés két különböző lokalizációban jelentkező és tünetegyüttessel járó, de egymástól el nem választható kórfolyamatokat jelent. A thrombosis során a keringés vénás rendszerében – típusosan az alsó végtagi mélyvénákban – keletkezik vérrög, melyről aztán kisebb-nagyobb darabok leszakadnak és a tüdőarteriákba jutva emboliát okoznak. Így aztán thrombosis nincsen embolia nélkül, ám az a leszakadó vérrög méretétől és a „végállomás” jellegétől függ, hogy a tüdőemboliának lesznek-e manifeszt klinikai tünetei. A thromboembolia fő klinikai jelentőségét az adja, hogy gyakran csak későn vagy egyáltalán nem ismerik fel, így a halálozási arány klinikailag manifeszt tüdőembolisatio esetén még jelenleg is kb. 15%.

2010.04.12. Hematológia