Szakma

A Magyar Diabetes Társaság XX. Jubileumi Kongresszusa

A Magyar Diabetes Társaság tisztelettel meghívja Önt és munkatársait XX. Jubileumi Kongresszusára, melyet a Club Tihanyban rendez, a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház Belgyógyászati, Diabetes és Anyagcsere Centruma és az „Alapítvány a Cukorbetegekért” szervezésében.

2010.02.07. Belgyógyászat

Fájdalommentesebb szívelégetelenség-kezelést fejlesztettek ki

A legtöbb beteget érintő szív-érrendszeri megbetegedéseket kardiovaszkuláris „járványként” is emlegetik, így a szívelégtelenséget, a hirtelen szívhalált és a pitvarfibrillációt. Mindhárom kezelésében egyre jelentősebb feladat jut a szívelektrofiziológusoknak – állítja dr. Csanádi Zoltán, a Kardiológiai Intézet egyetemi docense.

2010.02.07. Hírek

Prosztatarák V. – PSA (2. rész)

A PSA önmagában nem elég a prosztatarák igazolására, sőt a prosztata biopszia szükségességét sem tudjuk eldönteni pusztán a PSA szérumszintjének ismeretével. A specificitás és szenzitivitás javítása érdekében a klinikai gyakorlatban számos PSA modalitást vizsgálhatunk. Ezek segítségével csökkenthetjük az álnegatív és álpozitív esetek számát.

A méhnyakrák V. - A méhnyakrák elsődleges prevenciója vakcinációval - 1. rész

A prevenciós szemlélet egyre nagyobb teret nyer a korszerű orvostudományban. Ma már húsznál több fertőző betegséget előzhetünk meg modern technológiával előállított vakcinákkal. Új védőoltások kifejlesztésével lehetőség nyílt nagy népegészségügyi jelentőségű daganatos betegségek primer prevenciójára is. Ennek első példája a hepatitis B-fertőzés következményeként kialakuló primer hepatocelluláris carcinoma megelőzése volt a vírus elleni rekombináns vakcina használatával.

Hogyan kezeljük az antifoszfolipid szindrómát? II. - Artériás thrombózis

Az antifoszfolipid szindróma fő artériás manifesztációja a stroke. A legfontosabb kérdések, amelyeket az orvosnak meg kell oldania a kezelési stratégia kialakítása során, hogy szükséges-e vérlemezke elleni szer adása mint az aspirin, vagy olyan szájon át szedendő K-vitamin-antagonistát célszerű-e használni, mint a warfarin? Amennyiben ez utóbbira esik a választás, mekkora legyen annak dózisa?

2010.02.06. Hematológia

Ingyenesen jár, de sokan nem tudnak az otthoni hospice-ellátásról

Bár az otthoni hospice-ellátás ingyenesen jár minden végstádiumban lévő, daganatos betegségben szenvedőnek, a lehetőséget csak a rászorultak alig pár százaléka veszi igénybe. A testi és lelki szenvedések enyhítését célzó, szakemberekkel végzett segítségnyújtást az OEP személyenként napi 3 840 forinttal támogatja, azonban a háziorvosok és a szakorvosok nem minden esetben hívják fel rá a beteg és a hozzátartozók figyelmét.