Rákellenes világnap - A rákos esetek 40 százaléka megelőzhető lenne
A világszerte évente jelzett 12 millió új rákos megbetegedés 40 százaléka megelőzhető lenne - hívta fel a figyelmet a rákellenes világnap előtt a Nemzetközi Rákellenes Szövetség (UICC).
Antidepresszívumok és antipszichotikumok kombinálása a szkizofrénia negatív tüneteinek kezelésében. Van-e végső válasz a hatékonyság kérdésére?
Szkizofrén betegeknél gyakran fordulnak elő negatív tünetek, mint pl. a beszéd elsivárosodása, az érzelemkifejezés képességének elszegényedése, a motiváció hiánya, apátia. Bár az antipszichotikumok többnyire hatékonyak a szkizofrénia pozitív tüneteinek kezelésében, sajnos a negatív tünetek kezelése mind a mai napig fennálló probléma, amit az új atípusos antipszichotikumok bevezetése sem oldott meg.
Bill Gates 10 milliárd USD-t ígér vakcinák fejlesztésére
Bill Gates és Melinda Gates pénteken közölték, hogy az elkövetkezendő 10 évben összesen 10 milliárd USD-t költenének a fejlődő országokban a gyermekek immunizálására szolgáló vakcinák fejlesztésére és szállítására.
A javuló termékenységre vonatkozó mutatók varicocele műtéten átesett fiatal felnőttek körében
Vizsgálatunk célja az volt, hogy varicolectomia után meghatározzuk a javuló termékenységi mutatókkal összefüggő hormonális vagy biokémiai markereket – különös tekintettel a nitrogén-oxidra - olyan, klinikailag tapintható bal oldali varicocelével rendelkező betegekben, akik esetében nem szerepelt infertilitás a kórelőzményben.
Őssejt transzplantáció AIDS talaján kialakult lymphomában
A HIV-vírussal nem fertőzött betegeknél fellépő agresszív terápiarefrakter vagy relapszusban lévő lymphoma kezelésére a standard terápiás választás az autológ őssejt átültetést követő nagy dózisú kemoterápia. Ugyanakkor ez a terápiás séma nem volt univerzális olyan betegek körében, akiknél AIDS talaján kialakult lymphomát diagnosztiáltak – legalábbis az elmúlt időszakot megelőzően.
Az obstruktív alvási apnoe III. - Kezelési lehetőségek
Az OSAS patomechanizmusából adódóan a terápia csak akkor lehet hatékony, ha kivédi az oro-nazális régió beszűkülését, illetve az alvás közbeni belégzéskor kórosan magas, kritikus transzmurális nyomás kialakulását. Éppen ezért az obstruktív alvási apnoéban szenvedő betegek túlnyomó többségénél a CPAP (Continuous Positive Airways Pressure – folyamatos pozitív légúti nyomás) kezelés jelenti az egyetlen hatékony megoldási lehetőséget.
Méhen belüli fertőzéssel függhet össze az asztma
Összefüggést találtak amerikai kutatók az anya terhesség alatti fertőzése és az utódnál később kialakuló asztma között.
Új kezelési lehetőségek a relabált Hodgkin-lymphoma terápiájában III.
Más tumoroktól eltérően, a HRS sejtek túlélésében igen nagy szerepe van az őket körülvevő mikrokörnyezetnek. Erre bizonyíték, hogy a HRS sejtek önmagukban nagyon nehezen szaporíthatók sejttenyészetben. A legújabb terápiás próbálkozások során épp ezt a jelenséget használják ki. Az egyik lehetőség, hogy monoklonális antitestekkel a mikrokörnyezet sejtjeit pusztítják el. A másik megközelítés pedig, hogy immunmoduláns szerekkel aktiválják a T- és NK-sejteket, kiváltva egy igen effektív tumorellenes választ.
Mi az igazság? Oltások és Guillain-Barré szindróma II. - Infekciók és a Guillain-Barré szindróma
Ahhoz, hogy megértsük a szindróma kialakulását, előfordulását, tisztában kell lennünk néhány triggerelő mechanizmussal. Számos fertőző etiológiai ágenst igyekeztek összefüggésbe hozni a szindrómával. Az ok-okozati összefüggés megállapítása azonban nem könnyű.
Prosztatarák IV. – PSA (1. rész)
A prosztata specifikus antigén a prosztata acináris és duktális mirigyhámsejtjei által termelt kallikrein csoportba tartozó szerin proteáz. Az ejakulátum elfolyósodásáért felelős, ezzel elősegíti a spermiumok mozgását, megkönnyíti a fogamzást. Először 1971-ben mutatták ki az ondóból. A szérumban is kimutatható, szabad és alfa1-antikimotripszinnel (ACT) vagy macroglobulinnal (MG) kötött formában kering. Prosztatarák fennállása esetén általában emelkedett a szérumszintje. Felfedezése forradalmasította a prosztatarák szűrését, diagnosztikáját és követését.
Az instabil angina és az ST elevációval nem járó myokardiális infarktus EKG jelei
Az akut koronária szindróma fogalomkörébe tartozó kórképek a tünetek és a klinikai jelek tekintetében is heterogén betegségcsoportot alkotnak. Az instabil angina (UA – unstable angina) és az elektrokardiogramon látható ST szakasz elevációval nem járó myokardiális infarktus (NSTEMI - non-ST-elevation myocardial infarctus) EKG-eltérései nagyban hasonlóak, ezért érdemes ezeket egyszerre bemutatni.
A hypertonia szekunder formái
A hypertonia diagnózisának kimondása után a következő vizsgálandó tényező annak kiderítése, hogy a magas vérnyomás hátterében azonosíthatók-e olyan faktorok, amelyek a hypertonia fennállását kialakítják. Amennyiben a magas vérnyomás egy másik alapvető kórállapothoz másodlagos eltérésként csatlakozik, szekunder hypertoniáról beszélünk.
A jejunalis diverticulosis szövődményei (esetismertetés és irodalmi áttekintés) II.
A vékonybél diverticulosis szövődményei krónikus és akut panaszokat okozhat. Krónikus szövődmények a malabsorptio, anémia, intermittáló hasi fájdalom, flatulencia, hasmenés vagy székrekedés illetve ezekhez kapcsolódhat még enterolith képződés, malignus degeneráció és parazitizmus. Az akut szövődmények a perforáció, az abscessus következményes peritonitis-szel, vérzés, sipolyképződés, valamint összenövések, volvulus és intussuspectio okozta bélelzáródás lehetnek, melyek azonnali sebészi beavatkozást igényelnek.