Van-e jó kezelési stratégia legionellosisban?
A legionellosis intracellularis kórokozója nem reagál azokra az antibiotikumokra, melyeket az otthon szerzett pneumoniában kell elsőként választani. A béta-laktám antibiotikumok hatékonyak pneumococcus pneumoniaban, de ezek alkalmazása esetén a legionella okozta pneumonia progrediál. Az időfaktor rendkívül fontos, mert a kórkép lefolyása súlyos, és a sokszervi elégtelenségbe gyorsan belecsúszhat a beteg. Melyik antibiotikum a hatékonyabb?
A méhnyakrák X.
Cikksorozatunk következő részében a humán papilloma vírus elleni védőoltásokkal kapcsolatos ajánlásokat ismertetjük.
Cukorbetegeknek is jó a dióevés
A dió rendszeres ropogtatása javítja a cukorbetegek ereinek állapotát és csökkenti koleszterinszintjét, ezért igen jót tesz az egészségüknek. A biztató hírt a betegségek megelőzésével foglalkozó Amerikai Kollégium kongresszusán ismertették.
Erélyesebb koleszterincsökkentéssel sok életet lehetne menteni
A koszorúér-betegség szempontjából nagy kockázatú betegeknek csak a fele kap koleszterincsökkentő készítményt, pedig ezzel a gyógyszeres kezeléssel sok esetleg halálos szívrohamot lehetne elkerülni. Német kutatók vizsgálatának eredményeit az European Heart Journal közölte.
Összefüggés a gyermekkori 1-es típusú diabetesek jó compliance és a glikémiás kontroll között: egy metaanalízis
Bár a gyermekkori 1-es típusú diabetesek jó compliance és az optimális glikémiás kontroll eltérése közötti összefüggést a gyakorlati útmutatók leírják, nem volt korábban a tanulmányok olyan szisztematikus összegzése, ami a jó compliance és a glikémiás kontroll összefüggését vizsgálta.
A Brit Reumatológiai Társaság által publikált guideline a polymyalgia rheumatica (PMR) kezelésére és diagnózisára III.
A következő ajánlásokban a guideline a PMR differenciál diagnózisát, terápiára való reagálást, monitorozást, relapsus kezelését illetően nyújt útmutatást. Mindenképpen figyelembe kell vennünk, hogy izolált laboratóriumi eltérések típusos klinikai tünetek nélkül nem indokolják az immunszuppresszív terápia bevezetését.
A vese egészségéről az Európai Parlamentben
A krónikus vesebetegség és a cukorbetegség, illetve a két kór összefüggése olyan fenyegető kockázat napjainkban az európai lakosság számára, hogy a probléma megelőzésére minden európai kormányzatnak, az egészségügyért felelős politikusoknak és szakértőknek többet kell tenniük - hangoztatták Strasbourgban az Európai Parlament tagjai a Vese világnapja alkalmából rendezett sajtószemináriumon.
Thrombocytagátló kezelés – a jelenlegi gyakorlat
A kardiovaszkuláris betegségek prevenciójában és kezelésében kitüntetett szereppel bírnak a thrombocytagátló szerek. Legnagyobb tapasztalat a kis dózisú aspirin kezeléssel gyűlt össze, de főleg az acut coronaria szindrómák esetén egyre nagyobb teret nyer a clopidogrel is. Mindkét gyógyszer alkalmazása esetén problémát jelenthet a vérzéses szövődmények mellett a rezisztencia.
Biztonságosabb, olcsóbb és jobb lehet egyes esetekben az ultrahang, mint a CT
A Journal of Ultrasound in Medicine folyóirat márciusi számában megjelent szerkesztői cikkben a Harvard Egyetem egyik professzora sürgeti az orvosokat, hogy a CT helyett inkább az ultrahangot válasszák elsődleges diagnosztikai eszközként női kismedencei és alhasi panaszok esetén.
A sürgősségi ellátás különleges betegjogi aspektusai III.
A súlyos állapotban lévő betegek a leginkább kiszolgáltatottak. Sürgősségi ellátásuk során gyakrabban sérül emberi méltóságuk, kapcsolattartásuk, önrendelkezésük, vagy éppen elmarad a törvény szerinti tájékoztatás. Az egészségügyi törvény betegjogi fejezete nagy lehetőség, s egyben felelősség is.
Vita Németországban a rákszűrésről
Nyílt vita tört ki a német orvostársadalomban a rákszűrés előnyeiről, illetve hátrányairól.
Jusztícia Strasbourgba megy - Az otthonszülés dilemmái
Hol és hogyan szüljön a nő? A kérdés, bármilyen különös, azóta vált központi fontosságúvá, sokakat érdeklő és irritáló témává, mióta a szülés szabadsága a helyet és a módot illetően is alkotmányos jog lett. Akkor mi a gond? Hiszen sokan emlékeznek még, hogy a '40-es években, amikor "fölülről" mondták meg mit, miért és hogyan tegyünk, a szülést egyszerű intézkedéssel kórházi eseménynek, kötelezően egészségügyi intézményben végezhető aktusnak rendelték el. Nem is ódzkodott ellene senki. Az egészségügyi intézmények deklarált biztonsága meggyőzte a szülő nőket. A '80-as években viszont új szelek fújtak ezen a területen is, és elérkezett hozzánk a "családközpontú" szülés divatja.
Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 5. - Összefoglalás
Az öngyilkosság jelenleg a második-harmadik leggyakoribb elhalálozási ok a 15-24 év közötti lakosság körében különböző országokban. Az általános populációkban végzett epidemiológiai vizsgálatok (a kórházi statisztikák mellett, azokat kiegészítve) felhívják a figyelmet a megelőzés fontosságára.